Nem segélyt, hanem támogatást ad a rászorulóknak a budaörsi önkormányzat – helyzetértékelés Kövesdi Garbriellával

0
315

„Kevés a jövedelmem, karácsonykor is zsíros kenyeret eszek”

Hova forduljunk, ha segítségre van szükségünk, illetve ha a környezetünkben látunk olyan embert, családot, akik támogatásra szorulnak? Kövesdi Gabriella azt kéri, hogy legelőször hozzájuk, az önkormányzat szociális irodájához. A rászoruló helyzetének a megismerése és a szükséges pénzbeli támogatás után ugyanis munkatársaik pontosan oda irányítják majd az érintett idős embert, beteget, családot, ahol további segítséget kapnak.

Kövesdi Gabriella húsz éve a budaörsi városháza szociális és egészségügyi irodájának a vezetője, egészen pontosan 2003. november 1-jétől. Ez idő alatt az állami szociális háló egyre lyukasabb lett. Különösen az Orbán-kormány hozott olyan törvényeket, amelyek nem a problémát kezelik, hanem tiltásokkal (a hajléktalanok kriminalizálása a köztereken) és a szegénységet mérő, korábban elérhető statisztikai mutatók megszüntetésével elfedik, eldugják azt. Miközben a támogatásra szorulók száma (egyebek között a pandémia alatti, kompenzálás nélküli korlátozások és a harmadik éve rendkívül magas infláció miatt – az okok elemzése ebbe a cikkbe nem fér bele) drasztikusan nő.

Az, hogy az elmúlt több mint tíz évben drasztikusan csökkentek az állam által nyújtott szociális juttatások, természetesen Budaörsre is hatással volt és van. A város vezetése a saját eszközeivel, helyi támogatásokkal igyekszik a szakadó szociális hálót szorosabbra fonni, és tartani magát ahhoz az ígéretéhez, hogy ebben a városban senki, de szó szerint senki nem maradhat az utcán és nem fázhat télen sem az otthonában, nem éhezhetnek gyerekek a tanítási szünetben sem.

Nem, ne használjuk azt a kifejezést, hogy segély, mert annak rossz mellékzöngéje van” – mondja Kövesdi Gabriella, amikor a Budaörsön évek óta elérhető 22 féle (köztük lakbér-, szemétszállítási díj, gyógyszer-, gyermekvédelmi, lakásfenntartási, gondozási, adósságcsökkentési stb.) támogatásról érdeklődöm, amelyek folyamatosan elérhetők az önkormányzatnál a szociálisan rászoruló családoknak, szinte minden élethelyzetre. Majd amikor a bő másfél órás beszélgetés végén azt kérdezem tőle, hogy tényleg köteles-e Budaörs gondoskodni például arról a négygyermekes családról is, amelyik éppen karácsony előtt menekült az ország másik feléről a mi városunkba az apa agresszivitása elől, és nem kellene-e a helyi támogatásokat legalább minimális, korábbi itt lakáshoz kötni, csodálkozva rám néz: „És akkor? Mi legyen velük? Hagyjuk a gyerekeket éhezni, mert csak egy napja budaörsiek?” Természetesen nincs rá jó válaszom, és végleg ki is zökkenek az újságírói szerepből, mely szerint azoknak az olvasóinknak az érvelését is meg kellene fogalmaznom, akikkel magam amúgy mélységesen nem értek egyet, ezért annyiban maradunk: jobb helyre nem is mehetett volna az a segítség, amit most ezek a gyerekek gyorsan megkaptak.

Budaörsön is növekszik az idősek száma és ezzel együtt a gondoskodásra szorulóké – válaszolja az irodavezető arra, hogy kik fordulnak elsősorban hozzájuk. Például karácsonyra a 70 év feletti és 180 ezer forint/hó alatti nyugdíjasok 15 000 Ft-ot kaptak postán, illetve számlára. Ők a legnagyobb támogatott csoport. A betegeké a második és a gyermeküket egyedül nevelőké a harmadik. „A támogatásoknál a múlt évben többször is emeltük a jogosultsági jövedelem határokat, illetve a havonta adható rendszeres és rendkívüli támogatások összegét. Erre azért volt szükség, mert a magas infláció miatt ugyan emelkedtek a nyugdíjak, tehát többen, akik korábban megkapták, elestek volna a támogatásoktól, miközben a jövedelmük reálértéken nem nőtt, sőt csökkent. Továbbá több mint száz olyan ügyfelünk van, rokkantak, betegek és idősek, akiknek hivatalból állapítjuk meg havonta a támogatási összeget. Úgy tudom, ez egyedülálló az országban. A pandémia alatt vezettük be azért, hogy akiről tudjuk, hogy rendkívül alacsony 30 és a 100 ezer forint közötti a jövedelme, annak ne kelljen havonta bejönnie a hivatalba, de kapja meg rendszeresen azt az összeget, amivel az életfeltételeit biztosítani tudja.”

