A társasházak gazdálkodása fontos téma, ezért is gondoltuk azt, hogy előbb egy közös-képviselő majd egy számvizsgáló bizottsági tag lakó szemszögéből sorra vesszük a legfontosabb tudnivalókat. Arra azonban nem gondoltunk, hogy lehet olyan, amiben ők nem értenek egymással egyet. Nevezetesen abban, hogy valóban a lakógyűlés, illetve közgyűlés kizárólagos
Tisztelt Szerkesztőség,
figyelemmel olvastam „A társasházak gazdálkodása” című írásomhoz fűzött közös képviselői hozzászólásokat. Álláspontom szerint, a számviteli szabályok szerinti beszámoló elfogadásának a közgyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozása kicsit sem „ferdítés” – ezt az alábbi jogszabályok tanúsíthatják:
479/2016. (XII. 28.) Korm. rendelet Számviteli törvény szerinti egyes egyéb szervezetek beszámoló készítési és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságairól
17. § (4) Az (1) és (2) bekezdésben, valamint a 25. §-ban meghatározottaktól eltérő egyéb szervezetnek, amelynek sem nyilvánosságra hozatali, sem közzétételi, sem beszámoló letétbe helyezési kötelezettsége nincs, a beszámolóját legkésőbb az adott üzleti év mérlegfordulónapját követő ötödik hónap utolsó napjáig kell elkészítenie és a jóváhagyásra jogosult testülettel elfogadtatnia.
- évi CXXXIII.tv. a társasházakról
27. § (1) A közösség legfőbb döntéshozó szerve a tulajdonostársakból álló közgyűlés, amelyen valamennyi tulajdonostárs részt vehet.
28. § (1) A közgyűlés kizárólagos hatáskörében határoz:
e) a közösség éves költségvetésének és elszámolásának, a számviteli szabályok szerinti beszámolójának elfogadásáról, valamint a közös képviselő vagy az intézőbizottság részére a jóváhagyás megadásáról;
48. § (1) A számviteli szabályok szerinti könyvvezetés és beszámoló alapján a közös képviselő, illetve az intézőbizottság éves elszámolása tartalmazza…
Ezt sem lehet félreérteni: a társasház, mint gazdálkodó „egyéb szervezet” a számviteli törvény és a vonatkozó kormányrendelet alapján vezeti könyveit, nyilvántartásait, készíti el beszámolóját (mérleg és eredménylevezetés). A társasházi törvény erre építkezik: a számviteli szabályok szerinti könyvvezetés és beszámoló ALAPJÁN készül el a társasház éves elszámolása (és nem fordítva).
A jogszabályok hiteles forrása a Nemzeti Jogszabálytár, weboldal: https://njt.hu
Nemzeti Jogszabálytár – Magyar Közlöny Lap- és Könyvkiadó
Magyarország hivatalos, hiteles, ingyenesen használható jogszabálygyűjteménye, a Magyar Közlöny Lap- és Könyvkiadó gondozásában |
Tisztázzuk a fogalmakat: a számviteli szabályok szerinti beszámoló (mérleg és eredménylevezetés) nem az éves elszámolás helyett van. Az előbbit röviden „számviteli beszámolónak”, az utóbbit „társasházi beszámolónak” is nevezhetjük – mindkettőt a közgyűlés elé kell terjeszteni – a közgyűlés pedig határozatban dönt az előterjesztésekről. Azt pedig, hogy a tulajdonosközösség mit kezd egy mérleggel, azt szerintem bízzuk a tulajdonostársakra – felnőtt emberek, gyakran hoznak befektetési döntéseket is…
Kérem a fentiek szíves tudomásulvételét, az Olvasók tájékoztatását – a „pontosítás” helyreigazítását.
Tisztelettel:
Schmiedt László
Az eredeti cikk: https://budaorsinaplo.hu/tulajdonoskozossegek-a-tarsashaz-gazdalkodasa/
A pontosítás: https://budaorsinaplo.hu/tarsashazak-gazdalkodasa-pontositas/