Miért gyűjti valaki a népek viseletét?

0
206
M

Császár Károly: „A különböző kultúrák megismertetése a lényeg”

Több ezer népviseletet gyűjtött már össze (egyelőre „csak?”) fotókon Császár Károly, akit a budaörsiek jobboldali, a politikával flörtölő közéleti emberként ismernek, a munkatársai pedig, mint programozó matematikust. Ehhez képest a néprajzkutatás meglepő hobbi. Vele beszélgettünk.

Miért kezdted el a népviseleteket gyűjteni?
Öt évvel ezelőtt egy barátom ajánlotta a figyelmembe Mari Boine „Gula Gula” című dalát, ami nagyon megtetszett és kíváncsi lettem a számi népre, akik közé az előadó tartozik, és akiket mi tévesen lappoknak hívunk, pedig nem azok. Mintegy nyolcvanezren élnek Észak-Európában, a kétharmaduk Norvégiában, továbbá Finnországban, Svédországban és Oroszországban is. Érdekes a kék-fehér-piros öltözködésük, ezért eltettem róluk képeket. Ezután az észak-amerikai őslakosoknak olvastam utána, akiket tévesen indiánoknak hívunk, de ott is rengetegféle nép él. Szomorú sors az övék, hiszen elvették a hazájukat, és ezért ránk, mint fehér emberekre haragszanak, de a viseleteik keresgélése közben én békét találtam velük, mert sokat beszélgettünk éjszakánként az interneten keresztül angolul, apacsokkal, navajokkal, stb., és így az ő viseleteikből alakult ki az első kis gyűjteményem. Aztán láttam „A vikingek” című tévésorozatot, ami újabb inspirációt adott, pedig a filmben a ruhák nem hitelesek, de talán pont ez adta meg a végső lökést, hogy vegyem kicsit komolyabban ezt a témát.

Gyimesbükki csángó, Erdély

A magyar népviseleteket nem gyűjtöd?
Tulajdonképpen ezzel kezdtem, mert volt, ami megtetszett és elraktam, de még nem tudatosan. Azóta a történelmi Magyarország területéről gyűjtöm és különböző vidékekre, falvakra válogattam szét őket.

Bretagne

Milyen forrásokra támaszkodhatsz?
Létezik például a Geofolk nevű Facebook oldal, ezért ha valahol találok mondjuk egy máramarosi népviseletet és nem tudom eldönteni, hogy az ruszin, ukrán, magyar, lengyel, vagy szlovák, akkor megnézem, hogy náluk van-e hasonló, amiből kiderülhet, melyik lehet. Továbbá van egy-két néprajzos ismerősöm, tőlük szoktam kérdezgetni. És néhány képhez megvan a hozzátartozó nép története is. De vannak más, publikus oldalak, általában angol és orosz nyelvűek, tehát főként az interneten keresgetek.

Dominika

Ezek múzeumok vagy helytörténeti gyűjtemények vagy magánemberek gyűjtései?
Nagyon sok lelkes magánember van, aki a saját hazájában gyűjtöget, és vannak olyan hivatalos fórumok is, amelyek erre szakosodtak, de ebben a műfajban nincs titkolózás, nagyon szívesen segít mindenki mindenkinek.

Próbáltál már bevonni valakit a közvetlen ismerőseid közül?
A nagylányomnak mondtam már, hogy nyári munkának szánom a számára azt, hogy segítsen rendszerezgetni nekem. És gondoltam rá, hogy ha komolyabbra fordul, fölvennék egy alkalmazottat, aki ezzel foglalkozik, de ez még odébb van.

Mordvin

Válogatsz-e aszerint, hogy egy ruházat szép vagy nem szép?
Nem, ez egyáltalán nem szempont, a különböző kultúrák megismertetése a lényeg. Mondok egy most aktuálisan szomorú példát: rengeteg ukrán kép jön velem szemben az interneten, szebbnél-szebb viseletekkel. Meggyőződésem, hogy ha ezeket néznék az emberek, a háború nem lenne ilyen véres, annak, aki ezt látja, nem lenne szíve a másikat bántani.

