Wittinghoff Tamás ma a közösségi oldalán jelentette be hivatalosan, hogy ismét indul a polgármesteri választáson.
Bár sokan úgy tudják, hogy ő Budaörs első és eddigi egyetlen polgármestere, ez nem egészen pontos. Ő 1991 februárjától folyamatosan a város első embere, de a rendszerváltáskor az első képviselő-testület (akkor még nem közvetlenül szavaztunk a polgármesterre!) először Csathó Istvánt választotta meg, aki pár hónap után a többség nyomására lemondott tisztségéről. Majd az 1994-es önkormányzati választásokon már közvetlen lakossági szavazással a polgármester-jelöltek közül Wittinghoff Tamás kapta a legtöbb (1792; 31,24%) szavazatot, ezzel még nagyobb legitimitással elnyerve a polgármesteri tisztséget. Ezt követően az 1998-as önkormányzati választásokon ismét Wittinghoff Tamást választották polgármesterré a szavazatok 56,40%-ával (4426 szavazat), és a 17 fős képviselő-testületben az SZDSZ-MSZP pártszövetség került relatív többségbe 7 fővel, melyet számban a már Fidesz-MDF követett 4 fővel. A 2002-es önkormányzati választásokon még jobb eredményt ért el a baloldal: Wittinghoff Tamás megismételte győzelmét és 6078 szavazattal (55,13%) újból polgármesterré választották, ráadásul ekkor a képviselő-testületben abszolút többségbe kerültek az SZDSZ–MSZP képviselői, 9 fővel. Majd jött a fordulat az országos tendenciához igazodóan, mert a 2006-os önkormányzati választásokon a polgármesteri címet Wittinghoff Tamás ezúttal a szavazatok 58,14%-ával (6868 fő) továbbra is elnyerte ugyan, de az ekkor már 23 fős képviselő-testületben a Fidesz-KDNP és az SZDSZ–MSZP egyaránt 10-10 fővel került be, és bizony elég volt egyetlen átszavazás a másik oldalról, illetve a „független” vállalkozók pártválasztása, hogy ne a polgármesteri oldal akarata érvényesüljön.
És jött 2010, amikor Wittinghoff Tamás ismét a szavazatok 60,26%-át (7283) nyert, de az ekkor már 14 fős képviselő-testületben a Fidesz-KDNP képviselői kerültek többségbe 8 fővel és az akkor megalakult civilszervezet, a Budaörs Fejlődéséért Egyesület jelöltjei csak 4 helyet szereztek; a fennmaradó két helyet pedig az egyesületből ekkor még kimaradt MSZP, továbbá a Jobbik egy-egy jelöltje kapta. Ez alatt a négy év alatt a fideszes többség mindent elkövetett, hogy az egyes döntéseknél ne a polgármester által képviselt értékek és irányvonal érvényesüljön.
Alighanem ez vezetett oda, hogy a 2014-es önkormányzati választásokon Wittinghoff Tamás nemcsak ismételten elnyerte a polgármesteri tisztséget a szavazatok 69,31%-ával (8029 szavazattal), hanem a képviselő-testületben az ekkor már egységes „baloldal”, a BFE jelöltjei abszolút többségbe kerültek 10 fővel, az összes egyéni választókerületet megnyerték, a többiek a kompenzációs listáról kerülhettek be.
A 2019-es önkormányzati választásokon ez megismétlődött: a szavazatok 71,65%-ával, tehát az eddigi legnagyobb arányban Wittinghoff Tamás megkezdhette a 7. polgármesteri ciklusát. A 14 fős képviselő-testületben pedig a BFE jelöltjei a 10 egyéni választókörzetből 10-et elnyerve szereztek abszolút többséget a testületben.
Így érkeztünk el 2024-hez, és június 9-én a budaörsieknek ismét véleményt kell nyilvánítaniuk a polgármester és „csapata” munkájáról.
Ma, azaz április 20-án szombat délelőtt a hivatalos jelöltté váláshoz szükséges támogatói aláírások gyűjtése is megkezdődött. Képünkön a lakótelepi piacon a BFE standja:
Az idei választásokhoz kapcsolódó eddigi cikkeink:
Önkormányzati választás 2024 – a menete – Budaörsi Napló
Bemutatkoztak a Fidesz önkormányzati képviselő-jelöltjei – Budaörsi Napló (budaorsinaplo.hu)
A jelenlegi képviselőkkel értékelő interjúk: