Bővítve! Választások 2024 – polgármester-jelölti „vita” 3. rész

0
209

Arra kértük Wittinghoff Tamást (BFE), Czuczor Gergelyt (Fidesz-KDNP) és György Józsefet (Mi Hazánk), hogy röviden reagáljanak az általunk kiválasztott idézetekre. Ezek a Budaörsi Naplóban megjelent korábbi írásokból vett mondatok, és bízunk benne, hogy a kapott válaszok segíthetik a budaörsieket a választásban a polgármester-jelöltek közül. Terjedelmi korlátot senkinek nem szabtunk, csak az észszerűségre kértük őket.

Frissítés: e cikk megjelenése után jelentette be indulását a Budaörsi Vállalkozók Egyesületének jelöltjeként Gergely István, az ő válaszaival is kiegészítettük. (2024. április 30.)

Hulladékkezelés

„A mai, azaz 2017. január 25-ei rendkívüli képviselő-testületi ülés sürgősségét az indokolta, hogy Wittinghoff Tamás polgármester szerint a Budaörsi Településgazdálkodási Nonprofit Kft.-t a megszűnés fenyegeti, ha városunk nem tesz lépéseket az áldatlan helyzet feloldásának érdekében. (…) Jelenleg városunk önkormányzata a hulladékgazdálkodási közszolgáltatást a BTG Településgazdálkodási Nonprofit Kft. közszolgáltató útján Hulladékgazdálkodási közszolgáltatási szerződés keretében látja el. A Koordináló szerv, a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zártkörűen Működő Részvénytársaság (NHKV Zrt.) egységes rendszert kíván kialakítani 2017. március 31-ig, ám a polgármester szerint városunk ragaszkodik a városi rendszerhez, mert így tudja biztosítani azt a színvonalat, amit Budaörs megszokott.” (2017.01.25.: https://budaorsinaplo.hu/ha-nem-teszunk-semmit-a-btg-szemetszallitasi-uzletaga-meg-fog-szunni-a-01-25-ei-rendkivuli-ules-osszefoglaloja/)

Wittinghoff Tamás: Valódi rémtörténet volt ez is, mint kis túlzással minden, amihez az állam hozzányúlt. A Budaörsön kiválóan működő szemétszállítást is államosították, ami káoszhoz és színvonalcsökkenéshez vezetett. Az átgondolatlan kapkodás miatt egy ideig az érdiekkel kényszerültünk pótolni a BTG-t, majd a fővároshoz szerződtünk át, most éppen a MOL kezében lévő MOHU-hoz szervezték ki a szolgáltatást. Óriási erőfeszítéseket kellett tenni ahhoz, hogy ne romoljon le teljesen ez a szolgáltatás. Sajnos, a mostani, talán már elfogadható szint is jóval elmarad a korábbitól. Csak összehasonlításképpen: amikor mi végeztük ezt a feladatot, akkor évente 40-szer szállítottuk el a zölhulladékot, most ez a szám 10-re csökkent.

Czuczor Gergely: A szemétszállítás korábbi anomáliái remélem nem térnek vissza Budaörsre. Szomorú volt, ahogy ezt a város vezetése korábban annyira botrányosan kezelte. A hulladékgazdálkodás minden, a természetünk védelmére érzékeny embert kell, hogy felelősséggel töltsön el. Ezért fontos, hogy Magyarország minél gyorsabban átállhasson a körforgásos gazdaságra, amelynek keretében végre átalakul a hulladékgazdálkodás, és európai elvárásoknak megfelelően bevezették a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszert. Innentől a környezetszennyező termékek gyártóinak többet kell fizetniük a termékeik után keletkező hulladék kezeléséért. Az új hulladékgazdálkodási és kiterjesztett gyártói felelősségi rendszerben a MOHU Mol Hulladékgazdálkodási Zrt. végzi a háztartások és a gazdálkodó szervezetek települési és kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer hatálya alá tartozó termékekből képződő hulladékának átvételét, gyűjtését, elszállítását, előkezelését, kereskedelmét és a kezelésre történő átadását. A hulladék komoly energiaforrás. Magyarország is megkezdte az átállást az hulladék minél nagyobb arányú felhasználására. Erre az átállásra csak államilag szabályozott és irányított, összehangolt rendszer keretében nyílik mód. Remélem, hogy néhány év alatt Magyarországon is elérjük a PET palackok 90 százalékos visszaváltási arányát.

György József: A hulladékgazdálkodáshoz annyit tudnék hozzátenni, hogy nagyon egyenetlenül vannak elosztva a köztéri szemetesek, jobb koncepció kéne és igény szerinti ürítések, mert például épp most is folyik ki a szemét a Kőhegy fő felvezető lépcsőjénél a szemetesekből, máshol meg alig van rá igény. Szóval ebben változás kellene.

Gergely István: A hulladékkezelés egy olyan szakterület, ahol fontos az adottságok és lehetőségek teljes körű megvizsgálása. Mint cégvezető, javasolnám, hogy a BTG vizsgálja meg, ha rendelkezik szabad kapacitással, akkor milyen piaci alapú szolgáltatásokat vezethet be, amelyek bevételt generálhatnak mind a számára, mind az önkormányzat számára – a jelenlegi eszköz park és személy állománya ismeretében. Emellett fontos megvizsgálni, hogy jelenleg minden városrész egyforma figyelmet kap-e, és hogy a lakosok ezt hogyan élik meg. A sikeres hulladékgazdálkodás kulcsa a hatékony és fenntartható megoldások folyamatos kutatása és alkalmazása, és a lakossággal való szoros együttműködés.

Szociális háló

„Vannak hírek, amelyek mellett nem lehet elmenni szó nélkül. Ilyen az is, hogy évente télen hányan halnak meg a tágabb környezetünkben úgy, hogy megfagynak. Budaörsön senki. De tőlünk pár kilométerre például egy 11 éves kisfiú és egy 91 éves idős férfi. (…) gondolj bele: Magyarországon a 21. században, 2016. ősz eleje és 2017. január vége között 145-en fagytak meg, mert nem jutott nekik tüzelőre! „ (2017. 02.03. https://budaorsinaplo.hu/145-en-fagytak-meg-eddig-ezen-a-telen-magyarorszagon/)

Wittinghoff Tamás: Borzasztó ezt a hírt olvasni, Ilyen soha, sehol nem történhetne meg! Mi itt Budaörsön a szociális gondoskodást mindig is az egyik legkiemeltebb területnek tekintettük. Olyan védőhálót alakítottunk ki, amely szinte minden nehéz helyzetben lévő embernek képes segítséget nyújtani. Húsznál több szociális támogatási forma létezik nálunk. Időről-időre eljuttatjuk minden háztartásba a legaktuálisabb adatokkal a Szociális Kalauz című kiadványunkat, amelyből mindenki tájékozódhat. Érdemes is, hiszen szinte minden évben emeljük a támogatási összegeket és az összeghatárt, amitől jogosulttá válik valaki. Legutóbb februárban történt egy ilyen jelentős emelés. Természetesen a rászorulók téli tüzelőjéről is gondoskodunk minden évben. Igyekszünk mindenkire odafigyelni, hogy nálunk ilyen tragédia ne történhessen, de még csak ennek a közelébe se kerüljön senki.

Czuczor Gergely: Szörnyű, ha egy önkormányzat nem látja el megfelelően a feladatát és ebből emberi tragédiák születnek. Az elhibázott brüsszeli szankciók energiaválságot okoztak Európában, az egekbe emelkedtek a gáz- és áramárak. Emiatt most még nagyobb jelentőséggel bír a szociálistűzifa-program, amely az 5000 fő alatti településeken élő rászoruló családoknak nyújt segítséget. A program keretében 2374 településen mintegy 180-190 ezer rászoruló család kapott és kap a téli tüzelőjéhez segítséget. Ehhez a kormány 5 milliárd forint támogatást biztosított 2023-ban.  Ne felejtsük el, hogy egy évvel ezelőtt döntött arról a magyar kormány, hogy – a háborúra és az elhibázott brüsszeli szankciós politikára válaszul – mindenféleképpen fenntartja a rezsicsökkentést az átlagfogyasztás mértékéig. Az ehhez szükséges összeg 2024-ben is rendelkezésre áll a költségvetés rezsivédelmi alapjában. A rezsicsökkentésnek köszönhetően minden magyar család az átlagfogyasztás mértékéig, 181 ezer forintot tud megspórolni havonta.  Az áram esetében a háztartások 78 százaléka, a gáz esetében pedig a háztartások 85 százaléka esik ebbe a kategóriába. A döntés eredményeként az Eurostat adatai alapján az egész Európai Unióban továbbra is Magyarországon jutnak a legolcsóbban az energiához az emberek.

György József: A szociális támogatások a rászorulóknak az mindenképp nemes cél mind a tüzelő, mind akár élelem vagy ruházkodás szempontjából, de ezen a téren jobb kommunikációval biztos, hogy jobbmódú lakosaink jobban bevonhatók lennének ebbe témába.

