Az idővel is bánjunk takarékosan! – Spóroljunk együtt 14. rész

0
177

Az idő pénz, úgy tartja a mondás és valóban, minél koncentráltabban végezzük el a feladatainkat, annál hamarabb végzünk vele, az elnyert plusz időt pedig vagy visszaforgatjuk még több munkavégzésbe, ami szó szerint több pénzt hoz, vagy a jól létünkre fordítjuk, aminek értéke felbecsülhetetlen. A nők esetében ez még inkább igaz, hiszen általában a munka mellett ők törődnek többet a családban a gyerekekkel, tőlük várja a többség, hogy rend és tisztaság legyen a lakásban.

A Budaörsön élő Novai Éva élete azzal tűnik ki az átlagos asszonyi sorsok közül, hogy napi nyolc órában a vezetői beosztásban végzett munkája és három gyereke mellett sikeres tájfutó, korosztályában rendszerint dobogós helyen végez a világversenyeken. (Erről ITT írtunk) Ezért elsőként őt kérdeztük meg, hogyan tudja mindezt összehangolni.

A munka:

1. Fókuszáltan kell dolgozni. Nem szabad elkalandoznia a figyelmünknek, hogy célirányosan tegyük, amit kell és így jóval gyorsabban haladunk – tanácsolja. Továbbá: „Ébresztőt állítok be nap közben is, ha időre kell menni valahova, mert így az aktuális feladatba teljesen bele tudok mélyedni, nem kell nézni az órát, mikor kell indulni.”

2. Be kell kategorizálni a feladatokat és a nehezebbel kezdeni, így arra még több energia jut és gyorsabban haladunk az elején, mintha azt hagynánk a végére.

3. Éva home office-ban dolgozik, de ha be kell menni értekezletre az irodába, akkor közösségi közlekedéssel teszi, mert így utazás közben elintézi például a számlák befizetését, online időpont kéréseket, egyéb telefonokat.

4. Az egyre divatosabb multitaskingben nem hisz, vagyis hogy többfelé lehet figyelni egyszerre, de szimultán végezni két eltérő képességet igénylő dolgot lehet. Például egy fizikai monoton mozgást a gondolkodással összekapcsolni. Hiszen futás közben remekül lehet gondolkozni a megoldandó feladatokon, vagy autóvezetés közben meg lehet hallgatni az online munkahelyi beszélgetéseket.

A család:

5. Munkamegosztás: a család minden tagjának van feladata, ezen kívül külső segítséget is mindig elfogad, például nagyszülőktől.

6. A gyereknevelésben is a jó időbeosztás elvét követi, mert úgy vallja, hosszútávon megéri megtanítani, önállóságra nevelni a gyerekeket, mert így nem kell utánuk pakolászni, ágyazni stb.

7. Google naptárba van beírva minden program, amit minden családtag lát és mindenhez oda van írva, kinek a feladata. „A hetet előre megtervezzük már előző vasárnap este, és akkor mindenki fel tud készülni fejben is a programjaira.”

8. Emellett azért napi teendő listát is ír minden reggel, így nem kell azon gondolkozni, mit is kell még elvégezni. „Nagyon jó érzés sorra kipipálni az elvégzett feladatokat!”

9. Soha nem csúcsidőre időzíti a vásárlásokat, hogy ne a sorban állással menjen el az idő. Például iskolakezdéshez már július végén beszerezte, amit kell, és adóbevallással is mindig a határidő előtt készül el. A bevásárlólista – a bolti útvonal sorrendjében – szintén óriási segítség.

10. Legfeljebb kétheti sűrűséggel családostul mennek vásárolni, és ehhez mindenkinek össze kell írnia, mire van szüksége.

11. Nagyon sok időt lehet spórolni azon, ha az ember nem lóg a közösségi média oldalakon. „Nekem csak Facebook oldalam van, és az is csak a gyerekek miatt.”

A háztartás:

12. A sok apró mozdulattal számottevő időt spórolhatunk meg. Például „a ruhákat szépen terítem ki, így szinte soha nem vasalok.” A zoknipárokat egymás mellé teríti, beszedésnél nem megy el idő a párok keresésével. Ugyanígy a mosogatógépbe egymás mellé kerülnek az azonos evőeszközöket, elpakoláskor nem kell válogatni. A hivatalos leveleket, egyéb iratokat egy helyen gyűjti össze és havonta egyszer válogatja szét és fűzi le a mappájukba őket az öt évig tartómegőrzéshez. (Egyebek között a háztartás időtakarékos megszervezéséről lesz szó a következő, sorozatunk befejező részében – a szerk.)

Sport:

Úgy próbálják férjével együtt megoldani az edzéseiket, hogy a családi életet a legkevésbé zavarja (például hétvégén a férj kora reggel, ő pedig rögtön utána, amikor még csak ébredeznek a gyerekek), vagy amikor utaznak valahova, akkor az utolsó x kilométert Éva futva teszi meg, így ez sem a minőségi közös idő rovására megy. Régen a gyerekek délutáni alvásához igazodtak, azalatt futott az egyikük. Hétköznap reggel pedig már futóruhában viszi a gyerekeket iskolába és onnan egyből a terepre megy.

A sorozat korábbi cikkei:

A befőzés sikere a tisztaságon múlik – Spóroljunk együtt! 13. rész – Budaörsi Napló (budaorsinaplo.hu)

A „fapados” repülés valóban olcsóbb, de…! – Spóroljunk együtt 12. rész – Budaörsi Napló (budaorsinaplo.hu)

Busszal, vonattal, jeggyel vagy (ország)bérlettel? – Spóroljunk együtt 11. rész

A saját autó soha nem volt olcsó mulatság, de… – Spóroljunk együtt! 10. rész

Spóroljunk együtt 9. rész – Pénzkezelés, pénzügyi tudatosság

Spóroljunk együtt 8. rész – Létezik-e ingyenes bankolás?

Spóroljunk együtt 7. rész – Mit érdemes házilag megcsinálunk?

Akció! Akció? – Spóroljunk együtt! 6. rész

Mi motivál, hogy ne csábulj el fizetésnapon se? – Spóroljunk együtt! 5. rész

Hogyan spóroljunk a ruhaneműn? És mi az a kapszulagardrób?

Üres kamrában bolond a gazdaasszony 

Spóroljunk együtt! – 2. rész: Mindenki más szinten nyomorog

Spóroljunk együtt! 1. rész

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here