Pest megyében öt civil szervezet nyert a MOL Gyermekgyógyító Programjában

0
436

Összesen 35 szervezet tud évközi élmény- és művészetterápiás fejlesztő foglalkozásokat, illetve téli-  és évközi táborokat megvalósítani a mintegy 40 millió forintos támogatás felhasználásával a MOL Gyermekgyógyító Programja keretében 2021-ben. A művészeti, mese- és drámapedagógia mellett egyre növekvő tendenciát mutat az „állatasszisztált”, azaz a speciálisan képzett kutyák és lovak bevonásával végzett terápiák száma, de van olyan szervezet, amely fal- és sziklamászással vagy a természeti kihívásokkal való megküzdéssel segíti és támogatja a krónikusan beteg, fogyatékkal élő vagy a lelki egészség szempontjából veszélyeztetett gyerekek gyógyulását, rehabilitációját.

A Pest megyében megvalósuló foglalkozásokra öt szervezet: a pilisi Csepp a Tengerben Alapítvány, a nagykőrösi Kéz a Kézben Alapítvány, a fóti Magyar Lovasterápia Szövetség Alapítvány, az érdi SZIKRA Tehetséggondozó Egyesület és a fóti Vak Diákok Sportegyesülete pályázott sikerrel. 

Idén összesen 77 civil szervezet nyújtotta be pályázatát, hogy anyagi támogatást nyerjen a krónikusan beteg, fogyatékkal élő vagy a lelki egészség szempontjából veszélyeztetett gyerekek gyógyulását, rehabilitációját elősegítő élmény- és művészetterápiás programokra. A pályázatokat orvosszakértők és szakmai zsűri bírálta el. A zsűri tagjai Dr. Hauser Péter, a BAZ Megyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórház Velkey László Gyermekegészségügyi Központjának vezető főorvosa, gyermekonkológus, Kozékiné Dr. Hammer Zsuzsanna klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta, az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar egyetemi adjunktusa és Pálmai Katalin, a Heim Pál Gyermekkórház nyugalmazott pszichológusa voltak.

8 megyéből és Budapestről összesen 35 szervezet 10 művészetterápiás és 25 élményterápiás programot, illetve évközi tábort tud majd megvalósítani a támogatásból. A programok között van olyan, amely mozgásos, mese- vagy drámapedagógiára épül, zene-, festészet- vagy egyéb művészeti terápiával dolgozik, de egyre növekvő tendenciát mutat az „állatasszisztált”, azaz speciálisan képzett kutyák és lovak bevonásával végzett terápiák száma.

A Pest megyében megvalósuló foglalkozásokra öt szervezet pályázott sikerrel: a pilisi Csepp a Tengerben Alapítvány gyermekvédelmi gondoskodásban és roma telepen élő fiataloknak szervezett művészetterápiás és drámapedagógiai foglalkozásai, a  nagykőrösi Kéz a Kézben Alapítvány tanulásban akadályozott gyermekek számára kialakított művészetterápiás foglalkozásai, a fóti Magyar Lovasterápia Szövetség Alapítvány zene- és lovasterápiás programja sajátos nevelési igényű gyermekeknek és szüleiknek, az érdi SZIKRA Tehetséggondozó Egyesület autizmussal élő gyermekek fejlesztését segítő komplex művészetterápiás programja, valamint a fóti Vak Diákok Sportegyesülete látássérült gyermekek fejlesztését támogató lovasterápiája. (A szervezetek tevékenységének részletezése ld. a közlemény végén!) A támogatott szervezetek teljes listája ITT érhető el.

„Az  élmény- és művészetterápiás programok a kórházban töltött kezelési idő alatt vagy a már gyógyulófélben lévő gyermekeknek is nagyon sokat segítenek abban, hogy megküzdjenek a betegségükkel, a hozzá kapcsolódó félelmekkel és erőt gyűjtsenek a rájuk váró kezelésekhez. Egy ilyen terápiába bevont gyerek sokkal együttműködőbb és az orvos is könnyebben tudja a szükséges beavatkozásokat elvégezni, tehát közvetetten a mi munkánkat is segítik” – mondta Dr. Hauser Péter gyermekonkológus, a zsűri tagja.

 „A MOL Gyermekgyógyító programban díjazott láthatatlan segítők tevékenysége felbecsülhetetlen, ez a társadalmi munka mindig akkor ölt alakot, amikor érintettek leszünk, és ekkor a szerepe is hiánypótlóvá válik. A MOL Gyermekgyógyító Program 2005 óta összesen több mint 550 rehabilitációs programot tudott támogatni a gyermekegészségügy területén, és pontosan ezt a lendületet szeretnénk folytatni a jövőben is.” – mondta el Ferencz I. Szabolcs, a MOL Alapítvány kuratóriumának elnöke.

