Bővítve! Választások 2024 – Polgármester-jelölti „vita” 2. rész

0
214

Arra kértük Wittinghoff Tamást (BFE), Czuczor Gergelyt (Fidesz-KDNP) és György Józsefet (Mi Hazánk), hogy röviden reagáljanak az általunk kiválasztott idézetekre. Ezek a Budaörsi Naplóban megjelent korábbi írásokból vett mondatok, és bízunk benne, hogy a kapott válaszok segíthetik a budaörsieket a választásban a polgármester-jelöltek közül. Terjedelmi korlátot senkinek nem szabtunk, csak az észszerűségre kértük őket.

Frissítés: e cikk megjelenése után jelentette be indulását a Budaörsi Vállalkozók Egyesületének jelöltjeként Gergely István, az ő válaszaival is kiegészítettük. (2024. április 30.)

Építkezések

„Egy olvasónk jelzése szerint 2022. márc. 14-én, Budaörsön, a Víztorony utcában lévő, Fővárosi Vízművek területén építési munkálatok kezdődtek és az építkezésen dolgozóktól azt a tájékoztatást kapta, hogy „10 méter magasságú, Vodafone mobil átjátszó torony épül”.  Vajon milyen hatással lehet ez a környéken élőkre és kivel egyeztettek erről? – merül fel. Cikkünk végén kiderül, hogy talán nincs miért aggódni, mert csak a Vantage Towers tesz eleget „jókarbantartási” kötelezettségének. Viszont akkor miért készül egy új toronyhoz az alap?” 2022.03.21. https://budaorsinaplo.hu/mobil-atjatszotorony-epul-a-viztorony-utcaban-vagy-csak-karbantartasrol-van-szo/

Wittinghoff Tamás: Ez a kis hír jó példája annak, hogy az önkormányzat jogászai, a műszaki szakértőink és a lakosság közös összefogással sok mindent vissza tud verni. Sikerült meghiúsítani, hogy erre a területre átjátszóállomást építsenek. Mellesleg, mióta elvették tőlünk az építéshatósági jogkörünket, sokszor csak véletlenszerűen értesülünk arról, hogy mi is épül a saját városunkban. Speciális helyi jogszabályokat kellett alkotnunk, hogy képesek legyünk valamennyire kontroll alatt tartani a beruházásokat, de ez a megoldás közel sem olyan hatékony, mint amikor az építkezések engedélyezése és a szabályszerűség ellenőrzése is a város hatáskörében volt. Ez a helyzet is teljesen abszurd.

György József: Építkezési dolgokról annyit, hogy Budaörs megtelt, köszönjük, de több zöldterületet ne alakítsanak át beépíthetővé!

Gergely István: Tagjaink közül többen frankhegyi lakosok és telektulajdonosok, akik évek óta panaszkodnak a Vodafone-ra, hogy a hegy bizonyos részein (például: Zengő utca teteje, Hurok utca…) egyszerűen nincs hálózati lefedettség. A digitalizáció korában úgy gondoljuk, hogy mind a lakosság, mind a vállalkozások minimális elvárása az üzembiztos mobil- és internetkapcsolat. Ez nem csak a Vodafone-ra igaz, hanem a többi szolgáltatónál is vannak „vakfoltok” a város magasabban fekvő részein. Ami az illegális építkezéseket, kivitelezéseket illeti, ott a szabályok betartása mellett foglalunk állást, de egyéb tapasztalatokból azt is látjuk, hogy a helyi építési szabályzat adott esetben felülvizsgálatra szorul. Szerencsére a mögöttünk álló vállalkozások között található olyan releváns szakértőkkel bíró cégvezető és tulajdonos is, akiktől ilyen szakmai kérdésekben van lehetőség tanácsot kérnünk – ha ismerünk minden részletet, szívesen kidolgozunk erre egy szakmai megoldást. Egyébiránt a cikkben idézett eset számomra egy tisztán jogi kérdésnek tűnik. Azt pedig jogorvoslat útján lehet megoldani, ahol a városnak egyetemlegesen a lakosok érdekeit kell védenie, és a károsultakat (ha vannak) kártérítési igényében segíteni, de nem akadályozni a fejlődést.

