Lehet bármikor, csak négyszemközt, romantikus módon, térden állva történjen és legyen meglepetés. Ilyen a tökéletes lánykérés a magyarok többsége szerint – derül ki az Ékszerpalota által készített, Magyarország lánykérési szokásait vizsgáló, 7800 fős online felméréséből.
Valentin nap vagy nálunk inkább Bálint nap, azaz február 14-én szerelem minden mennyiségben. A Budaörsi Párkapocs Egyesület Szerelmi 7próbájáról, ami több héten át tartó programsorozat, már ITT írtunk és jelenleg is zajlik. Hamarosan, azaz február 17-én Páros bonbonkészítés, 19-én Páros agyagozás és 28-án Hamupipőke és a herceg családterápia vár az érdeklődőkre. Amiről azonban most szeretnénk olvasóinknak egy kicsit mesélni, az az, hogy miként változtak Magyarországon a lánykérési szokások.
“Évek óta azt tapasztaljuk, hogy változnak a lánykérési szokások, hogy kopnak a hagyományok. Ezt szerettük volna megvizsgálni, jobban megérteni” – mondta Blaner Attila az Ékszerpalota vezetője, ezért cége felmérést is készíttetett erről. Kiderült, hogy a válaszadók 46%-a szerint a lánykérésnek négyszemközt, romantikus módon kell történjen, 36% mondta azt, hogy nincs erre szabály és mindenki úgy csinálja ahogyan szeretné. Meglepő, hogy a megkérdezettek mindössze 8%-a szerint kell hagyományos módon, a szülőktől megkérni a lány kezét. 3% szerint a család, barátok jelenlétében, utána együtt ünnepelve, bulizva jó egy lánykérés. Ugyancsak 3% válaszolta azt, hogy valamilyen extrém helyzetben kell megtörténnie.
„Meglepő a meghitt lánykérés magas aránya. De talán még ennél is jobban meglepőbb, hogy milyen magas azoknak az aránya, akik szerint nincs szabály a lánykérésre. A hagyományos lánykérés ilyen mértékű visszaszorulása pedig egyenesen megdöbbentő. Azt tudtuk, éreztük, hogy lecsökkent az aránya, de hogy ennyire, azt nem gondoltuk volna” – kommentálta Balner Attila.
A válaszokban nem mutatkozik különbség számottevő különbség sem a nemek, sem az életkor szerint, egyetlen kivétellel. Míg a férfiak 6%-a szerint a lánykérésnek valamilyen nyilvános helyen – koncerten, étteremben vagy utcán – kell lennie, addig nők csak 3%-a választotta ezt.
Le kell-e térdelni a lánykéréshez a férfinak? Egyértelműen igen! A válaszadók 73%-a szerint a kérőnek térden állva kell megkérnie a választottja kezét. A legnagyobb arányban a fiatalok gondolják így. Az életkor növekedésével egyre nő azokban az aránya, akiknek ez nem olyan fontos. A válaszadók 19%-a szerint mindegy, hogy a férfi térdre ereszkedik-e vagy sem, csinálja úgy, ahogyan neki tetszik. Mindössze 7% vélekedett úgy, hogy nem kell letérdelni.
Meglepő, de a Valentin nap mindössze a válaszadók 1%-a szerint tökéletes időpont a lánykérésre. A válaszadók 69%-a válaszolta azt, hogy bármilyen nap tökéletes a lánykérésre. 30% valamilyen jeles napot tart ideálisnak: legtöbben, 14% a kapcsolat évfordulóját, 12% a nyaralást, 2% a lány születésnapját és 2% a karácsonyt.
„A lánykérés helyszíne nagyon változatos, de alapvetően háromféle lehet: a nyaralóhely, a lakóhely és az otthon. Utazás során kedvelt helyszín a wellness hotelek, a Balaton, tengerpart, kirándulások és romantikus városi séták. Szintén nagyon kedveltek a lakóhelyen, vagy annak közelében lévő éttermek, parkok, tavak és folyók partja. Otthon a spájzon és a garázson kívül szinte mindenhol történik lánykérés, még néha a vécén is. A leggyakrabban a konyhában, a hálószobában az ágyban és a fürdőszobában” – ismertette tovább a felmérés eredményeit Blaner Attila.
A nagy többség (38%) 2-4 évet vár az esküvővel a lánykérés után. Azonban elég jelentős (24%) azok aránya is akik 1-2 évet, vagy 4-7 évet (22%) vártak, vagy ha még előtte állnak, akkor várnának az esküvővel.
