Társasházi számvitel: a pontosítás helyreigazítása?

0
460

A társasházak gazdálkodása fontos téma, ezért is gondoltuk azt, hogy előbb egy közös-képviselő majd egy számvizsgáló bizottsági tag lakó szemszögéből sorra vesszük a legfontosabb tudnivalókat. Arra azonban nem gondoltunk, hogy lehet olyan, amiben ők nem értenek egymással egyet. Nevezetesen abban, hogy valóban a lakógyűlés, illetve közgyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik-e a számviteli szabályok szerinti beszámoló, vagy sem. Mivel mi magunk nem vagyunk szakértők-e témában és egyelőre az általunk felkért független könyvvizsgáló állásfoglalása nem érkezett meg, felfüggesztettük a sorozat folytatásának a közlését. Szerzője azonban ragaszkodik hozzá, hogy „neki van igaza”, amit az alábbiakban fogalmazott meg, helyreigazítási igénnyel megküldve lapunknak.

Tisztelt Szerkesztőség,

figyelemmel olvastam „A társasházak gazdálkodása” című írásomhoz fűzött közös képviselői hozzászólásokat. Álláspontom szerint, a számviteli szabályok szerinti beszámoló elfogadásának a közgyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozása kicsit sem „ferdítés” – ezt az alábbi jogszabályok tanúsíthatják:

479/2016. (XII. 28.) Korm. rendelet Számviteli törvény szerinti egyes egyéb szervezetek beszámoló készítési és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságairól 

17. § (4) Az (1) és (2) bekezdésben, valamint a 25. §-ban meghatározottaktól eltérő egyéb szervezetnek, amelynek sem nyilvánosságra hozatali, sem közzétételi, sem beszámoló letétbe helyezési kötelezettsége nincs, a beszámolóját legkésőbb az adott üzleti év mérlegfordulónapját követő ötödik hónap utolsó napjáig kell elkészítenie és a jóváhagyásra jogosult testülettel elfogadtatnia

  1. évi CXXXIII.tv. a társasházakról 

27. § (1) A közösség legfőbb döntéshozó szerve a tulajdonostársakból álló közgyűlés, amelyen valamennyi tulajdonostárs részt vehet. 

28. § (1) A közgyűlés kizárólagos hatáskörében határoz: 

  e) a közösség éves költségvetésének és elszámolásának, a számviteli szabályok szerinti beszámolójának elfogadásáról, valamint a közös képviselő vagy az intézőbizottság részére a jóváhagyás megadásáról; 

A jogszabályokból még az is kitűnik, hogy (logikusan) a számviteli szabályok szerinti beszámolónak van elsőbbsége az éves elszámolással szemben:

 

48. § (1) A számviteli szabályok szerinti könyvvezetés és beszámoló alapján a közös képviselő, illetve az intézőbizottság éves elszámolása tartalmazza…

Ezt sem lehet félreérteni: a társasház, mint gazdálkodó „egyéb szervezet” a számviteli törvény és a vonatkozó kormányrendelet alapján vezeti könyveit, nyilvántartásait, készíti el beszámolóját (mérleg és eredménylevezetés). A társasházi törvény erre építkezik: a számviteli szabályok szerinti könyvvezetés és beszámoló ALAPJÁN készül el a társasház éves elszámolása (és nem fordítva).

A jogszabályok hiteles forrása a Nemzeti Jogszabálytár, weboldal: https://njt.hu 

Nemzeti Jogszabálytár – Magyar Közlöny Lap- és Könyvkiadó

Magyarország hivatalos, hiteles, ingyenesen használható jogszabálygyűjteménye, a Magyar Közlöny Lap- és Könyvkiadó gondozásában

njt.hu

Tisztázzuk a fogalmakat: a számviteli szabályok szerinti beszámoló (mérleg és eredménylevezetés) nem az éves elszámolás helyett van. Az előbbit röviden „számviteli beszámolónak”, az utóbbit „társasházi beszámolónak” is nevezhetjük – mindkettőt a közgyűlés elé kell terjeszteni – a közgyűlés pedig határozatban dönt az előterjesztésekről. Azt pedig, hogy a tulajdonosközösség mit kezd egy mérleggel, azt szerintem bízzuk a tulajdonostársakra – felnőtt emberek, gyakran hoznak befektetési döntéseket is…

Kérem a fentiek szíves tudomásulvételét, az Olvasók tájékoztatását – a „pontosítás” helyreigazítását.

Tisztelettel:

Schmiedt László

Az eredeti cikk: https://budaorsinaplo.hu/tulajdonoskozossegek-a-tarsashaz-gazdalkodasa/

A pontosítás: https://budaorsinaplo.hu/tarsashazak-gazdalkodasa-pontositas/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here