Erről írtunk 30, 20 és 10 évvel ezelőtt a Budaörsi Naplóban

0
122
30 éve, 1994 májusában írtuk

Új városrész épül

Rendhagyó sajtótájékoztató volt 1994. év májusában, ahol bejelentették, hogy kétéves előkészítői munka után e hónapban megkezdődhetnek a 16 hektárnyi – 160 ezer négyzetméter – beruházás építési munkálatai. A területet három évvel ezelőtt vásárolta meg a német cég. A hétvégi telkekkel körülvett hegycsúcson, a Törökugrató alatt – a Nádasdülőnek nevezett részen – egy új városrész, a Terrapark épül fel.

Gáz van! (?)

1993-ban összesen nyolc kilométernyi középnyomású gázvezetéket fektettek le Budaörsön. Ennek során különböző akadályok merültek fel, például a kivitelező ott is felbontotta az utat, ahol még nem kapta meg rá az engedélyt, illetve a közműtérképek is sok esetben nem a valós állapotot mutatták vagy vezetékfektetés közben derült ki, hogy a nyomvonalon csatorna és vízvezeték van, sőt, egyszer el is szakítottak egy vízvezetékcsövet, ami miatt egy pince beszakadt, amit további három pnce beszakadása követett. A sok probléma mellett azért volt a lakosság együttműködésére is szép példa: a Kőhegyen a lakók segítségével, az ő útmutatásuk alapján derítették fel a szakemberek az építkezést gátló tényezőket. 1994 során még több mint tíz kilométer gázvezeték kiépítését tervezték ekkor.

 

Az egyház inkább építkezik?

A Budaörsi Napló 1994. áprilisi számában úgy fejeződött be az Esze Tamás utcai iskoláról szóló cikk, hogy mindenki abban bízott, hogy a lap megjelenésére már le is fog zárulni a vita, de az azóta sem történt meg. Közben az önkormányzat testületi ülése egy olyan határozatot fogadott el az 1994. április 18-i ülésén, amelyik együttesen kívánja biztosítani: 1. legyen az Esze Tamás utcai épületben egyházi iskola, 2. a most ott működő önkormányzati iskola az oktatási színvonal megőrzése mellett időben átköltözhessen a felújított és kibővített Rózsa utcai épületbe. Ám két nappal később, a tárcaközi egyeztető bizottság előtt Kaszap László, az egyház képviselője vadonatúj variációval állt elő: ők inkább új iskolát építenek… Ezzel az önkormányzati iskola költöztetése szükségtelenné vált, viszont az egyház már meghirdette három osztály indítását szeptembertől, s arra a kérdésre, hogy hol fogják elhelyezni a gyerekeket, az a válasz érkezett, hogy majd bérelnek a célnak megfelelő épületet.

Egy iskolai alapítvány

A 3. számú (lakótelepi sárga) iskola alapítványát tavaly decemberben jegyezte be a cégbíróság, és az idén januárban megérkezett az APEH levele is, hogy a befizetett összegekkel csökkenthető az adó. Eddig elsősorban szülői adományok érkeztek meg az alapítvány számlájára és egy-két intézmény tartotta fontosnak az iskola támogatását. Az önkormányzat az induláskor 150 ezer forintot adott.

Nem volt teljesen kihalt a török uralom után a környékünk – rácok Budaörsön

Buda török uralom alóli felszabadítása idején, 1686-ban Budaörs területe lakatlan volt, a korabeli írások pusztaként emlegetik. A kor adatait rögzítő írásos emlékekből azonban kiderül, hogy a svábok betelepítése (1720 k.) előtt is volt már valamennyi élet itt, ugyanis a tabáni katolikus rácok 1695. március 21-én Zichy Istvántól árendába vették a Buda melletti Örs és Csík pusztákat és ezek negyed részét szántóföldként művelték, búzát, rozsot, árpát és zabot termesztettek. A többit parlagon hagyták. A domboldalakon pedig szőlőművelésbe kezdtek, régi szőlőket újítottak fel és kiterjesztették a szőlőterületet.