A lánykérés időpontját több tényező befolyásolja. Az egyik ilyen a továbbtanulás. Akik tovább tanulnak, azoknál jó eséllyel később kerül sor lánykérésre. A diplomások mindössze csak 15%-ának volt lánykérése 22 évesen, vagy korábban, míg az érettségizetteknek 34%-ának, az érettségivel nem rendelkezőknek pedig 37%-ának. Azért a diplomások sem feltétlenül várnak az iskola után sokat, 23-25 évesen már 30%-uknak megvolt a lánykérése, 26-29 évesen pedig a diplomás válaszadók 36%-ának.
A válaszadók 62%-a ítélte tökéletesnek a lánykérését. Majdnem tökéletesnek a férfiak 26%-a érezte a lánykérést, míg a nőknek csak 21%-a. A jelentős eltérés a lánykérés tökéletességére vonatkozó véleményben van. Míg a férfiaknak 2,14%-a jelölte, hogy nem így képzelte az élményt, a nőknek 7,5%-a csalódott. Olyanok viszont szerencsére csak kevesen vannak, akik egyenesen borzasztónak titulálták a saját lánykérésüket: a férfiak 0,58%-a, a nőknek 1,33%-a.
A felmérésében sokan megosztották a személyes történetüket is. A legromantikusabb: „Tengerparton hullócsillagot néztük. Leesett egy csillag és párom azt mondta, hogy ez a zsebébe esett, és kivette a gyűrűt… :)” „… megkértem a páromat, hogy forduljon háttal, dobjon be egy érmét a tóba és kívánjon egyet. Mire ez megtörtént és megfordult ott térdeltem a gyűrűvel a kezemben. Azóta sem tudom hogy mit kivánt:D”
A legcukibb: „…imádom a corgikat. 🙂 Magyarországon két tenyésztő van, és az egyik kedves tenyésztő közreműködött a lánykérésünkben. Elmentünk hozzájuk az évfordulónkon és a kutyáknak piros szalag és piros héliumos lufi volt a nyakukban. Mindenki sorba ültetve szépen várt, majd mikor beléptem annyira megrohamoztak, hogy majdnem felborítottak. 🙂 Csak kis idő után vettem észre, hogy az egyiknek a nyakában van egy csomag… 🙂 Ezt követően pedig minden úgy történt, ahogy az a nagy könyvben meg van írva. 🙂 Borzasztóan örültem… :)”
A legmeglepőbb: „Éppen veszekedtünk párommal az autóban, aztán egyszer csak megállt és kiszállt az autóból, kinyitotta az ajtómat és letérdelt (megkérte a kezem). Hát a meglepetés az nagy volt, nem számítottam rá. Egyszerűen tökéletes volt. :)”
A legspontánabb: „10 éves kapcsolat után egy veszekedés végén műanyag csomagoló anyagból hajtogatott gyűrűt az amúgy ötvös most már férjem. Majd készített is egy igazi lánykérő gyűrűt, térdenállós lánykeréssel a 20 hetes terhességi uh napján.” A legcikibb: „Negatív volt a leánykérés. Egy disznótor nem megfelelő esemény erre.” „Anyós előkapta a gyűrűs dobozt mert az ő táskájában volt elrejtve es hangosan megkérdezte előttünk hogy ez mi?”. A legvagányabb „Alvás közben felhúzta az ujjamra a gyűrűt és felírta a rúzsommal a fürdőszoba tükrére a kérdést.”
A leglazább: „Elővette a zsebéből a gyűrűt, és megkérdezte, hogy igényt tartok-e rá ????”
A legkockább: „A párom által készített applikáció adta az utasításokat, hogy mikor, hová menjek, mit keressek. Végül az utolsó helyszínen ő várt, letérdelve, gyűrűvel a kezében.”
A legviccesebb: „A férjem rendőrtiszt. ötödmagával egyenruhában érkeztek, kardokkal. Édesanyám engedte be őket, a családot az udvarra terelték. Rajtam egy szakadt pizsama volt, előző este hosszúra nyúlt apám születésnapi bulija. Apám fel se ismerte először a páromat, csak azt látta, a kertet elözönlötték a rendőrök és mikor öcsém sápadt arccal monda „Apu, rendőrök jöttek!” csak annyit felelt „Fiam, kardokkal. Ez vagy a kivégző osztag, vagy valami más.” A párom apám elé állt, és egy hivatalos vezénylési szöveg mintájára kérte meg a kezemet apámtól. Miközben mondta a szöveget én elegánsan beájultam a sufniba. Öcsém rázott fel, kedves szavakkal „Keljél már fel, hát mit csinálsz?”. Középre állítottak, a négy kísérő kivonta a kardját és az az alatti kupolában letérdelt a párom. A szeme nagyon csillogott és elmondta, hogy két nagyon különböző világból jöttünk, de ketten tudnánk egy újat alakítani. Kérdezte hozzámegyek-e, igent mondtam…”
Forrás: sajtóközlemény