Budaörsön is csökkent a vallásosak száma

0
125

A budaörsiek 26,6 százaléka vallotta magát római katolikusnak a 2022. évi népszámláláson, aminek az eredményét ezekben a napokban teszi közzé folyamatosan a KSH. Ezzel a római katolikus a legnagyobb helyi gyülekezettel rendelkező egyház, ami nem meglepő, hiszen településünkön a német ajkú lakosság kétszáz évvel ezelőtt a római katolikus vallást hozta magával. Így az I. világháború kitöréséig Budaörs községet szinte kizárólag római katolikus vallású sváb lakosság lakta.

A világháború kitörése után ez a zárt közösség kezdett felbomlani. Így érkezett ide 1917-ben Nagy Pál, akit mint MÁV alkalmazottat Budaörsre helyeztek és a családja volt az a református vallású mag, amelyből a mai egyházközség kifejlődött, de mégis csak 1932-ben kezdődött meg Budaörsön a református gyülekezet megszervezése. A mai budaörsieknek pedig a 7,6 százaléka mondta magát a népszámláláson reformátusnak.

Az evangélikusok aránya 1,8, egyéb keresztény 1,6, görög katolikus 1,1, egyéb katolikus 0,6, ortodox 0,2, izraelita 0,1, egyéb felekezethez 0,5, felekezethez nem tartozik 17,6. Ugyanakkor nagyon magas, 42,3 százalék nem válaszolt erre a kérdésre.

Összehasonlításként a 2011-es népszámlálási adatok: római katolikus 32,7, református 8,3, evangélikus 1,7, görög katolikus 1,3, felekezeten kívüli 23,1 és akkor 29,8 százalék nem nyilatkozott.

Mi a gyakorlati jelentősége ennek? Mivel a felekezettel összefüggő kérdésre a válaszadás önkéntes volt és a népszámlálási kérdőív sem a formális felekezethez, vallási közösséghez tartozásra, sem a vallásgyakorlatra, annak intenzitására, netán a vallásos hitre nem kérdezett rá, hanem egyedül a vallásos önbesorolást tudakolta, messzemenő következtetések nem vonhatók le a fenti statisztikából, csak vallásos emberek számának a csökkenő tendenciája kezelhető tényként. Ami országosan is így igaz, nem helyi sajátosság.

Elsősorban az újonnan ide költözőknek információ, hogy Budaörsön korábban csak a római katolikusoknak volt saját templomuk, ami 1744-1751 körül épült és feltehetőleg Mayerhoffer Ádám és Medhammer György tervezték, majd 1802-ben bővítették a mai formájára.  Utoljára 2021-’22-ben került sor a felújítására, több ütemben.

Az evangélikus templomunk 2003-ban épült, a református templomban pedig 2021 augusztusa óta tartanak istentiszteletet, melynek alapkő letétele 2019. szeptember 22-én volt (korábban imaházzal rendelkeztek).

Továbbá, ha minden igaz, tényleg a végéhez közeledik a görög katolikus templom felépítése, aminek az alapozását éppen tíz évvel ezelőtt, tehát 2013-ban kezdték el, de pénzhiány miatt többször leálltak a munkálatok.

Bár a statisztikában megnevezve nem szerepelnek, igen aktív Budaörsön az idén 20 éves Kőszikla Baptista Gyülekezet tevékenysége, mintegy kétszáz taggal, akik néhány éve a Terraparkban egy irodaházban bérlőként találtak otthonra, amit ezekben a napokban újítottak fel a saját igényeik szerint.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here