Az egészséges életmódról 6. rész – Mi történik velünk, amikor mozgunk?

0
283

A Budaörs Napló 2024. évi sorozatának a témája az egészséges életmód. Megszólaltattunk már ezzel kapcsolatban ismert és kevésbé ismert budaörsieket, táplálkozási szakemberektől kértünk véleményt és  minél több konkrét, megfogadható tanácsot, illetve a múlt hónapban néhány böjtölési szokást, illetve módszert tekintettünk át. Ebben a cikkben a mozgás szervezetünkre való hatásáról szedtünk össze néhány gondolatot.

A magas vérnyomás és minden azzal járó betegségre való hajlam családi örökségem. De mivel egész életemben meghatározó volt a teendőim összeállításakor, hogy beleférjen a napi mozgás, sokáig sikerült a hipertóniát elkerülni. Ám a korral (40 év, majd 50 és 60 felett) a viszonylag intenzív (de soha nem versenyszerű) sportolás mellett is hol híztam, hol fogytam, és a vérnyomásom is eszerint ingadozott. Ami azonban mind a mai napig igaz: egy kiadós edzés után megpihenve biztosan jó értéket mutat a mérő.

Saját tapasztalatom tehát, hogy a mozgásnak a sétától a kiránduláson át az aktív sportolásig komoly hatása van a szervezetünkre, mégpedig általában pozitív. A szakirodalom szerint a legfontosabbak: az izomerő és állóképesség növekedése, a csontok egészsége, az anyagcsere javulása. A szív- és érrendszer, emésztés, fehérje szint, hormonháztartás, immunrendszer, látás, memória, idegrendszer javulása. A hormonális egyensúlyhiány megelőzése, az endokrin rendszer szabályozása. És amit nagyon nem szabad lebecsülni: az alvás minőségének javulása, mindezek következtében a stressztűrő képesség növekedése, kevesebb depresszió okozta negatív tünet és összességében alacsonyabb kockázat a korai elhalálozásra.

Különböző fizikai állapotban és korban értelemszerűen más-más mozgás javasolt. Ami általános tanácsként adható, hogy mindenki olyan mozgásformát válasszon, amit élvez! Aki nem szereti a monotonitást, az például nem szeret futni. De, ha nem egyedül csináljuk, hanem társakkal, csapatban, egészen jó buli. Ahogy a közös kerékpártúrák vagy az erdei kirándulás is az. Fáj a derekam, a térdem, elaludtam a nyakam, zsibbad a talpam is, ha ráállok – ugye ismerős? Kifogások, hogy – ahogy az egy most futó reklámban is elhangzik, amikor bekopog az ismerős – , majd inkább holnap”. Nem, mozduljunk ki inkább ma! Majd egyre gyakrabban és rendszeresen, fokozatosan egyre nagyobb távot kitűzve magunk elé.

Mi történik velünk, amikor mozgunk? Egyebek között felgyorsul a pulzusunk, ami persze csak egy határig jó, ezért érdemes (nemcsak) az idősebbeknek olyan okosórát viselni, ami jelzi, ha túlságosan magas lett a pulzusszámunk. (Kivéve azoknak, akik hajlamosak a rosszullétet beképzelni maguknak, mert náluk éppen a kívánatossal ellenkező hatást válthatja ki a készülék állandó figyelése.) Tehát, ha mondjuk futunk, akkor a szív percenként nem 60-70-et, hanem 100-120-at ver, ami fokozott véráramlást jelez a testben. Magasabb pulzusszámnál pedig több levegőre van szükségünk, tehát automatikusan szaporábban és mélyebben lélegzünk, azaz fokozódik a tüdőben az oxigén-szén-dioxid gázcsere, több oxigén jut a sejtekhez a szervezetben, fokozódik az anyagcsere, az agyba is több vér áramlik. Ami éltető és gyógyító erő.

