Fatüzelésű kályhák és kandallók telepítésével kapcsolatos tudnivalók
Egyre többen kívánnak áttérni a következő fűtési szezonig a fával való tüzelésre a néhány hete bejelentett gáz- és villanyáram emelkedés miatt. Budaörs önkormányzatának honlapján az alábbi tájékoztató cikk jelent meg, amely arra hívja fel a figyelmet, hogy a kandalló és a kályha veszélyes üzem!
A hibás, szakszerűtlen kivitelezés eredménye épülettűz, anyagi károk és személyi sérülések lehetnek.
Ne kockáztassa családja életét, ne szennyezze környezetét!
1. Kandallót szabályszerűen kizárólag olyan személy építhet aki, rendelkezik kandallóépítő szakmunkás bizonyítvánnyal, a munkájáról kivitelezői nyilatkozatot ad és számlaképes.
2. A kémények kivitelezésére is szigorú építési szabályok vonatkoznak. /253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet [ OTÉK ]/
szabálytalanul megépített kémény életveszélyes, füstmérgezés és kéménytűz is előfordulhat. Továbbá fokozottan jelentkezik a füstképződés, levegőszennyezés. A Katasztrófavédelem hatósági eljárást indít a szabálytalan kémények és tüzelőberendezések miatt.
3. A beltéri tüzelőberendezésekben a kezeletlen fa és a papír kivételével TILOS minden hulladék elégetése, beleértve például az alábbiakat is:
- úgynevezett „kezelt” fa, tehát festett, lakkozott (pl. régi ablakkeret, ajtók, raklapok stb.),
- rétegelt lemez, bútorlap,
- építési fahulladék (pl. gombaölőszerrel kezelt lécek, gerendák),
- színes, „fényes” papírhulladék,
- petpalack, műanyag hulladék,
- autógumi, használt ruha, rongy,
- fáradt olaj, üzemanyag.
A felsoroltak elégetéskor káros, súlyosan mérgező anyagok kerülnek a levegőbe és a lakóház belső terébe is beszivároghatnak. Az ilyen hulladékok tüzelése veszélyes.
4. Magánszemélyek részére a kéményellenőrzés díjmentesen kérhető, melyet érdemes legalább 2 évente, lehetőleg fűtési időszakon kívül elvégeztetni. https://kemenysepres.katasztrofavedelem.hu/ugyfelszolgalat
5. Megbízható helyről, száraz tűzifával ajánlott fűteni, szárazon kell tartani a tüzelőt, tető alatt, különben romlik a hatásfok és nő a légszennyezés.
Ha nem légszáraz fával fűtünk, akkor a meleg jelentős része a kéményen távozik a vízzel, illetve a vízből keletkezett gőzzel. Ráadásul a rossz égés következtében a kémény elkátrányosodik.
További hasznos információk: http://www.futsokosankampany.hu/