Egészségügy

„2024. január 1-jével lezárult cégünk integrációja a TritonLife Magánkórházak Zrt.-be. A TritonLife Csoport – Magyarország dinamikusan és stabilan fejlődő magánegészségügyi holdingja – 2020 őszén vette át a szakrendelőt üzemeltető cég irányítását. (…) Visszatekintve azt kell mondanom: tőkeerejüknek, szakmai kapcsolataiknak, jó hírnevüknek és az általuk szorgalmazott magánegészségügyi fejlesztéseknek köszönhetjük, hogy talpon tudtunk maradni, sőt elmozdultunk egy olyan szisztéma felé, ami a közfinanszírozott és a magánegészségügyi rendszer együttműködésén alapul, és amire a döntéshozóknak is érdemes odafigyelniük. Mindebből a helybeliek főleg azt vették észre, hogy szakrendelés nem szűnt meg, valamint hogy ősszel kikerült az épületre a TritonLife logója is. Én azért gyorsan hozzátenném, hogy felújított és kibővített műtőszintünkön ma már havi kétszáz műtétet végzünk.” 2024.01.15. https://budaorsinaplo.hu/allandosag-es-valtozas-a-budaorsi-egeszsegugyi-kozpontban/

Wittinghoff Tamás: Mint annyi más téren, az egészségügy területén is rengeteget kell tennünk az állam helyett. A budaörsi modell fenntartása is egyre nehezebbé vált. Ennek az a lényege, hogy a szakellátást évtizedek óta egy közbeszerzés alapján megbízott magánvállalkozás végzi nálunk, amely a profitjából visszaforgat a színvonal emelésére. Az orvoshiány és az állami támogatások csökkenése, az ún. volumenkorlát miatt azonban nálunk is elkezdtek növekedni a várólisták. A helyzet tarthatatlanná vált, ezért itt is az önkormányzatnak kellett mélyen a zsebébe nyúlnia, hogy a listákat legalább a kulcsterületeken maximum egy hónaposra rövidítsük. Csak ez az egy tétel 167 millióba került ebben az évben. De ennél is durvább volt a nálunk kiválóan működő orvosi ügyeleti rendszer államosítása. Eddig – az egyébként kormánypárti vezetésű Törökbálinttal közösen fenntartva – helyben biztosítottunk a budaörsiek számára a 24 órás ügyeleti szolgáltatást. Idén februártól az állam az ügyeleti rendszer centralizálásával arra akarta kényszeríteni a budaörsieket, hogy napközben a sürgős orvosi ellátásra szoruló gyerekeket Érdre vigyék, a felnőttek pedig Budakeszire utazzanak. Ez teljességgel elfogadhatatlan volt számunkra, ezért újabb százmilliókért biztosítottuk a helyi 24 órás, folyamatos orvosi ellátást, méghozzá olyan módon, hogy még egy kicsit jobb is lett, mint korábban volt. Budaörs ezen a területen sem hagyta magát.

Czuczor Gergely: Várakozással tekintek az ígéretek megvalósulására. Idén csaknem 300 millió Ft-tot költ Budaörs a magánkézben lévő egészségügyi központban ellátandó feladatokra. Ez igen csak jelentős „támogatása” egy vállalkozásnak. Abban bízom, hogy valóban rövidülnek a várólisták és minden budaörsi tényleg megkapja a neki járó ellátást. Az előttem most kirajzolódó kép ennek kapcsán még erősen borúsnak látszik.

György József: A TB-alapú egészségügyi ellátás Budaörs lakosságszámához képest nem kielégítő, túlterhelt, sok osztályon túl hosszúak a várakozási idők, mind az előjegyzésekre, mind helyben a rendelési időkben, rengeteg az órákat várakozó páciens. Ezen nem változtatott az, hogy kinek a kezében van a Kossuth Lajos utcai intézmény. A kora reggeli vérvételi rendszer átalakítása hátrányos a dolgozók számára. A parkolási lehetőség is szűkös, bővítendő, akár egy plusz szinttel, ha másképp nem lehet, jó példa a gazdagréti Aldi üzlet parkolója. Tiszteletre méltó az önkormányzat részéről, hogy megoldotta a megszűnt folyamatos ügyelet visszaállítását. Ami jó, azt is el kell ismerni, ahogy a helyben megoldható kisebb műtétek lehetőségét is.

