Fájdalomterápia-szakambulancia, éjjel és hétvégén is hívható telefonos távkonzultációval Budaörsön

0
132

A budaörsiek új szakellátását az önkormányzat állja

Emelt szintű egészségügyi szolgáltatás indult

Fájdalomterápia-szakambulancia néven indított a TritonLife Magánkórház új, munkanapokon működő magánellátást a Budaörsi Egészségügyi Központban, amit éjjel és hétvégén is hívható telefonos távkonzultáció egészít ki. Az új szolgáltatások igénybevételének költségét az önkormányzat a budaörsi lakosok esetében átvállalja.

Emelt szintű magánszolgáltatás indult a budaörsi szakrendelőben. A fájdalomterápia-szakambulancia munkanapokon reggel 7 órától este 7 óráig fogadja a betegeket, bárkit, akinek akut vagy krónikus fájdalma van. Az ambulancia vezetője részlegvezető főorvosként dr. Kolyvek István intenzív terápiás szakorvos, aki 2014 óta dolgozik az intézményben – legtöbben műtéti beavatkozások során közreműködő aneszteziológusként ismerik. A fájdalomterápia-szakambulancián a betegeket szakorvosok fogadják és látják el helyben, vagy küldik tovább a megfelelő szakrendelésre, esetleg külső ellátóhelyre.

Az új szakambulancia működését telemedicina (távorvoslás) egészíti ki. A T-DOC a TritonLife Csoporthoz tartozó „egészségplatform”, ahol a hét valamennyi napján, a nap 24 órájában szakorvossal konzultálhatnak a betegek. A távkonzultáció mobiltelefonos applikáción vagy weben keresztül érhető el, de azoknak a budaörsieknek, akik nem rendelkeznek okostelefonnal és internettel, a TritonLife közönséges telefonhívással is hozzáférést biztosít a szolgáltatáshoz. A hívást minden esetben szakorvos fogadja, aki tanácsot ad, mi a teendő, vagy hová célszerű fordulni az adott problémával.

A fájdalomterápia-ambulancia és a T-DOC telemedicina a magánellátások körébe tartozik, a máshol élők tehát fizetnek érte, a budaörsi lakcímkártyával rendelkezők számára azonban térítésmentes, az ő ellátásukat az önkormányzat állja.

Ez akkor az új ügyelet?

Ismert, hogy 2024. február 1-jétől Pest megyében is átvette a sürgősségi ügyeleti ellátást az Országos Mentőszolgálat (OMSZ). Zsákai Zoltán, a szakrendelő vezetője szerint a „1830-as” egységes alapellátási ügyelet bevezetése logikus döntés, az ország sok helyén előrelépést jelent. „Fontos látni, hogy új ambulanciánk nem a sürgősségi ellátás helyett jön létre, hanem azon felül. Az elmúlt pár hétben rendkívüli erőfeszítéseket tettünk azért, hogy magasabb, szakellátási szinten megvalósuló új szolgáltatást nyújtsunk a budaörsiek számára” – fogalmaz Zsákai.

Az önkormányzat mint megrendelő és a TritonLife Magánkórház Budaörs mint egészségügyi szolgáltató olyan megállapodást kötött, ami segít megőrizni, sőt fejleszteni a vívmányokat. „Az egészségügyben senki sem szereti a változást, ragaszkodunk a megszokotthoz; igaz ez a páciensekre, de kollégáinkra is. Ha valamiben közfinanszírozott ellátóként, egyúttal magánszolgáltatóként rutint szereztünk az elmúlt években, az éppen az, hogy az ilyen helyzeteket kesergés helyett igyekezzünk a budaörsi betegek javára fordítani. Ebben az önkormányzat mindig partner” – kommentálja a fejleményeket az egészségügyi központ vezetője.

Az új ellátási formák iránt külső intézményi érdeklődés is van, szomszédos települések is bejelentkeztek a budaörsihez hasonló támogatott konstrukció kialakítása reményében. A telemedicinával kiegészített 12 órás rendelkezésre állással a budaörsi szakrendelő Zsákai Zoltán szerint szélesebb kör számára is elegendő kapacitást tud biztosítani, ha van rá igény.

Mi történik a fájdalomterápia-szakambulancián?

A szakambulancián először fizikai vizsgálattal térképezik fel a kóros elváltozást. Amennyiben szükséges, a szakorvos kiegészítő vizsgálatokat javasol. A diagnózis ismeretében terápiás terv készül, amely kitér a javasolt kezelésekre, a várható gyógyulási időre és a kívánt eredményre. Ha az intézményben meglévő szakmai kompetenciákat meghaladja a diagnosztikai vagy terápiás igény, a beteget továbbirányítják más egészségügyi ellátóhelyre.

Hová lehet fordulni, ha baj van?

Orvosi ellátásért hétköznap délután négy óráig a háziorvosi rendelőt kell felkeresni, utána az alapellátási ügyeletet az OMSZ látja el.

A budaörsi sürgősségi alapellátás megszűnt, az ügyelet korábbi telefonszáma az OMSZ-hoz van átirányítva a 1830-as számra, ami természetesen közvetlenül is hívható.

A háziorvosok rendelési idején kívül az OMSZ tárcsázása mellett lehetőség van a megyei ügyeleti központok személyes felkeresésére is, amelyek közül a budakeszi és az érdi ügyeleti központ éjszaka és hétvégén is működik, és az érdi központ gyermekügyeletet is ellát.

A munkanapokon reggel 7 és este 7 között üzemelő fájdalomterápia-szakambulancia a Kossuth u. 9. alatti főépület földszintjén, a korábbi sürgősségi ügyelet helyén található. Telefonon a +36 23 445 480-as központi szám tárcsázása után a 108-as melléken érhető el.

A (nem állami!) budaörsi kivonuló mentők éjjel-nappal hívhatók a +36 23 445 495-ös telefonszámon. (Munkanapokon 7.00 és 19.00 között akkor érdemes riasztani őket, ha állapota miatt a beteg nem tud bejutni az egészségügyi központba.)

A T-DOC telemedicina igénybevételéről az egészségügyi központ honlapjánlehet tájékozódni.

Kapcsolódó cikkeink: 

Új orvosi ellátás csak Budaörsön: 06-23/445-495 – hivatalos sajtóközlemény – Budaörsi Napló (budaorsinaplo.hu)

Három lábon álló orvosi „ügyelet” az önkormányzat szervezésében – Budaörsi Napló (budaorsinaplo.hu)

Mától megszűnt Budaörsön a 24 órás orvosi ügyeleti ellátás, a 1830-as központi számot lehet hívni – Budaörsi Napló (budaorsinaplo.hu)

FRISSÍTVE!!! Mi lesz a budaörsi orvosi ügyelettel? Még semmi nem biztos! – Budaörsi Napló (budaorsinaplo.hu)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here