A civil szervezetek előfinanszírozásként kapják meg a támogatást, amelyet a legtöbb esetben a terapeuták bérére, szállítási- és anyagköltségre fordítanak, ezáltal a foglalkozások a rászorulók számára is könnyebben elérhetők.

A MOL Gyermekgyógyító Program 2005 óta összesen több mint 550 rehabilitációs programot tudott támogatni a gyermekegészségügy területén. Az eddigi támogatások teljes összege meghaladja a 700 millió forintot és több mint 120.000 beteg gyermeknek segített.

Csepp a Tengerben Alapítvány, Pilis

Művészetterápiás és drámapedagógiai foglalkozások gyermekvédelmi gondoskodásban és roma telepen élő fiataloknak

A szervezet szakemberei a Pilisi Gyermekotthonban kéthetente valósítanak meg drámapedagógiai csoportot, továbbá a helyi romatelepen található és az alapítvány által létrehozott Bizsu közösségi térben heti rendszerességgel várják dráma- és művészetterápiás foglalkozásokra a hátrányos helyzetű fiatalokat. A résztvevők kiemelten veszélyeztetettek a korai iskolaelhagyás szempontjából és szóbeli közléseik szintje is elmarad kortársaikétól. A vizuális alkotás, illetve a drámapedagógiai eszközök az önismeret és önkifejezés új útjait jelentik a fiatalok számára, amelyen keresztül megfogalmazhatják érzéseiket és gondolataikat az őket körülvevő világról.

http://cseppatengerben.hu/

Kéz a Kézben Alapítvány, Nagykőrös

Művészetterápiás foglalkozások tanulásban akadályozott gyermekek számára

A program megértési nehézséggel élő gyermekeknek nyújt fejlesztést az iskolai tanév során heti rendszerességgel megvalósuló művészetterápiás foglalkozások révén. Az alkalmakon a gyermekek többféle technikát kipróbálhatnak (agyagozás, akvarell, pasztellkréta, rajzolás), így megélhetik a kreatív önkifejezést és az értékteremtés örömét. A művészetterápiás program során a gyermekek élményeinek feldolgozása, szorongásaik oldása és a tanuláshoz szükséges képességeik észtrevétlen fejlesztése is megvalósul.

https://dalmadyiskola.hu/

Magyar Lovasterápia Szövetség Alapítvány, Fót

Zene- és lovasterápiás program sajátos nevelési igényű gyermekeknek és szüleiknek

A MOL Alapítvány által immár 15. alkalommal támogatott szervezetnek közel 20 éves tapasztalata van a lovakkal végzett gyógyító és rehabilitáló munkában. Aktuális programjuk a sajátos nevelési igényű gyermekek számára egyéni lovasterápiás fejlesztő alkalmakat és csoportos zeneterápiás foglalkozásokat kínál, így lehetőség nyílik az egyéni terápiás folyamat eredményeinek társas közegben való támogatott továbbfejlesztésére. A szülőket lovas tréninggel és tematikus segítő beszélgetésekkel várják a szakemberek.

http://www.lovasterapia.hu/

SZIKRA Tehetséggondozó Egyesület, Érd

Komplex művészetterápiás program autizmussal élő gyermekek fejlesztésére

A fél éven át, heti rendszerességgel megvalósuló kiscsoportos foglalkozások a zeneterápia, a tánc és mozgásterápia, a képzőművészet-terápia és a drámaterápia eszközeit segítségül hívva fejlesztik az autizmussal élő fiatalok szociális és kommunikációs képességeit. Az egyes alkalmakon kreatív, testtudatos és mozgásos játékokon vehetnek részt a diákok, amelyeket mesélés, zenélés és beszélgetés is kiegészít. A folyamatot rendszeres szülőkonzultációk kísérik, amelyek során a stresszoldásban kapnak segítséget a résztvevők.

Vak Diákok Sportegyesülete, terápiás helyszín: Fót

Látássérült gyermekek lovasterápiás fejlesztése

Óvodás, illetve kisiskolás korú láttássérült gyermekek heti rendszerességű lovasterápiás foglalkozásai valósulnak meg a Magyar Lovasterápiás Szövetség fóti központjában. Az alkalmak segítik a vak gyermekek tér- és egyensúly érzékelésének fejlesztését, testtudatosságuk, mozgáskoordinációjuk jelentősen javul az élményeket adó, motiváló program révén.

 

 

 

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here