Szerdán több napon át tartó tüntetéssorozat kezdődött elsősorban Budapesten a Fidesz által erőszakkal átnyomott rabszolgatörvényként ismertté vált törvény miatt, amely 400 órára emeli a túlóráztatás lehetőségét. Ma reggel kidobták a köztévé székházából az ellenzéki politikusokat, akik petíciót akartak beolvasni.
Az ellenzéki politikusok 5 pontból álló petíciót akartak beolvasni a múlt éjjel a közszolgálati magyar televízióban, amire nemcsak hogy nem kaptak lehetőséget, hanem a stúdió előtt biztonsági őrök ma reggel egyszerűen kidobták őket.
Íme a petíció:
- A rabszolgatörvény azonnali visszavonása! A magyar dolgozók kizsigerelése, kiszolgáltatottá tétele teljes mértékben elfogadhatatlan! A szabálytalanul elfogadott rabszolgatörvényt vonják vissza!
- Kevesebb rendőri túlórát! Egy rendőrt se kötelezzenek többre, mint az Európai Uniós maximum! Tartsa be a kormány a saját törvényeit! Értük is tüntetünk!
- Független bíróságokat! Állítsák helyre az igazságszolgáltatás függetlenségét! Nem kérünk a Fidesz által irányított bírókból!
- Európai ügyészséget! Ha egy kormány nem csatlakozik az Európai Ügyészséghez, az felér egy beismerő vallomással! Egy korrupciós ügy sem maradhat büntetlenül!
- Független médiát! Nem akarunk több pártállami propagandahíradót látni! Követeljük a sajtószabadság helyreállítását és a felelősök, a hírhamisító Papp Dániel azonnali leváltását!
A részletekről és a múlt hét szerda óta folyamatos tüntetésekről sem tájékozódhat senki a közmédiából, ellenben az ATV és az RTL Klub beszámolt róla, illetve a (még?) független hírportálok, mint a 444.hu, a 24.hu., az Index, a Mérce.
A Budaörsi Napló eddig nem tette, hiszen mi csak helyi ügyekkel foglalkozunk. De ahogy tavaly tavasszal a CEU kiűzése elleni demonstrációról (ITT) vagy 2016-ban az első pedagógus tüntetésről (ITT) (amihez akkor elsőként csatlakoztak budaörsiek ITT) most sem maradhat lapunkban nyom nélkül ez a tiltakozási sorozat. Amit az úgynevezett rabszolgatörvény, tehát a kötelező túlóra felemelése váltott ki, de ahogy az a fenti 5 pontban olvasható, legalább ilyen fontos – ha nem fontosabb a demokrácia leépítése szempontjából – a független bírósági rendszer felszámolása Magyarországon.
Nincs adatunk arról, hogy hány budaörsi volt ott a napokban a hidegben, a békés adventi programok helyett egyebek között a Kossuth téren. De sokan. Pedig egészen biztos, hogy szívesebben vettek volna részt helyette a Templom téri gyertyagyújtásokon, a szebbnél szebb koncerteken vagy akárcsak töltötték volna az estékek otthon, családi körben. De nem tették. Mert – ahogy skandálta a tömeg – „Elég volt”, Orbán rendszeréből, aminek következményeként a második legszegényebb európai nép lettünk, leromlott oktatással, több sebből vérző egészségüggyel, elfogult igazságszolgáltatással, szétvert hulladékgazdálkodással és így tovább.
A 24-hu-ra támaszkodva, lássuk mi is történt tehát az előző napokban:
- Szerdán több napon át tartó tüntetéssorozat kezdődött elsősorban Budapesten a Fidesz által erőszakkal átnyomott rabszolgatörvényként ismertté vált törvény miatt, amely 400 órára emeli a túlóráztatás lehetőségét.
- A több napos tüntetés után vasárnapra hirdették meg a legnagyobb demonstrációt Budapestre Boldog karácsonyt, Miniszterelnök úr címmel.
- A tömeg a Hősök teréről az Oktogonhoz, majd az Alkotmány utcához ment, ahol beszédeket tartottak az ellenzéki képviselők.
- A tömeg a Kodály köröndtől a Hősök teréig ért.
- Hajnal Miklós, a Momentum elnökségi tagja vetette fel, hogy az MTVA-hoz kellene mennie a tömegnek. Ezután több ezren meneteltek Óbuda széle felé.
- Végül párezer ember el is sétált az MTVA épülete elé.
- Az MTVA épületébe hosszas tolakodás után beengedték az ellenzéki parlamenti képviselőket.Próbáltak bekerülni az élő adásba, de nem sikerült.
A tüntetők elkezdték megtolni a rendőröket, akik ezt nehezményezték és visszatolták őket. - Dulakodás volt.
- Könnygázt is használtak a rendőrök, elég veszélyesen. Ráfújtak az első sorokra, többen elestek és rosszul lettek.
- A képviselők az éjszakát az MTVA épületében töltötték, hogy reggel beolvashassák a követeléseiket. Reggel azonban a biztonsági őrökkel eltávolíttatták őket.
S mit emeltek ki budaörsi ellenzéki politikusok a közösségi oldalaikon?
Wittinghoff Tamás, Budaörs polgármestere például azt, hogy „Továbbra sem engednek be egyetlen ellenzékit sem a stúdióba. Jó az, hogy világossá teszik a nagyvilág számára is, hogy a rezsim nem csak az államot, de vele együtt a közmédiát is túszul ejtette… Alkotmány nélküli diktatúra.” (2018. 12. 17-én reggel). Előző nap: „Orbán/Pintér a rendőrséget ma a konzultációs plakátot rongálókra uszította. Tavasszal a kormányhivatal munkatársai rendőri védelemmel festtették le a hatalomnak nem tetsző kormánykritikus plakátokat. Személyesen dokumentáltam és tettem panaszt akkor…”
Laczik Zoltán, az MSZP budaörsi elnöke: „Hírek vannak arról, hogy az utóbbi tüntetések letartóztatott résztvevőit egyszerűen napokra eltüntették. ? Senki nem tudhatott róluk. Hogy van ez? Mi az, hogy emberek hollétéről hosszú napon át lehetetlen hírt kapni, a hozzátartozóknak semmilyen felvilágosítást nem adnak. Ilyen csak valamikor a nyilasoknál vagy a Rákosi-rendszerben fordult elő! Hol élünk? Melyik században? Milyen rendszerben? Hová tartunk?” (2018. december 14-én)
Tóth Ferenc, budaörsi önkormányzati képviselő (Budaörs Fejlődéséért Egyesület): „Döbbenetes felvétel! Szabályosan megvernek 2018-ban törvényesen megvàlasztott kèpviselőket ès a rendőrsèg csak bàmul!” (2018. december 17-én, 10 óra) 15 órával korábban: „Màr a püspököknek is elege van!!! Beer Miklós püspök üzent a tüntetőknek: „Tisztelem a fagyban tüntetőket, békésen álljatok ki az igazatokért” „
Bakó Krisztina, budaörsi önkormányzati képviselő (Budaörs Fejlődéséért Egyesület): „Egyre komolyabb tüntetés a Fidesz-székháznál a rabszolgatörvény elfogadása miatt! hajrá!” (2018. december 12-én 18,33)
Simándi Szelim, budaörsi önkormányzati képviselő (Budaörs Fejlődéséért Egyesület): „Amikor a fideszes képviselő is veled együtt a Facebookon követi az eseményeket, mert a közmédiából nem lehet tájékozódni, az azt hiszem felér egy beismerő vallomással.„ (2018. december 16-án éjjel)
Fotók: Laczik Zoltán