Gergely István: A cikkben említett eset valóban tragikus, és minden alkalommal, amikor ilyen híreket hallok, mint keresztény és Édesapa, szívem szorul össze. Ugyanakkor szerencsére ez a konkrét eset nem minket érint (legalábbis nem közvetlenül ilyen súlyosan). Viszont a kérdést felteszem magamnak, hogy hogyan segíti ez az ország más részét érintő probléma megoldatlansága a budaörsi választókat abban, hogy a helyi ügyekért felelős vezetőiket kiválasszák? Úgy gondolom, hogy feladatunknak kellene lennie, hogy azzal foglalkozzunk, amire hatással tudunk lenni.
Mindemellett személyesen közel 20 éve vagyok Magyarország egyik legjelentősebb jószolgálati szervezetének, a Rotary-nak tagja (voltam elnöke és titkára is), és az évek során anyagilag, tudással és munkával is segítettük a hazai és határon túli rászorulókat.
De mint választott képviselő, úgy érzem, hogy a lehetőségeink viszonylag korlátozottak az effajta indirekt probléma tényleges megoldására. Mindazonáltal minden olyan jó kezdeményezést támogatni kell, amelyek segítenek az ilyen problémák kezelésében, és ösztönözni kell az ilyen kezdeményezések egyre szélesebb körű megvalósulását.

Közösségek

„A budaörsi vállalati és civil szférában is nagy érdeklődéssel és nyitottsággal fogadták a Budaörsi Önkormányzat kezdeményezését. A „Budaörs Közösség – Közösségi CSR Platform” központi eleme a város lakói, a budaörsi vállalatok, vállalkozások és civil szervezetek intenzívebb kapcsolata, együttműködése. (…) Külön öröm, hogy néhány vállalat nemzetközi vezetője is fontosnak tartotta személyes jelenlétét…” 2022.10.20. https://budaorsinaplo.hu/budaors-kozosseg-kozossegi-csr-platform/

Wittinghoff Tamás: A Budaörs Közösség az utóbbi időszak egyik sikertörténete. Korábban is jó volt a kapcsolatunk a helyi vállalkozásokkal, de ezt most magasabb szintre emeltük. A közösségnek önként tagja lehet minden Budaörsön működő cég, intézmény vagy civil szervezet. Az a cél, hogy a közös otthonunkban együtt gondolkodjunk a mindannyiunkat érintő problémákról, és ahol lehet, közösen is cselekedjünk. Egyre többen csatlakoznak a Budaörs Közösséghez, és szerencsére nem csak beszélünk, de teszünk is a célok érdekében. Működik már sikeres gyakornoki program is, és hamarosan, a Föld Napja jegyében tisztítjuk meg közösen Budaörs kiránduló területeit a szeméttől.

Czuczor Gergely: Rendkívül szomorúnak tartom, hogy a város idei évre szóló költségvetésének vitája során, a helyi startup vállalkozásokat segítő Inkubátorházra tett előterjesztésemet érdemi vita nélkül leszavazta a BFE-s többség. Ha fontos lett volna számukra a közösségteremtés, lokális identitás fejlesztése a vállalkozások kapcsán, akkor nyitottak lettek volna az Inkubátorház ötletére.

György József: A helyi közösségépítés minden formáját támogatom, ez mindenképp üdvözlendő, erről is több tájékoztatás kellene szerintem.

Gergely István: A Budaörsi Vállalkozók Egyesülete (BVE) örömmel és egyetértéssel veszi tudomásul a közös értéknyilatkozat aláírását az önkormányzattal, valamint a budaörsi kis- és nagyvállalatok, civil egyesületek és non-profit szervezetek képviselőivel. A „Budaörs Közösség – Közösségi CSR Platform” kezdeményezés fontos lépés lehet a város lakóinak, vállalatainak és civil szervezeteinek szorosabb kapcsolatának és együttműködésének elősegítésében, és jó lenne részletesen is tudni, milyen konkrét lépések, események történtek a 2022-es kezdeményezés elindítása óta. A BVE reméli, hogy adott esetekben aktívan bevonják ebbe a kezdeményezésbe, és hogy ez a közösségi összefogás hozzájárulhat a város szükségleteinek hatékonyabb megoldásához és a helyi közösség erősítéséhez.

Folytatjuk

Választások 2024 – Polgármester-jelölti „vita” (1. rész) – Budaörsi Napló (budaorsinaplo.hu)

Választások 2024 – Polgármester-jelölti „vita” 2. rész – Budaörsi Napló (budaorsinaplo.hu)

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here