Gergely István: Az egészségügyi központba fordított jelentős támogatási összeg reményeket kelt az ellátás javulására, amire véleményem szerint szükség is van. Azonban további kihívások állnak előttünk, mint például az elhúzódó várólisták és a parkolási lehetőségek szűkössége. Ugyanakkor dicséretes az önkormányzat erőfeszítése a folyamatos ügyelet visszaállítására és a helyben elvégezhető kisebb műtétek biztosítására. És hangsúlyozom, mindezt átláthatóan, vállalások és az eredmények elérése mentén kell végigvinni.

Játszóterek

Waltz Tibor fotója

„Ünnepélyes keretek között átadták ma a Patkó utcai játszóteret, amit nyár közepén kezdtek el felújítani a 2-14 éves korosztály számára. (…) A polgármester beszédében hangsúlyozta, hogy a közel 200 milliós beruházás jelen körülmények között nagy tétel a város számára, de Budaörs a korábbi megfontolt gazdálkodásának köszönhetően még biztosítani tudja a működési költségeket és a közterületek fenntartását magas színvonalon. Egyúttal elnézést kért a környéken lakóktól, hogy hétvégén is zajt okoztak, de ennek az volt az oka, hogy minél hamarabb elkészüljön a létesítmény.” 2022.10.18. https://budaorsinaplo.hu/atadtak-ma-a-patko-utcai-jatszoteret/

Wittinghoff Tamás: A játszótereinket is folyamatosan újítjuk fel. Míg 2022-ben, 200 millióért a Patkó utcában kaptak XXI. századi színvonalú teret a gyerekek, addig ebben az évben 270 millióért – a lakosság aktív közreműködésével – a Napsugár játszótér fog megszépülni, amit a legkorszerűbb játékokkal szerelünk fel. Az idei költségvetésünk 5 milliárd forintnyi fejlesztési forrást tartalmaz, amelyből sok másra is fog jutni.

Czuczor Gergely: Örülök, ha egy játszótér megújul és a gyermekek ismét birtokba vehetik. Mivel a közeli Ifjúság utcában nőttem fel, így számos szép emlék köt ehhez a helyhez. Ezért azt is látom, hogy szinte semmi komolyabb, önerőből megvalósult új dolog nem épült az elmúlt 10 évben Budaörsön, pedig a város iparűzési adóbevétele az elmúlt tizenhárom évben összességében meghaladta a 120 milliárd forintot. Ez iszonyatosan sok pénz, mégsem látszik a városon. Az új vezetésnek az lenne az egyik legfontosabb feladata, hogy valódi fejlődés és ne stagnálás jellemezze Budaörsöt. Össze kell fognunk a kormánnyal és nem háborúznunk vele. Jöjjön létre egy a hagyományaira büszke, stabil jövőképpel rendelkező városi közösség, amely elsődlegesen szem előtt tartja azt, hogy Budaörs nemcsak az ő lakóhelye, hanem az unokáié is az lesz egyszer.

György József: A játszóterek jó karbantartása alapvetően fontos a gyerekek biztonsága és a rendezettséghez való hozzászokásuk miatt is, ami későbbi életükre is kihat.

Gergely István: Nagyon örülünk minden új fejlesztésnek, különösen annak, ami a jövő generáció egészséges fejlődését szolgálja. Azonban felmerül bennünk a kérdés, hogy hol vannak azok a kisebb javítások és fejlesztések, amelyekről évekkel ezelőtt szó esett közmeghallgatásokon – ami nem is annyira forrás mint akarat kérdése? Például az akadozó zöldhulladék elszállítása: ha van olyan rész a városban, ahol hónapok óta csak nő a hulladékhalom, miért nem sikerül ezt megoldani? Mi a helyzet a rossz utcanév elnevezésekkel, amelyeket évek óta ígérnek kijavítani? A 2019-es választási kampány során konkrét igéret volt, hogy a Máriavölgy és a Zúzmara utca között lesz egy gyalogos híd, de még mindig nem történt semmi. Mi a helyzet a buszvonalak racionalizálásával és meghosszabbításával? Valójában történt-e valami ezekkel kapcsolatban? Budaörsnek többre lenne szüksége!

Folytatjuk!

A sorozat korábbi cikke:

Választások 2024 – Polgármester-jelölti „vita” (1. rész) – Budaörsi Napló (budaorsinaplo.hu)

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here