Bűnügyi krónika: Lefújta a plakátokat, ezért megverték

1994. március 31-én a járókelők azt hihették, hogy plakátháború, Fidesz-ellenes hadjárat kezdődik Budaörsön. Pedig mindössze arról volt szó, hogy egy férfinak nem volt rokonszenves Selmeczi Gabriella, a párt képviselőjelöltje, ezért Neolux spray-vel az összes plakátot lefújta. Történetesen éppen arra jártak a plakátragasztók. Kocsijukból kiszállva tettlegesen is figyelmeztették a neoluxost, azaz ököllel verték, megrugdosták, nyolc napon túl gyógyuló sérüléseket okozva neki. Bár személyleírás nincs az elkövetőkről, 90 százalékos biztonsággal azonosították őket az autó forgalmi rendszáma alapján és a Fidesznél érdeklődve.

20 éve, 2004. májusában írtuk

Létrejött a Budaörsi Kistérség

A kormány a 244/2003. kormányrendeletében szabályozta a statisztikai kistérségek rendszerét. Egy-egy kistérség olyan, földrajzilag is összefüggő települések együttese, amely a települések közötti valós munka-, közlekedési, középfokú ellátási (oktatás, egészségügy, kereskedelem) kapcsolatokon alapul. Sok olyan terület van, amely a település határán túlmutató gondolkodást kíván. Az egymás mellett lévő településeknek nagyon sok közös érdeke van, közös céljaik közös megvalósítást igényelnek. Közösen többet tehetnek a kistérség vonzóbbá tétele érdekében, és ennek a munkának a települések külön is nagy hasznát látják. Például a közlekedés fejlesztése, a turisztikai vonzerő megteremtése. Rendkívül fontos a fejlesztési célok összehangolása. Ezen társulás keretében lehet és érdemes is támogatási pénzekre pályázni, mert olyan pályázati lehetőségek vannak, amelyek egy-egy kistérség életkörülményeit alapjaiban változtathatják meg. Fenti kormányrendelet értelmében hozták létre Budaörs statisztikai kistérséget, Budaörs központtal. A kistérség tagjai Érd, Diósd, Tárnok, Pusztazámor, Sóskút, Törökbálint, Budaörs, Százhalombatta, Biatorbágy, Herceghalom.

Felépült a Magyar Posta új logisztikai központja

A 2004. március 1-én átadták a Magyar Posta új logisztikai központja az ipari park nyugati részén, a Gervai Mihály út 9-11. szám alatt. Tomecskó Tamás, a Magyar Posta Rt. szóvivője tájékoztatott az új létesítmény szükségességéről: a posta egész országra kiterjedő logisztikai rendszerének legfontosabb elemei a központi feldolgozó üzemek, a levelek, csomagok szortírozása, de a régi feldolgozókban a technológiai gépsorok elavultak. Ezért, ha versenyben kívánnak maradni az Európai Unióban, akkor az igényeknek megfelelő modern feldolgozókra van szükség, új épületekre és nem utolsó sorban a postai szállításhoz a Hungária körgyűrűt kikerülő szállítási, úthálózati környezetre, könnyen elérhető új logisztikai központra. Budaörsre pedig kiváló a közúti közlekedés, itt halad az M0-ás körgyűrű, az M1-es autópálya, közel a főváros. Bár az üzem beindulásakor voltak fennakadások, például sok dolgozó nem vállalta, hogy ide is kijárjon dolgozni, időbe telt, de megoldották helyi munkaerővel a hiányt. Illetve az új gépek hamar meghibásodtak olyan, kemény tárgyakkal kibélelt levelek miatt, amelyek megrongálták a futószalagot, a javítás pedig időveszteséget okozott.

