Újra beperli Budaörs az államot – ma döntött róla a képviselőtestület

0
209

Rendkívüli testületi ülés volt ma délután, és azért ebben a szokatlan időpontban – hangzott el -, mert Wittinghoff Tamás polgármester így tudott részt venni rajta. És hogy miért rendkívüli? Mert ha az év elején elfogadott terv módosul, akkor az már „rendkívülinek” minősül. Viszont több halaszthatatlan döntést meg kellett hozniuk. Ezek közül ebben a cikkben most csak egyet emelünk ki, és a teljes ülésről részletes beszámolónkat, illetve a további kiemelt témákat holnap olvashatják.

Ez pedig: a „szolidaritási hozzájárulás” miatti per, ami egyáltalán nem meglepő módon hosszadalmas és éles hangú vitát váltott ki a kormánypárti fideszes képviselők és Wittinghoff Tamás, illetve az őt támogató Budaörs Fejlődéséért Egyesület képviselői között. Budaörs önkormányzata ugyanis újfent pert indít az állam ellen. Az első ilyen 2017-ben volt, amit Budaörs első fokon meg is nyert, de másodfokú tárgyalásra nem került sor, mert menet közben olyan döntés született, hogy önkormányzat nem kérheti számon az államot a költségvetésről. Az akkor egy polgári per volt. Most pedig – a fővároshoz hasonlóan – közigazgatási pert indít Budaörs, amit a polgármester már idén májusban kilátásba helyezett és most jutottak el az előkészületekkel oda, hogy megbíztak a feladattal egy jogi irodát, tehát erre a megbízásra kellett a képviselőknek ma áldásukat adni.

A probléma lényegét Budaörsön alighanem mindenki ismeri: az állam a gazdagabb településektől 2017 óta úgynevezett szolidaritási járulékot von el, azt állítva, hogy ebből finanszírozza a szegényebb településeket. A beszedett adó útját azonban nem lehet követni, mert befolyik a nagy kasszába. Ennél is nagyobb baj, hogy kezdetben kizárólag Budaörstől, ma pedig már Budapesttől is több pénzt szed be az állam, mint amennyit nekünk az állami feladatok ellátására normatívaként fizetni kellene. Azaz mi nettó befizetők lettünk, mégpedig most 14 milliárd forinttal, ami Budaörs szerint ellentétes az önkormányzati törvénnyel, amely kimondja, hogy a települések maguk rendelkezhetnek a saját bevételeikkel. Budaörs tehát nem magát az adót vitatja, hanem a mértékének a jogszerűségét.

A fideszes képviselőknek – Czuczor Gergely és Löfler Dávid, illetve Kapitány Gábor – a mai testületi ülésen és a megelőző bizottsági üléseken (bár a pénzügyi elmaradt – indokolta többször is Czuczor, hogy miért itt akarnak részleteket tisztázni) két fő kérdésük volt: miért ilyen sok az ügyvédi megbízási díj, illetve miért nem pályázattal kerestek ügyvédi irodát, és miért pont most perel Budaörs?

Wittinghoff Tamás és Vágó Csaba kabinetvezető egymást kiegészítve elmondta, hogy azért a Bihari Ügyvédi Irodát bízták meg, mert nekik van tapasztalatuk ebben a nagyon összetett ügyben, költségvetési, önkormányzati és alkotmányjogi vonatkozásokkal. Azt ugyan nem mondták így ki, de az utalásokból ki lehetett érezni, hogy mivel a jelenlegi egy bosszúálló állam, ha ellenük egy ügyvédi iroda nyer, akkor az számíthat arra, hogy majd el akarják lehetetleníteni, ezért például a megbízási díjba, ami 23 millió forint, vélhetően ez a rizikóvállalás is bele lett kalkulálva. S hogy az illetékek mellett a per alatti esetleges szakértői költségeket miért külön kell majd fizetnie az önkormányzatnak a megbízási szerződés szerint? Mert ez a bevett szokás – ezt már dr. Bocsi István jegyző válaszolta, hiszen előre nem lehet tudni, hogy a bíróság hány szakértőt rendel ki és mennyiért, így ennek a költségei értelemszerűen azt terhelik, aki a pert indítja. Nyertes per esetén pedig utólag visszaigényelhető.

A fideszes képviselők azt is tudni akarták, hogy eddig összesen mennyit költött már el az önkormányzat „a budaörsiek pénzéből” az állammal szembeni perre, amire végül is Vágó Csaba válaszolt, hogy 2017-ben is körülbelül ennyit, mint amennyit most fog. És persze több BFE-s képviselő is visszafordította a fideszeseknek a kérdést: az a jogtalanul elvont 14 milliárd forint, aminek egy részét talán vissza lehet nyerni, nem a budaörsiek saját pénze volt?

A „miért pont most„-ra a fideszeseknek természetesen megvolt a saját válaszuk: mert Wittinghoff Tamás polgármester így akar Karácsony Gergely főpolgármesterhez hasonlóan jó pontokat szerezni a jövő évi önkormányzati választásokhoz. A polgármester ezen csak nevetett, ahogy azon is, hogy Löfler Dávid szerint az országos politikai karrierjét építené ezzel. És „megnyugtatta” a kormánypárti képviselőt, hogy ő, ahogy eddig sem, ezután sem szeretne Budaörsről elmenni, itt szeretné végezni a munkáját, ha ehhez továbbra is felhatalmazást kap a választóktól.

Az előterjesztésre (ami ITT érhető el) a három fideszes képviselő nemmel szavazott, a szintén Fidesz tag, korábban helyi elnök, de most a testületben az időközi választásokon kamaraerdei civilszervezet támogatásával bekerült Török István tartózkodott, a többség azonban elfogadta.

„Budaörs Város Önkormányzat Képviselő-testülete

1. felhatalmazást ad peres eljárás megindítására a szolidaritási hozzájárulás ügyében;

2. jóváhagyja a Melléklet szerinti ügyvédi megbízási szerződés megkötését, a benne szereplő összeget keretösszegként kezelve;

3. felkéri a polgármestert a Mellékletben szereplő szerződés aláírására és a határozat végrehajtásához szükséges további intézkedések megtételére, beleértve azt is, hogy gondoskodjon róla, hogy a Melléklet szerinti szerződés lehetséges ellenértékének megfelelő összeg kerüljön tervezésre a jövő évi költségvetésben, és szükség esetén terjesszen elő javaslatot az idei költségvetési rendelet módosítására.”

Így a következő hónapokban nyomon követhetjük majd a per fejleményeit.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here