Gyakran merül fel az internetes közösségi oldalakon is, hogy hova forduljunk, ha segítségre van szükségünk, illetve ha a környezetünkben látunk olyan embert, családot, akik támogatásra szorulnak. Kövesdi Gabriella azt kéri, hogy legelőször hozzájuk, az önkormányzat szociális irodájához. (E-mail: szociroda@budaors.hu, közvetlen telefonszám: 06 23 447 935). A rászoruló helyzetének a megismerése és a szükséges pénzbeli támogatás után ugyanis munkatársaik pontosan oda irányítják majd az érintett idős embert, beteget, családot, ahol további segítséget kapnak.

Nevezetesen az önkormányzat által fenntartott, és velük szerződésben álló, a Máltai Szeretet Szolgálat által üzemeltetett Gondozási Központhoz (a köznyelvben ez a Clementish utcából hamarosan a Patkó utcába költöző idősek napközije – a szerk.). Itt a napköziben vagy házhoz szállítva több mint kétszáz fő kap naponta melegételt, itt gondoskodnak a házigondozásról és hozzájuk tartozik a Farkasréti úton a fogyatékkal élők napközije is. (Bővebben legutóbb 2023 novemberi számunkban olvashatnak róluk.) Továbbá az Esély Szociális Társulás által üzemeltetett Család- és gyermekjóléti szolgálathoz. (Róluk ITT írtunk.) A probléma mindkét intézménynél, de főleg az utóbbinál, hogy országosan szociális munkás és ápoló hiány van, nagyon nehéz jó szakembereket találni. A család- és gyermekjóléti szolgálatok átszervezése és a települési önkormányzatoktól a járásokhoz való csatolása is újabb problémákat generált azzal, hogy számos jogkör elkerült Budaörsről olyan hivatalokhoz, ahol nem ismerik személyesen a nehéz helyzetbe került családokat.

Hogy hány hajléktalan él Budaörsön és velük mit tud tenni az önkormányzat? Ellátásukra éppen decemberben hosszabbította meg a képviselő-testület újabb öt évre az együttműködési szerződést, ugyancsak a Máltai Szeretet Szolgálattal. Mintegy hetven emberről tudnak, akik közül egy időben hárman-négyen tűnnek fel, hol a buszvégállomásnál, hol a Templom téren, őket a Rimaszombati úton és a Galvani úton lévő hajléktalanszállóban helyezik el. Illetve, mivel közülük páran „lakcím nélküli” Budaörs lakcímkártyával is rendelkeznek, pénzbeli támogatást is kaphatnak. Itt persze megint felmerülhet, hogy mire költik? „Igen, lehet, hogy a hajléktalan alkoholra, cigire, a rászoruló család chipsre meg kólára, vagy hogy az anyuka sorban áll az ételosztáskor, de neki és a másodikos kislányának is műkörme van. Ez nyilvánvalóan az értékrend felborulása. De van-e jogunk, bármilyen erkölcsi alapunk ezért számon kérni őket?” – teszi fel a költői kérdést az irodavezető.

„Kevés a jövedelmem, karácsonykor is zsíros kenyeret eszek” – olvasható egy 72 éves nő kérelmében. Aki egész életében egy háziipari szövetkezetnél dolgozott, ahol nem volt bejelentve, ami csak akkor derült ki, amikor nyugdíjba szeretett volna menni. Az államtól havonta 28 500 forintot kap. Budaörs ezt egészíti ki neki, többféle jogcímen, mert – ez is alighanem egyedülálló – aki mondjuk jogosult gyógyszertámogatásra, az kaphat mellette lakástámogatást vagy méltányossági települési támogatást is.

„Az egyre több segítségre szoruló és a szociális ellátórendszer súlyos hiányosságai ellenére azt gondolom, ahol nagy a baj, ott mi Budaörsön mindig tudunk segíteni. Vannak lakossági bejelentések, jelzések többek között háziorvosoktól, és azonnal kimegyünk. De csak azoknak segíthetünk, akikről tudunk!” – hívja fel a figyelmet ismét Kövesdi Gabriella az egymásra való odafigyelésre.

Végül, vagy inkább ezzel kellett volna kezdeni a cikket? Van egy pozitív hírünk. Májusban írtunk a 82 éves Cili néniről, aki az CBA előtt a furgonjában lakott és onnan árulta a nagybanin beszerzett zöldségeket a nyugdíja kiegészítéséhez. A cikk után kaptunk hideget-meleget, főként a családtagjaitól, csak dicséretet nem. Az önkormányzat előbb azt ajánlotta a néninek, hogy helyet biztosít számára az idősek otthonában, amit nem fogadott el. Tavaly év végén azonban sikerült megtalálni a megnyugtató megoldást: a néni beköltözhetett a Baross utcában egy szociális önkormányzati bérlakásba. Egy másik, idős, egyedülálló nő pedig, aki albérletből albérletbe járt, a szívműtéte után a kórházból szintén egy kisebb önkormányzati bérlakásba térhetett haza.

A Budaörsön elérhető támogatások

(2023. szeptember 16. napjától – kihirdetéstől – hatályos
szociális vetítési alap összege 28 500 Ft)

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here