Az egészséges életmódról 60+-osan: „Elkezdett a testem jelezni: Hahó!! Velem ki törődik?”

0
181

Az egészséges életvitelről szóló idei sorozatunkban ezúttal egy olyan 60+-os budaörsi hölgy osztja meg saját tapasztalait, aki néhány évvel ezelőtt azért váltott életmódot, mert 70 év felett se szeretne lemondani az utazásról, a sétáról, az unokákkal együtt töltött aktív pillanatokról.

Lehőcz Éva vagyok, pedikűrös immár több, mint 20 éve, és közel 3 éve életmódtanácsadóként is ténykedek. Előtte 20 évig egy irodában koptattam a széket. Aztán ahogy teltek-múltak az évek, 40 év felett elkezdett a testem jelezni: Hahó!! Velem ki törődik? Ekkor kezdtem el sportolni az ülőmunka ellensúlyozásaként, belevetettem magam annak a tanulmányozásába, hogy hogyan is lehet nekem JÓL-létem.

Jött a jóga, az úszás, a meditáció. Már elkezdtem odafigyelni, hogy mit viszek be a testembe és mi az, amit elkerülök.

Mikor is vagyunk egészségesek? Gondolkodott ezen már valaki közületek? Olyan könnyű kategorizálni: egészséges, beteg. De mit is jelent konkrétan az egészség? Hát amikor testileg, szellemileg, szociálisan teljesen jól vagyunk. De hogyan érjük el mindezt? Jelenleg nekem az a célom, hogy még 70 év felett se kelljen lemondanom az utazásról, sétáról, unokákkal együtt töltött aktív pillanatokról.

Ennek érdekében egészséges szokásokat kezdtem el bevezetni. Nagyobb figyelmet fordítok arra, hogy hogyan étkezem. Apró lépésekkel is lehet szépen előre haladni! Elsőként a fehér cukrot, fehér lisztet száműztem itthonról. Fontosnak tartom azt, hogy minél gyakrabban együnk olyan ételt, amit én főzök itthon, és nem félkész, feldolgozott élelmiszerből készül. Inkább használok friss hozzávalókat, esetleg mirelitet (persze abból is legjobb, ha a kiskertben terem). Igyekszem több salátát, vagy párolt zöldséget készíteni, mint régebben. Persze senki ne gondolja, hogy szent vagyok, nálunk is előfordul sültkrumpli, vagy egy-egy pizza. A fő hangsúly az arányokon és a mértékletességen múlik. (Mint mindenben!)

Itt azért megjegyzem, hogy akár a zöldségek, akár a gyümölcsök vitamintartalma kb. a 20 évvel ezelőttihez képest töredéke. Így szükségesnek tartom a jó minőségű, jól felszívódó étrendkiegészítők használatát.

Sok minden múlik az anyagcserénk minőségén is. Nem tudom ki hallotta már azt, hogy Európában az emberek csupán 20%-ának egészséges az anyagcseréje. Azért ez elgondolkodtató, hiszen az emésztőrendszerünk állapota nagyban meghatározza az egész ember hogylétét. Érdekes dolog az, hogy mennyire befolyásolja az anyagcserénket, hogy milyen közösségi életet élünk, vannak-e barátaink, eljárunk-e társaságba, mennyire van igényünk a kultúrára. Megfigyelhetjük, hogy az egyedülálló emberek szomorúbbak, nehezen mozdulnak ki, nincsenek céljaik, depresszióra hajlamosak. Mindez megakadályozza, hogy jól érezzék magukat a bőrükben.

Spontán aromaparti Harkányban

Hogy tudunk-e valamit tenni értük? Igen! Járjunk nyitott szemmel és kapcsolódjunk hozzájuk, ha lehetséges. Már említettem, hogy a mozgás a mindennapjaim részét képezi.

Bő 12 éve elvégeztem egy jógaoktatói iskolát és egy kis csoportnak rendszeresen tartottam órákat. Szerencsésnek mondhatom magam, mert hosszútávú, jelenleg is tartó barátságok alakultak ki ezekből az együtt töltött alkalmakból. Sajnos egy születéskori probléma miatt a csípőm egyre rosszabb állapotba került, és a vége egy protézis beültetése lett. Ekkortól nem volt kérdés számomra, hogy akarok-e bármit is mozogni vagy sem. Mindennapi szükségletté vált, mert vallom, hogy a régi elmélet már nem állja meg a helyét, amely azt mondja: „Ha fáj valamid, akkor pihenj le!”. Én azt csinálom, ha fáj valamim, akkor elkezdek mozogni. Beépítettem az életembe még következetesebben, mégpedig gyógytorna, úszás, nordic walking formájában, mert szükségem van rá. Persze vannak nehezebb napok is, de szerencsére elég nagy az akaraterőm és a kitartásom.