Hulladékért csokoládét

Szokatlan, de szellemes akcióval készült a Föld Napjára a Magyar Nők Szövetségének Budaörsi Tagszervezete. Úgy gondolták, hogy megajándékozzák azokat a polgárokat, akik törődnek környezetükkel, és válogatva szabadulnak meg a hasznosítható hulladékoktól. Épp ezért csokoládéval és üdítővel vendégeltek meg mindenkit, aki április 22-én délután felkereste a Patkó utcai parkolóban lévő gyűjtőszigetet. A tagszervezet elnöke, Gál Erzsébet elmondta, az akcióval céljuk a figyelemfelkeltés volt: tudatosítani kell a szelektív gyűjtés fontosságát, és erre remek módszer a követendő példa jelképes megjutalmazása.

Végre megnyílt a Telekuckó

2004. április 13-tól várja az érdeklődőket a Telekuckó a Templom tér 15. szám alatt, amelyet elsősorban az otthon számítógéppel nem rendelkezők számára hoztak létre. A Telekuckó megvalósításáról a képviselőtestület még a 2003. decemberi ülésén döntött, majd kormányzati támogatásért is pályázott, ám sikertelenül, így végül az önkormányzat saját költségvetéséből fedezte a megvalósításhoz szükséges tízmillió forintot, és a fenntartással kapcsolatos költségeket is biztosítja. Az intézmény a Magyar Teleház Szövetség tagja, és a Közigkonzult Bt. üzemelteti. A magyarországi teleházak közül a budaörsi abban különleges, hogy IT-mentor szolgálat – vagyis, hogy a gépek kezeléséhez segítség is adott – itt valósult meg először. Sajátossága még, hogy összekötő láncszem a lakosság és az önkormányzati hivatal között. Többek között az is a feladata ugyanis, hogy a helyi civil szervezeteket és a lakosságot a legkorszerűbb információs technológiai eszközök felhasználásával segítse hivatali ügyeik intézésében.

Május elseje új eszmei tartalommal

A Közép-Magyarországi Régió Európai Uniós Fesztivál leglátványosabb napjának május elseje ígérkezett. Ez az a nap, amikor minden magyar állampolgár azzal a tudattal ébredhetett, hogy ő egyúttal európai uniós állampolgár is. A fővárosi programokkal párhuzamosan zajló budaörsi rendezvényeken kevés volt az érdeklődő.

 

Merre tovább, Heimatmuseum?

A Riedl Ferenc Helytörténeti Gyűjtemény 1987-ben kapott nyitási engedélyt. Ekkor még nem volt több, mint egy helytörténeti szoba és konyha, valamint a hozzá csatlakozó Dési Huber István emlékszoba néhány festménnyel és rajzzal. Anyagát jórészt közadakozásból gyűjtötték össze. Ezen az állapoton azonban 2004-re már jócskán túllépett az intézmény, ezért Budaörs képviselő-testülete úgy döntött, hogy megvásárolja a múzeummal szomszédos ingatlant a bővüléshez. Ezidőtájt történt az is, hogy az önkormányzat a múzeum kezelési és fenntartási jogát – tisztes anyagi támogatás mellett – átadta a Budaörsi Német Kisebbségi Önkormányzatnak. Kovács József László, a múzeum igazgatója írta cikkében, hogy arra nincs lehetőség, hogy azonnal sor kerüljön az új épületek múzeumi célra történő átalakítására, de a tervezés megkezdődött. Tervbe vette, hogy az év második felében elkezdik az időszaki kiállítások felépítését egy-egy önálló gyűjteményi egység bemutatásával. Új, állandó kiállítás létesítésére pedig majd akkor kerítenek sort, ha a régi épületet felújítják. A nagy pince rendbehozatala után pedig – amit vízteleníteni kell -, szeretnék megnyitni az idősek klubját, az egykori Begegnungsstette mintájára.

