Jakupcsek Gabriella budaörsi könyvbemutatójáról

0
65

Jakupcsek Gabriella televíziós személyiség érkezett országos könyvbemutató körútján tegnap este a budaörsi Jókai Mór Művelődési Házba, akit Bak-Béres Ditta kérdezgetett, majd az utolsó negyedórában a közönség is szót kapott. „Senki ne menjen úgy haza, hogy benne marad kérdés– biztatta a mintegy kétszáz nőt és – derült ki a későbbiekben – összesen három férfi érdeklődőt.

Az 1963-ban született Jakupcsek legújabb, ötödik könyve – bár soha nem akart írni a „Ridikülből” való méltatlan távozásáig, tudtuk meg – arról szól, hogy van élet 40, sőt 50, 60 stb. éves kor után is. Mégpedig napos élet, hiszen a könyv címe „A napos B oldal„.

Az első pár percben kiderült, hogy Gabriella gyereke Budaörsön él, így voltaképpen a vidéki könyvbemutatók után ide hazajött, és hogy minden bizonnyal mások a városi és vidéki nők problémái, így nagyon kíváncsi rá, itt miket kérdeznek majd tőle. Továbbá azt is elmesélte, hogy azért írta meg ezt a könyvet, mert ma már nincs olyan tévéműsor, ahol hétköznapi ember meg tudna nyilvánulni, így a médiában nem láthatjuk milyen egy női sors. „Mi magyar nők mit is, kit is nézzünk?” – tette fel a költői kérdést.

A könyvbemutatókon (is) szokták őt a sütésről, főzésről kérdezni, de erről nem érdemes, mert néhány bevált receptnél nincs a témáról több mondanivalója – tette hozzá. Annál több van azonban arról – és itt idézzünk a kötetből -, hogy „hőhullámok, váratlanul felszaladó kilók, pánikroham a próbafülkében, helló helyett csókolom, egyre több fiatalabb és egyre kevesebb idősebb kolléganő a munkahelyen.” De! Higgye el nekem, tényleg van élet a negyven után! Elmúltam hatvan…”

A beszélgetés során három várost érintettek: Budapestet, majd Kaposvárt, ahova Jakupcsek a rendszerváltáskor került a színházba, de már akkor tudta, hogy bár két évet lezárt a színművészetin, mégsem akar színész lenni. Viszont oda vitte a szerelem és első férje Máté Gábor színész-rendező, akivel két közös gyermekük van és akivel ma is jóban vannak. Hogy miért váltak el? Mert harmincévesen még nem hozta meg azokat a kompromisszumokat, amiket később már meghozott volna. Így miután Budapesten elvégezte a bölcsészkart, Párizsba került, már az 1990-es években, ahonnan Hankiss Elemér hívta haza a köztévébe. Sikeres pályatársaival „jókor voltunk jó helyen és tanultuk a jót a jóktól – összegezte az akkori televíziózást.

A napos B oldal tíz témát ölel fel, melyek közül a tegnapi könyvbemutatón a mozgást emelték ki. Továbbá Gabriella megosztotta, hogy a hormonrendszer változásáról olvasott egy német orvosnőtől egy remek összefoglalót, és ez adta az ötletet ahhoz, hogy írjon a 40, 50, 60…  feletti nők életérzéseiről, de végül is az ő könyvében ez az eredeti téma már csak egy fejezet.

„Nem azért felejtünk el játszani, mert megöregszünk, hanem attól öregszünk meg, hogy elfelejtünk játszani.” Ezt a G. B. Shaw idézetet Ditta a könyv borítójáról olvasta fel, újabb gondolatmenetet indítva el ezzel a játék és humor szerepéről a „napos B oldalon”. Jakupcsek Gabriella szerint ugyanis ezek nélkül nem lehetünk meg, és „nem kell attól félni, hogy mi megy el, hanem foglalkozzunk azzal, mi jön helyette.

A közönség soraiból az első bátortalan kérdés úgy szólt, van-e Gabriellának példaképe, amire azt felelte, hogy van, de nem egy valaki, akit meg tudna nevezni. Szó esett még a Ridikültől való távozásáról, és egyebek között arról, hogy a következő kötethez már rengeteg anyagot összegyűjtött, aminek a témája ugyanezen korosztálynak szólóan a párkapcsolatok lesz.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here