Rekortán borítás nem lesz! – Keményen képviselték álláspontjukat a szülők a Napsugár sétány játszótér felújításával kapcsolatban

0
80

Lezajlott az önkormányzat és a lakosság közti egyeztetés a Napsugár sétánybeli játszótérről

A sok budaörsi játszótérnek mind meg lehet a maga egyedisége, s ezek megférnek egymás mellett

A Napsugár sétányon lévő játszótér felújítása egyrészt örömhír, mert a fa mászókák alapja korhadásnak indult és ezért cseréjük szükséges, másfelől a játszóteret gyakran használó szülők számára aggodalomra is okot adó információ, mert az első tervekben a jelenleg füves részt is lefedette volna az önkormányzat ütésálló gumiburkolattal. A hozzáférhető információk alapján – hogy miként képzelik el a beruházást a tervezők – Beöthy-Husz Katalin petíciót adott közre, amit már több mint 250-en aláírtak, s amelyet hétfőn délután át is adtak az illetékeseknek az e projekt kapcsán meghirdetett „közmeghallgatás” keretében.

Hétfőre, azaz április 29-re hirdette meg Budaörs Város Önkormányzata azt a közmeghallgatást – illetve közösségi tanácskozást/tervezést – melyet a Napsugár sétányon lévő játszótér felújításával kapcsolatban kezdeményeztek az azt használó és amellett élő lakosok. Ezért Biró Gyula alpolgármester, Vágó Csaba kabinetvezető, Lőrincz Mihály műszaki ügyosztály vezető és Szűcs Barbara főkertész jelenlétében az S-Tér tervezőiroda munkatársai és a Napsugár sétány játszóteret használó szülők (csaknem tucatnyian) összeültek, hogy elképzeléseiket, szándékaikat egyeztessék és lehetőleg olyan megállapodásra jussanak, amely az összes fél számára elfogadható.

Először a tervezők bemutatták az általuk megálmodott új játszótér tervrajzát és az oda szánt berendezési eszközök katalógusképét. A közeli Terrapark tudósokról elnevezett utcái által ihletve tudományos téma köré tervezték a játszóteret, ami néhány játszóeszköz formájában, a felfestésben és néhány információs tábla kihelyezésében nyilvánulna meg. A terv feltűnően sok mesterséges burkolatot, főleg a gumiborítást tartalmaz, s a játszótér egyik legértékesebb részét, a füves talajt a terület széleire, egy keskeny sávra száműzte, illetve nagyon sok új játszóeszközt terveztek bele (például a jelenlegi három mászóka helyett hetet), és semmit nem hagynának meg a jelenlegi berendezések közül, azokat sem, amelyeknek nincs hibája és azokat sem, amelyek most is nagyon jó helyen vannak, például a homokozó az árnyas fák alatt.

Jó hír viszont, hogy nem akarnak kivágni egy fát sem a területről.

A petíciót megfogalmazó szülők alapvetően azt szeretnék, hogy a Napsugár sétány 2-4. előtt lévő játszótér maradjon meg természetközeli, fűvel bőven borított, zömmel természetes alapanyagokból készült játszóeszközökkel berendezett területnek, amilyen az jelen állapotában. Azonban a játszótér felújítását az indokolja, hogy a rajta lévő fa mászókák földben álló tartóoszlopai korhadásnak indultak, s ez okból kifolyólag – akárcsak a fa ablakkereteket, redőnyöket – időszerűnek tűnik eltávolítani, mert ma már vannak korszerűbbnek mondott játszótéri eszközök. És valójában ebben mutatkozik meg az egyet nem értés veleje: manapság sokan – köztük az S-Tér tervezői is – az újra vágynak, a színesre, modernre, mesterséges alapanyagokra, míg mások – s így a petíciót benyújtó szülők is – a természet közvetlen közelségét kedvelik s így a természetes alapanyagokat és közeget, például fontos számukra, hogy gyermekeik mezítlábazhassanak a fűben, homokban – amit egyébként minden ortopédus javasol a megfelelő fejlődés érdekében. Kicsit groteszknek is tűnt az, hogy természettudományokat népszerűsítő tematikát kapna az a játszótér, aminek éppen a természetközeliségét vennék el, ha ez a teljesen mesterséges környezetet ábrázoló terv valósulna meg.

Ahogy Biró Gyula is megjegyezte, a másfél éve átadott, rekortán borítással bőven ellátott Patkó utcai játszótérről is eltérőek a vélemények, nem tudnak a tervezők egyszerre mindenki kedvére tenni.

Éppen ezért Vágó Csaba már az elején hangsúlyozta, a sok budaörsi játszótérnek mind meg lehet a maga egyedisége, s ezek megférnek egymás mellett: az egyik például a vizezős játékairól híres, míg a másik a kismotorozásra alkalmas úthálózatáról, ez a Napsugár sétánybeli lehetne a zöld, az öko játszótér.