Naiv megközelítése ez a háborúnak, de nem ez a témánk. Mit vettél észre az egyes népek viseleteknél például a színek, anyagok stb. használatában?
A mérsékelt övben mindig is nagyon szépen megadták a módját az emberek az öltözködésnek. Délebbre, a trópusokon meg egyszerűen annyira meleg van, hogy nem foglalkoztak vele, ezért ott nem a ruha, hanem az ékszer az érdekesebb. A sztyeppei türk népeknél például rengeteg a nyakbavaló meg a fejfedő és nagyon részletesen ki vannak dolgozva. Ami a színeket illeti, a szlávoknál meg a baltikumi népeknél például a piros-fehér-kék a jellemző, a gazdagabb orosz népeknél pedig az arany hímzés is felbukkan. Nagyon nehéz azonban elkülöníteni az egyes népeket, pláne a mostani országhatárok szerint.

Bolívia

Mi a konkrét célod ezzel a gyűjteménnyel?
Szeretnék létrehozni belőle egy nagy internetes portált, aminek a tartalmát bárki elérheti majd ingyenesen, de nyilvánosan csak a hozzáértők szólhatnak majd hozzá, illetve ellenőrzött lesz rajta a tartalom. Mint már mondtam, én nem vagyok néprajzos, de azt szeretném, ha szakmailag helytálló információk jelennének meg rajta.

Montenegro

Divattervezők nem kerestek még meg, hogy ebből merítsenek?
De igen, egy győri szabó hölgynek már segíthettem.

Neked egyébként a mai öltözködésben mi tetszik vagy mi az, ami már sok?
Nemrég kiraktam a Facebookra egy hetvenes évekbeli, egybeszabott ruhát, hogy nem lehetne-e visszatérni ide ebből a tépett ruha korszakból. Ugyanakkor éppen két hete láttam egy ismerősömön egy olyan „magyaros” ruhát, amin rovásírás volt. Megkérdeztem, hogy tudja-e mi van rajta, persze nem. Akkor minek veszed föl? – kérdeztem. Mert olyan menő. Szó szót követett, aztán békén hagytuk egymást.

Bosznia

Gondoltál kiállításra?
Márciusban megkerestek Gárdonyból, hogy rendeznének egy kiállítást és készítsek össze hozzá anyagot, és neki is álltam a több ezer halomba gyűjtött képet kulturánként (germán népek, ázsiai népek, türk népek azaz szittya vándorló népek stb.),rendszerezni, egyelőre a feléig jutottam. Nem könnyű feladat, mert mondjuk csak az európai Oroszország területén félszáznál több nép él, és nehezen is lehet őket megkülönböztetni, például egy kipcsakot egy karakalpaktól, mert nagyon hasonló a ruhájuk. Jelenleg tehát a gyűjtemény a világrészek nagyobb területi egységeire, mint Afrika, Balkán, Baltikum, Észak-Afrika, Dél-Ázsia, Kelet-Ázsia, Csendes-óceán, Európa, Latin-Európa, Szláv-Európa, Észak-Európa, Szibéria, stb. van bontva meg országokra, de a kiállítást szeptemberre halasztottuk. A rendszerezéshez szükséges idő mellett az is probléma, hogy nem minden fénykép minősége alkalmas nagyításra, ami felkerülhet tablóra.

Türkmén

De a kiállításra egy-két ruhát is el kellene vinni eredetiben, nem?
Pont most kerestek meg Lőcséről, egy felvidéki hölgy, hogy eladna nekem egy felvidéki viseletet, azt megnézem. De ruhákat tárolni úgy, hogy senki nem hordja, nem jó ötlet.

Kazah népviselet

Több ezer fotód már. Mikor lennél elégedett, mikor éreznéd úgy, hogy na, most már teljes a gyűjtemény?
Szerintem reménytelen ezt elérni, de akkor elégedett vagyok, amikor például megdicsérnek Indonéziából, hogy milyen szép ez a magyar viselet.
Írta: EE – BÉ

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here