A budaörsi mozgási lehetőségeket majdnem teljes körűen 2018 nyarán jelentettük meg egy önálló kiadványban (ITT érhető el), és bár ezek egy része azóta megszűnt, illetve újabb sportolási lehetőségek nyíltak meg, kiindulásnak talán mégis érdemes belelapozni. Városunk továbbá olyan szerencsés környezeti adottságokkal rendelkezik, hogy több jelzett túraútvonal indul tőlünk a környező hegyekbe, de akár a városon belül maradva hat tanösvényt járhatunk be. (Ezeket is sorozatban mutattuk be: https://budaorsinaplo.hu/fedezzuk-fel-egyutt-a-budaorsi-tanosvenyeket-6-resz/). 

Aki pedig még ennyire „messze” se szeretne menni, az a város több pontján talál ingyenes szabadtéri pályákat. A lakótelep szélén, a Herman Ottó Általános Iskola mellett kígyózik a tömegeket vonzó futókör és mellette szabadtéri kondipark is, ahol futás előtt vagy után át lehet mozgatni az izmokat az erőgépeken. A sporteszközök vastag gumiszőnyegen állnak, felettük pedig napvitorlákat feszítettek ki. A kezdőket részletes leírások segítik a használatban. A Százszorszép Bölcsőde mellett, a Bretzfeld utcánál található játszótér mellett elkerített, műanyag borítású kosár- és focipálya található. A Törökugrató lábánál, a Bazsarózsa utcáról nyíló erdei tanösvény egyben tornapark, mintegy 750 méter hosszú, terepfutásra is alkalmas, a körülbelül százméterenként elhelyezett sporteszközök pedig színesíthetik a programot. Ám vigyázat, itt nem minden eszköz van használatra alkalmas állapotban! A hegy másik oldalán az Árok utca és az Őszirózsa utca között terül el Budaörs tavaly felújított legnagyobb játszóparkja, amit mindenki a mellette lévő ABS néven emleget. Van rajta kosár- és focipálya, valamint egyedül itt a városban gördeszkapálya. A kamaraerdei Hosszúréti patak melletti, 738 méter hosszú futópálya valamint focipályák magas fákkal körülvett területen találhatók. És ne hagyjuk ki a városi uszoda mellett lévő 2018-ban átadott kültéri kondiparkot.

 

A gyógytorna szerepe

A gyógytornát sokan a rehabilitáció részeként ismerik egy súlyosabb sérülés vagy betegség után, pedig azoknak is érdemes a szakemberek által javasolt gyakorlatokat naponta elvégezni, akik egészségesek, és szeretnének is azok maradni. Szerencsére egyre több munkahelyen vezetik be az ülőmunkát végzőknek az akár napi többször 10 perces irányított tornát, hiszen legyen bármilyen jól megtervezett a székünk és az asztalunk, előbb-utóbb kialakul egy rossz tartás, hát-, nyak- vagy derékfájdalom. Hogy kinek, milyen gyakorlatokat ajánlott elvégezni, azt optimális esetben egyénre szabottan állítják össze. Ám, akinek ez nem elérhető és például az internetről tölt le videókat, az mindenképpen legyen óvatos. Ha valaki egy-egy gyakorlat végzése közben valami „furcsát” érez, netalán korábban nem tapasztalt fájdalmat, akkor inkább hagyja abba. És mint minden mozgásnál, a gyógytorna esetében is fontos a fokozatosság. Ami általános érvényű, hogy a gyógytorna segít a helyes testtartás és a mozgás helyreállításában, megerősítésében. Támogatja az izmok és az ízületek megfelelő működését, javítja a vérkeringést, csökkenti a stresszt és az állandó ülés okozta feszültséget.

A sorozat eddigi cikkei:

Frissítve! Ami az egészséges táplálkozásról biztosra vehető – egészséges életmód 2. rész – Budaörsi Napló (budaorsinaplo.hu)

Az egészséges életmódról 60+-osan: „Elkezdett a testem jelezni: Hahó!! Velem ki törődik?” – Budaörsi Napló (budaorsinaplo.hu)

Egészséges és finom saláták télen – sorozatunk ezzel folytatódik – Budaörsi Napló (budaorsinaplo.hu)

A böjt szerepe az egészségmegőrzésben

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here