Hőszivattyú útmutató – Működés, tulajdonságok, típusok

0
127
Professional workman in protective clothing adjusting the outdoor unit of the air conditioner or heat pump with digital tablet
Professional workman in protective clothing adjusting the outdoor unit of the air conditioner or heat pump with digital tablet

Ebben a bejegyzésben igyekszünk megválaszolni a leggyakrabban felmerülő kérdéseket. Ha elolvasod, megismerheted a legfontosabb információkat.

Hőszivattyú vásárlás és beszerzés előtt rengeteg kérdéssel találkozhatunk, hiszen számos tényező befolyásolja azt, hogy mire is van szükségünk és mi az optimális megoldás. Milyen típusú hőszivattyúra lehet szükségem az otthonom fűtéséhez? Egyáltalán telepíthető-e egy hőszivattyú a lakásomba? Melyik rendszer a leghatékonyabb?

Ebben a bejegyzésben igyekszünk megválaszolni a leggyakrabban felmerülő kérdéseket. Ha elolvasod, megismerheted a legfontosabb információkat.

Mi az a hőszivattyú és hogyan működik?

A hőszivattyú egy elektromos berendezés, ami egy helység fűtésének és/vagy hűtésének céljából hőt von el egy térből, majd ezt a hőt egy másik térbe szállítja.

A legnagyobb különbség a hagyományosnak mondható fűtési rendszerekkel szemben az, hogy a hőt nem fűtőanyag elégetésével termeli. A hőszivattyúk egy úgynevezett hűtési ciklus segítségével nyerik el, majd továbbítják a hőt.

Ismerjük meg, hogy hogyan is működik ez a speciális hűtési és fűtési megoldás:

Első lépés a hőfelvétel. Ha fűtési üzemmódról van szó, akkor a hőszivattyú típusától függően hőt vesz fel a kinti levegőből, a talajból, vagy a talajvízből. Ha hűtési üzemmódban működik, akkor a hőt a beltéri levegőből veszi fel és az előbb említett közegekben adja le.

Második lépés a kompresszió. Az elnyelt energiának köszönhetően hőszivattyúban keringő hűtőközeg összenyomódik, így megemelkedik a hőmérséklete és nyomása.

Harmadik lépés a hőcsere. A megemelkedett nyomású és hőmérsékletű folyékony hűtőközeg a kültéri egységből beltérbe kerül. Ezt a hőt átadja a hozzákapcsolt a rendszeren keresztül, legyen az padlófűtés, mennyezeti, vagy falfűtés, esetleg radiátor.

Negyedik és utolsó lépés a hűtőciklus. Miután a hőenergia leadásra került, a hűtőközeg visszatér a kültéri egységbe. A tágulási szelep csökkenti a hűtőközeg hőmérsékletét és nyomását, így az újra készen áll a hőfelvételre.

Fontos megemlíteni, hogy a folyamat megfordításával a hőszivattyú képes hűtést is biztosítani. Hűtési üzemmódban a beltéri levegőből vonja el a hőenergiát a készülék, majd ezt az energiát a külső levegőbe, talajba, vagy talajvízbe továbbítva csökkenti az épület benti hőmérsékletét.

Amit még mindenképp fontos tudni, hogy a hőszivattyús rendszerek két nagy csoportra bonthatóak. Lehetnek split, vagy monoblokkos rendszerek. Ez nagyban meghatározza a működés logikáját, ugyanis az előbbi esetében egy kültéri és beltéri egységgel is rendelkezik a készülék, utóbbi esetében pedig egy kültéri egységben található az eszköz minden fontosabb eleme.

Milyen típusai vannak a hőszivattyúknak?

Több szempont szerint is csoportosíthatjuk a hőszivattyúkat, talán a legfontosabb mind közül a hő elnyerésének és leadásának módszere. Eszerint három különböző típust szokás megkülönböztetni. Természetesen ezeknél lényegesebben több típus van, de lakossági és általános üzleti felhasználás szempontjából ezek a leggyakrabban használtak.

Levegő-víz hőszivattyú: Működésének lényege, hogy a kinti levegőből veszi fel a hőenergiát, majd ezt használva fűti az épület belső tereit. Fordított működés esetén képes szabadtérbe továbbítani a lakásban lévő hőenergiát, így csökkentve a benti hőmérsékletet, kellemes, hűvös érzetet keltve az épület beltereiben.

A három itt felsorolt típus közül ez a legelterjedtebb. Ennek egyik fő oka, hogy jellemzően kisebb anyagi befektetést igényel, mint a két másik opció. Emellett viszonylag könnyen telepíthető. Illetve itt a legnagyobb a kínálat. Számos gyártó különböző termékei közül választhatunk az igényeinknek megfelelően. Többek közt választhatunk az LG, a Panasonic hőszivattyúi, vagy a Midea hőszivattyúi közül is.

Talaj-víz hőszivattyúk: A talajban fellelhető geotermikus energiát hasznosítja. Általában nagyobb hatékonysággal működnek, mint a hagyományosnak mondható levegő-víz berendezések. Viszont jóval körülményesebb és költségesebb a telepítésük. A berendezés több részét is fúrás segítségével kell a talajba telepíteni, ami megnehezíti a telepítés folyamatát.

Víz-víz hőszivattyúk: Eléggé hasonló a működése a talaj-víz szivattyúkhoz. A fő különbség, hogy nem a föld hőjét hasznosítjuk, hanem az abban található talajvizet használjuk fel. A működési még egy fokkal komplikáltabb, mivel kutakat kell fúrnunk a használathoz.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here