Azt tanultam, hogy nagyon fontos mindezek mellett a helyes légzés. Az emberek zöme görnyedve ül a székben, sokszor napi 10-12 órát előrehajtott fejjel, zárt mellkassal. Mindez megakadályoz bennünket abban, hogy megfelelően lélegezzünk. Fontos lenne elsajátítani néhány légzőgyakorlatot, de akár csak megtanulni mélyen hasba lélegezni. Tanácsolom, hogy legalább óránként álljunk fel, és vegyünk néhány alapos, mély lélegzetet. Megfigyelhetjük, hogy rögtön felfrissülünk, és így könnyebben folytathatjuk a munkánkat.

Töltsünk sok időt a szabadban. Minél többet, amennyire csak lehetőségünk van.

Ja, és még valami fontos: IGYUNK tiszta vizet. Hogy mennyit? Itt megoszlanak a vélemények, én a saját szokásom szerint napi 1,5-2 liter vizet szoktam fogyasztani. Igen! vizet és nem cukros löttyöket, mézédes teát, hanem VIZET!

Ami még nagyon fontos: a pihenés és a stressz kezelése. Pihenésen két dolgot értek: rendszeresen szakadjunk ki a hétköznapokból, utazzunk el, gyűjtsünk élményeket, hogy felfrissülve tudjunk visszatérni a feladatainkhoz. A másik az éjszakai pihenés. Nagyon sokan szenvednek attól, hogy nehezen alszanak el, vagy éjjel felébrednek, és nem tudnak visszaaludni. A megfelelő alvás érdekében érdemes már 18 óra után nem étkezni, közvetlen lefekvés előtt erőteljes mozgást mellőzni. Néhány nyújtó gyakorlat, mély légzés persze ilyenkor is jól jöhet. Én kialakítottam egy olyan szokást, hogy esténként az ágyban könyvet olvasok, van mikor csak pár oldalt, van, hogy belefeledkezem a könyvbe. Kerüljük a telefonozást esténként, és a tévé nézést közvetlen elalvás előtt! Érdemes jól kiszellőztetett, besötétített szobában aludni. A sötét elősegíti a szervezetben a melatonin termelését.

Ha mindezek nem hoznak pozitív változást, hasznos megtanulni meditálni. Na, nem kell arra gondolni, hogy lótuszülésben lebegünk a szoba közepén, csak az a fontos, hogy próbáljuk meg a gondolatainkat elengedni (persze ez csak nagysokára fog sikerülni, de emiatt nem kell aggódnunk). Csak figyeljük a lélegzetünk útját, és ha megjelenik egy gondolat, tudatosítsuk és térjünk vissza a légzésfigyeléshez! Ha rendszeresen meditálunk, észrevehetjük, hogy a stresszt is jobban tudjuk kezelni. Persze vannak ún. jó stresszek is, amik növelhetik a teljesítményünket.

Amire még elkezdtem figyelni, hogy a háztartásunkat minél inkább vegyszermentessé tegyem. Erre kaptam is egy jelzést, mert a férjemnek erős bőrtünetei lettek. Egyesével lecserélgettem a szintetikus kozmetikumokat, tisztítószereket otthon készítettekre. Szívesen használom az immár feledésbe merülő háziszereket, mint ecet, citromsav, szódabikarbóna. Mindezt kiegészítem jó minőségű, többszörösen tesztelt esszenciális olajokkal, és így csökkentem a toxinokat a háztartásban. Rendszeresen használjuk a többezer éves Aromaterápiás megoldásokat, így kiszorítva a gyógyszerek nagy részét is az otthonunkból.

Ajánlom mindenkinek, hogy kezdjen el néhány dolgon változtatni az életében, mert úgy gondolom, akkor járunk jó úton, ha magunkért mi vállaljuk a felelősséget és nem mástól várjuk a megoldást.

Remélem szolgálhattam néhány jó tanáccsal és a példámat követve mindenki elindul az egészség útján.

Ezzel kívánok mindenkinek jó egészséget, hosszú életet!

Lehőcz Éva

(Aki szeretné Évával felvenni a kapcsolatot: vica615@gmail.com – a szerk.)

A sorozat eddigi cikkei:

Ami az egészséges táplálkozásról biztosra vehető – egészséges életmód 2. rész – Budaörsi Napló (budaorsinaplo.hu)

Kinek, mit jelent egészségesen élni? – új cikksorozatunk 1. része – Budaörsi Napló (budaorsinaplo.hu)

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here