Erősödött a CSOK, nem csökkentett árat az áfacsökkentés

0
905

Öt százalékkal többen vették igénybe a CSOK-ot, mint egy évvel korábban. Az igénylők bonyolultnak találják az adminisztrációt, de összességében elégedettek a kedvezménnyel. Viszont az áfacsökkentésből nem éreznek semmit. Épp ellenkezőleg: többségük szerint emelkedtek az árak – derül ki a budaörsi központú Mapei Kft. 2017. júliusában 1400 fő lakossági építtető és felújító körében végzett online felméréséből.

Az építkezők és felújítók 26%-a vette igénybe a CSOK-ot idén, 5%-kal többen, mint egy évvel korábban. Akik nem, leginkább (60%) azért, mert nem jogosultak a kedvezményre. A következő egy évben építkezést és felújítást tervezők 18%-a kalkulál úgy, hogy igénybe veszi a CSOK-ot, 25%-uk még bizonytalan.

„Érthető az óvatosság. Három gyermek vállalása komoly felelősség, akárcsak a hitelbe kapott 10 millió forint visszafizetése. Sokakat további óvatosságra int az adminisztráció, ami ugyan valamelyest egyszerűsödött, de még így is eléggé bonyolult” – véli Markovich Béla a Mapei Kft ügyvezetője.

Az igénylők 67 százaléka vélekedett úgy, hogy bonyolult a CSOK procedúrája, ennek ellenére többségében (60%) elégedettek voltak elégedett a kedvezménnyel.

Itt az áfa, hol az áfa?

A felmérés rávilágított, hogy áfacsökkentés ide, áfacsökkentés oda, a válaszadók szerint nem csökkentek az árak. Az építőanyag árakat a válaszadók 82%-a, a munkadíjakat 87% érzik magasabbnak. Az építőanyagok területén úgy vélik átlagosan 19% az áremelkedés, míg a munkadíjak területén ugyanez 23%.

„Meglepően közel jár az igazsághoz az emberek által érzékelt áremelés. Az ÉVOSZ építőipari vállalkozók körében végzett friss felmérése szerint is országosan tíz százalék felett várható az építési költségek emelkedése az év második felében” – mondta Markovich Béla. Hozzátette: Az áfacsökkentés hatására elvileg 20%-kal kellett volna csökkennie az áraknak,  ezzel szemben nem ezt tapasztaljuk a piacon.

Drágulnak az építőanyagok, azonban az áremelkedés nem egyenletes, építőanyagfajtáktól függően változó mértékű. Például a betonacél és a szerkezetépítő anyagok terén nagyobb volt az emelkedés, esetenként 25-30%, míg az építőipari segédanyagok terén szerényebb 5-10%-os volt a drágulás.

Jelentősen emelkedett a kivitelezői árak és munkadíjak mértéke is, amire a Markovich szerint mindenképpen szükség volt, miután az évek óta befagyott díjak az önköltség közelében tartották a vállalkozásokat, nem volt lehetőségük fejlesztésre, növekedésre.

Mindemellett számottevően emelkedtek a munkabérek is az elmúlt egy évben, ami elkerülhetetlen volt az alacsony bérszínvonal, valamint az egyre nagyobb méreteket öltő szakemberhiány miatt.

„A felsorolt tényezők az építési költségek emelkedését vonják maguk után. Ezzel együtt az  áfacsökkentés óriási jelentőséggel bír, lényegesen mérsékelte az áremelkedés mértékét. E nélkül most a kész házak illetve lakásárak legalább 20%-kal magasabbak lennének” – véli Markovich Béla.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here