Ennek ellenére hosszú vita zajlott főleg a szülők és a tervezők között a rekortánról, még azután is, hogy kiderült, bár a rekortán gazdaságosabban karbantartható, mint a homokos felület, amit évente cserélni kell, de a városvezetés vállalja a többlet költséget, ezen nem múlhat a lakossági kérés. A tervezők annyira kardoskodtak a gumi mellett, hogy végül még azt is bedobták indokként, hogy a kerekesszékesek miatt is fontos, hogy gumi legyen, hogy meg tudják közelíteni a nekik szánt játszóeszközöket – amelyekről egyébként még a tervek bemutatásánál egy szó sem esett, de utólag kiderült, hogy erre jogszabály van, a játszótereknek integráltnak kell lenniük. A másik különös érvük az volt, hogy a mostani, természetes formájában a játszótér nem vonz magához tömegeket, amelyet egyébként Solti Réka, az egyik szülő cáfolt, mert ő kérdőíves közvélemény kutatást is készített, amelyből viszont az derül ki, hogy jelenlegi állapotában, kedvező adottságai miatt a Napsugár játszótér a legnépszerűbb.

Az elkészült tervekkel kapcsolatban az alábbi észrevételeket tették a jelen lévő szülők (amelyeket a petíció is tartalmaz):

  • Ne mérgező kipárolgású, rákkeltő gumiborítás legyen a játszóeszközök alatt ütéscsillapítóként, hanem például homok – most is az van.
  • Fából, illetve természetes alapanyagból készült játszóeszközöket helyezzenek el, amelyek a természetközeli összképet nem rontják.
  • Ne legyen olyan zsúfolt, nem szükséges több eszköz, mint amennyi most van,mert egyrészt balesetveszélyes, másrészt túl ingergazdag.
  • A vizezős játszóeszköz nélkülözhető, mert a Patkó utcaiban van olyan.
  • Maradjon meg a terület északi részében a nagyobb füves terület focizásra.
  • A wc jó ötlet, de legyen zárható, hogy éjjel ne használják a hajléktalanok, illetve legyen benne gyerekeknek megfelelő magasságban is wc.
  • Az új tervekben még kevesebb a hinta, mint most, pedig az is kevés, illetve az egy éve létesített forgó játékokat meg szüntetése sem jó ötlet meg, mert fontosak az idegrendszer fejlődéséhez.
  • A fém csúszda nyáron nagyon felforrósodik, nem megfelelő a célra.
  • Támlás padok legyenek, amire akár idősebbek is le tudnak ülni kényelmesen.
  • A párakapu ne a padok mellett legyen, mert összevizezi azokat.
  • Az S-Tér honlapján megnézték, milyen játszóeszközöket forgalmaz a tervezőiroda és találtak olyasmiket, amelyek megfelelnének igényeiknek.
  • Kismotorpálya nem szükséges, fontosabb eszközöktől enné el a helyet, és vannak más játszóterek, ahol lehet.

Egyéb indokuk továbbá az is, hogy a természetes zöldfelületnek hűtő hatása van, ami kifejezetten fontos itt a lakótelepen. De a nyáron akár 80°C-ra felmelegedő rekortán éget. Még éjjel is sugározza a meleget, tönkretéve a mikroklímát nem engedi lehűlni környezetében a levegőt”, ami viszont már nem csak a játszóteret használó gyerekek és szülők érdeke, hanem minden ott lakóé.

Betlehem Csaba szülőként jó példaként hozta fel a Nagykovácsiban lévő, Ebadta játszóteret, amelyen valóban öko játszóeszközök vannak, a hagyományos hintán, fa mászókákon kívül például fűzből készített bújócskázós építmények, s amelyet egyébként elsősorban civilek építettek és tartanak karban.

Továbbá felszólalt a Napsugár játszóteret használó gyerekek nevében egy kisfiú, aki beszédében azt kifogásolta, hogy a tervezés előtt nem lettek ők és szüleik megkérdezve, mit szeretnének, illetve az új tervekről azt hiányolta, hogy eltűnt a most még ott lévő fa váruk. A régóta kért focikapuk mellett egy új elemet is behozott a tárgyalásba: a ping-pong asztalt.

Amiben végül ez alkalommal sikerült megegyezni, azok az alábbiak:

  • Engedtek a szülők kérésének a gumiburkolat tekintetében: rekortán borítás nem lesz.
  • Mivel felmerült, hogy EU-s szabály az integráltság a játszóterek esetében, és a kerekesszékkel nehéz a homokban közlekedni, a tervezők átgondolják, a gumin és műfüvön kívül mivel lehet borítani a talajt, hogy mozgáskorlátozottak is meg tudják közelíteni a játszóeszközöket, de az ütéscsillapítás is biztosítva legyen.
  • Megvizsgálják a lehetőségeket, hogy a jogszabályokat betartva hogyan lehet a játszótér felújítását a lehető legzöldebbre tervezni.
  • Minél kevesebb olyan bővülés legyen, ami a zöldfelület rovására menne.
  • A szülői kérések figyelembe vételével készített új tervet majd szintén egyeztetik a lakossággal.

A gyűlés végén Beöthy-Husz Katalin átadta a petíciót Lőrincz Mihálynak, melyet 250-en aláírtak eddig.

Kapcsolódó cikkünk:

https://budaorsinaplo.hu/nyaron-megujul-a-napsugar-setany-jatszotere-is/

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here