Hogy az adventi hetek és a karácsony nyugalomban, békében teljen, fontos, hogy odafigyeljünk a tűzesetek megelőzésére is. Erre figyelmeztet, és ad tanácsokat a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósága.
Advent a karácsonyi felkészülés és a várakozás időszaka. Ilyenkor ráhangolódunk az ünnepekre és minden héten eggyel több gyertyát gyújtunk. A díszes gyertyák és a könnyen meggyulladó ünnepi dekorációk miatt ebben az időszakban minden évben megemelkedik a lakástüzek száma. Az adventi készülődés alkalmával sem szabad elfeledkeznünk a biztonságról annak érdekében, hogy az ünnep tényleg gondtalan legyen.
Az adventi várakozás időszakában majdnem minden háztartásban gyertyát gyújtanak. A fenyőágból készült adventi koszorú a fűtött lakásban hamar kiszárad és könnyen meggyulladhat, ezért csak olyan koszorút válasszunk, amelyeken a gyertyákat nem éghető alátétre helyezték. Ha mi magunk készítjük el a koszorút, mindenképpen tartsuk szem előtt, hogy a legtöbb alapanyag, így az alapként szolgáló szalmakoszorú, a díszítő textíliák és papírok, a fenyőágak gyertya közelében könnyen lángra lobbanhatnak.
A gyertyákkal díszített adventi koszorúkat ne tegyük közvetlenül az asztalterítőre, helyezzünk alá hőálló, nem éghető alátétet, ami megakadályozza a tűz továbbterjedését. A gyertya felett szintén nem lehet éghető anyag, például függöny. Gondoljunk arra is, hogy nyitott ablak esetén a huzat a láng fölé fújhatja a textíliát.
Ugyancsak hagyomány ilyenkor adventi házikót készíteni, amely lehet fából vagy papírból, és gyakran gyertya van a közepén, ami különösen tűzveszélyessé teszi. Ezen díszek elkészítésénél a látvány mellett a biztonságra is törekedni kell, a gyertyákat akár LED mécsesekkel is helyettesíthetjük, biztonságosabbá téve az ünnepkört.
Ha csak egy gyertyát gyújtunk meg, ne felejtsük el, hogy a huzat könnyen eldöntheti. Fontos, hogy ilyen esetben a láng ne érjen el semmilyen éghető anyagot, pl. koszorút, asztalterítőt. Minden esetben legyen hőálló alátét a gyertya alatt.
Soha ne hagyjuk teljesen leégni a gyertyát, ne várjuk meg, amíg az összes viasz elfogy, mivel az átforrósodott mécsestartó is tüzet okozhat.
Nagyon fontos szabály, hogy az égő gyertyát, mécsest soha ne hagyjuk őrizetlenül otthonunkban.
Aki elektromos ünnepi dekorációval díszíti fel otthonát, húzza ki azokat, mielőtt elmenne otthonról, ezzel is megelőzve egy esetleges elektromos tűz kialakulását.
Karácsonyi lámpafüzér vásárlásánál keressék a terméken a minőségbiztosítás jeleit. Amelyiken szerepel a „CE” jel, az megfelel az Európai Unió minőségbiztosítási követelményeinek. A rossz minőségű termékek az áramütés és a tűzeset lehetőségét is magukban hordozzák. Ebben az esetben is igaz, hogy éjszakára, vagy hosszabb távollét idejére se hagyják bekapcsolva.
Amennyiben mégis bekövetkezik a baj, azonnal hívják a katasztrófavédelmet a 112-es hívószámon!
További információk és tudnivalók a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság honlapján találhatóak:
www.pest.katasztrofavedelem.hu