10 éve, 2014. májusában írtuk

Pert nyert a BTG

A Budapest Környéki Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság a Budaörsi Településgazdálkodási Kft-nek (BTG Kft.) adott igazat, miután az fellebbezett az állítólag rosszul kiállított közüzemi számlák miatt rá kirótt 101 milliós büntetés ellen. Történt ugyanis, hogy még 2013 szeptemberében Németh Szilárd, fideszes parlamenti képviselő, rezsicsökkentésért felelős kormánybiztos (?!?!) bejelentette, hogy tíz távhő szolgáltató céget kötbér fizetésére köteleztek hibás számlázás miatt, szerintük e cégek számláiból a fogyasztók nem tudták meg, mennyi megtakarítást köszönhetnek a Fidesz-kormánynak. Ezek közül a távhő szolgáltató cégek közül az egyik a BTG volt. A BTG a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság 101 millió forintos kötbérfizetési kötelezettséget megállapító határozata ellen keresetet nyújtott be a Budapest Környéki Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságra. Többek között azzal érvelve, hogy hónapokon át beküldték a számlamintákat a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatósághoz és onnan nem jeleztek semmilyen hibát. A bíróság a BTG-nek adott igazat, a NFH általi büntetés kiszabása jogszabálysértő volt, mert a BTG nem követett el jogsértést.

Megnyílt a Gazdapiac

Május 10-én, szombaton 9-kor ünnepélyes keretek között, államtitkári és polgármesteri köszöntéssel megnyílt a Budaörsi Gazdapiac a lakótelepen a Patkó utca és Szivárvány utca sarkán lévő parkolóban. A Budaörsi Agrárgazdasági Bizottság kezdeményezésére, a Budaörsi LAkótelep Egyesület és a Budaörsi Kertbarátok dr. Luntz Ottokár Egyesület támogatásával, jelentős önkormányzati segítséggel került erre sor.

 

17. Budaörs Fesztivál 2014

2014. május 7-től 11-ig tartott az ingyenes Budaörs Fesztivál, 5 napon át, 11 helyszínen 510 fellépővel, amelynek akkor második éve volt fesztiváligazgatója Selmeczi Ágnes. A palettán többek között meghallgatható volt rengeteg műfaj képviselője, az Iván&the Parazoltól a szimfonikus koncertig, a bábozástól a slam poetry-ig, avagy – bármilyen meglepően hangzik – Babos Gyulától Péterfy Boriig.

Jubiláltak a tűzoltók

A Budaörs Városi Önkéntes Tűzoltó Egyesület 125 éves fennállását ünnepelte 2014. május 10-én. De akár azt is ünnepelhették volna, hogy június elsejétől már „önálló beavatkozó egyesületként” végezhetik munkájukat. Az önkéntes tűzoltók 2004-ben költöztek a Dózsa György utcai szertárba.

A németek szószólója

Ritter Imre, a Pest megyei és a Budaörsi Német Nemzetiségi Önkormányzat elnöke lett a német nemzetiségiek szószólója az újonnan megalakuló parlametben.

Orgona kíséretével Missa pro pace

2014. húsvétján szóllalt meg először a Budaörsi Nepomuki Szent János Római Katolikus templomban a felújított orgona. A munkálatok hét évig tartottak. Húsvét vasárnap a Missa pro pace hangzott el, a Budaörsi Werner Kórus előadásában.

Újabb könyv a németek kitelepítéséről – Töréspontok

Marchut Réka Töréspontok – A Budapest környéki németség második világháborút követő felelősségre vonása és annak előzményei (1920-1948) című könyvét mutatták be április végén a Heimatmuseumban. Marchut Réka 2013-ban védte meg doktori disszertációját, amelynek témája a Pest megyei németek kitelepítése volt, hat település (Budaörs, Vecsés, Dunabogdány, Pilisszentiván, Csobánka és Nagykovácsi) történelmén keresztül mutatja be a németek tragédiáját. Ebből a munkából született meg a könyv.

Bajnok lett a kézilabda csapat az NB II-ben

A következő idényben mind a női, mind pedig a férfi csapatunk az NB I/B osztályban fog szerepelni. A hölgyeknél Érddel, a férfiaknál Tatabányával fogott össze Budaörs, de úgy látszik, megérte.

 

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here