Hol, milyen ruha hoz szilveszterkor szerencsét?

0
283
Ünneplés Ázsia közepén

Laoszban a betakarítás végével kezdődik az újévi ünnep. Ilyenkor tradicionális színes ruhába öltöznek a felnőttek és gyerekek egyaránt. A viselet a szivárvány bármely színében pompázhat, a lényeg csupán annyi, hogy harsány legyen és jókedvet tükrözzön. A gyerekek ezt az öltözéket viselik a tradicionális újévi labdajátékukon is, amikor egy üres mezőn két külön sorba felállnak a lányok és a fiúk, majd labdákat dobálnak egymásnak oda-vissza. A hagyomány szerint ez a játék lehetőséget ad arra, hogy megtalálják az igaz szerelmet.

A fehér kötelező

Rio De Janeiro-ban a szilveszter színe a fehér. A szilveszteri kavalkádban az ünneplő tömeg egy óriási fehér karnevállá változik, ahol a kiegészítők kapják a hírvivő szerepét. A fehér nyaklánccal például azt üzenjük, hogy békére vágyunk, a zöld az egészség jelképe, a sárga a vagyoné, a lila a kreativitásé, míg a piros a vágyat és szenvedélyt szimbolizálja. Az pedig csak rajtunk áll, hogy ezeket a színeket milyen kiegészítő formájában szeretjük viselni.

Öltözz pöttyösbe!

A Fülöp-szigeteken úgy tartják, hogy a jólét érdekében az év utolsó napján mindennek kör, vagyis pénzérme alakúnak kell lennie. A szilveszter így a pöttyös ruhák és dekoráció, illetve a gömb alakú ételek napja.  Mindez nem egyedi, a gömbhöz a spanyolok is ragaszkodnak; amikor éjfélt üt óra, minden gongütésnél egy szőlőt kell megenni az újévi szerencse érdekében.

Boszorkányüldözés itthon

A régi magyar hagyományok szerint szilveszter délután egyetlen ruha sem lóghatott a szárítókötélen. Azt tartották, hogy akinek a ruhaneműje a kötélen marad, annak a boszorkányok rontása miatt rövidesen baja esik. Több faluban maskarába öltöztek, hogy elüldözzék a rossz szellemeket.

Napjainkban:

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here