A 2024-es önkormányzati választásokon induló budaörsi képviselőjelöltek bemutatása a TV2040-ben múlt hét vasárnap kezdődött és június 2-án folytatódott, szigorúan moderált kerekasztal-beszélgetések formájában. Az 9. számú választási körzet egyéni képviselőjelöltjeit élőben 15 órától lehetett meghallgatni. Amilyen nyugodt mederben folyt előtte a 8. sz. választókörzet jelöltjeinek vitája, olyan feszült volt a 9. számúé. A műsorvezető/moderátor természetesen Kállai Lajos volt.
A 9. számú választókörzet a Törökugrató és a Csiki dűlő környéke (a város nyugati része), ez a körzet kicsit kisebb lett, mint az előző választáson. Aranyeső utca, Árvácska utca, Baross utca 179-4210/0000, Bazsalikom utca, Bazsarózsa utca, Bimbó utca, Boglárka utca, Borostyán utca, Ciklámen utca, Csiki dűlő, Csiki utca, Estike utca, Fodormenta utca, Gyár utca, Hold utca, Hortenzia utca, Holdvilág utca, Ibolya köz, Ibolya utca, Írisz utca, Kaktusz utca, Kamilla köz, Keleti utca, Kökörcsin utca, Kővirág utca, Légimentő utca, Levendula utca, Margaréta utca, Menta utca, Meredek utca, Muskátli utca, Nárcisz utca, Orchidea utca, Orgona utca, Őszirózsa utca, Pipacs utca, Pitypang utca, Rezeda utca, Rézvirág utca, Sóska utca, Szabadság út 299-399, Szabadság út 334-7876/0001, Szarkaláb utca, Szirom utca, Tárogató utca, Tátika utca, Törökugrató utca, Virág utca, Zöldfa utca, Zsálya utca.
A vitaműsorban összesen 10 perc áll egy-egy jelölt rendelkezésére. Ebből maximum 5 perce, hogy bemutatkozzon és ismertesse választási programját. Majd a jelöltek egymásnak tettek fel kérdéseket, de a megszólítottnak nem kötelező arra válaszolni.
A 9. számú választókörzet képviselőjelöltjeinek kisorsolt sorrendje a szavazólapon:
Tarnavölgyiné Premecz Enikő – Budaörsi Lakótelepért Egyesület (BLE)
Bencsáth Gergely – Budaörsi Vállalkozók Egyesülete
Dörflinger Gábor – Mi Hazánk Mozgalom
Farkas Benedek – Budaörs Fejlődéséért Egyesület (BFE)
Mózes Gábor – Fidesz-KDNP
A vitán négyen vettek részt, a megszólalás sorrendjében: Tarnavölgyiné Premecz Enikő, Farkas Benedek, Bencsáth Gergely, Mózes Gábor.
Tarnavölgyiné Premecz Enikő bemutatkozása előtt még megköszönte a 9. sz. választókörzet lakóinak, hogy ajánlásaikkal lehetővé tették, hogy képviselő jelöltként indulhasson a választáson. 2006-tól magánemberként, 2010-től a Jobbik Magyarországért Mozgalom delegáltjaként a Településfejlesztési és Vagyongazdálkodási Bizottság tagja volt. 2018-ban kilépett a Jobbikból, így 2018-2019-ig független képviselőként volt jelen a testületben, majd 2019-ben a Gazdakör delegáltjaként került ismét a TFVB-be. Az elmúlt 14 év alatt a lakosok többféle ügyben megkereshették őt – például víznyomás problémák, útjavítások, közterületen lévő növények karbantartása -, és mindig rendelkezésükre állt, s ide sorolja a lőtér-probléma megoldását is. Elsődleges prioritása a természet- és környezetvédelem, ebben a témában egész Budaörsről lehet őt keresni.
Farkas Benedek azzal kezdte, hogy megtiszteltetésnek érzi, hogy 2019 óta a Törökugratót és környékét képviselheti. Majd azzal folytatta, hogy részletesen elmesélte, hogyan került ő a közéletbe. Először az Illyés gimnázium tanulójaként volt tevékeny a közéletben, s közel volt már az érettségihez, amikor megtörtént az iskolák államosítása, emiatt még aktívabb lett, fórumokat és tüntetéseket szervezett, s így került kapcsolatba a városházával. A legfontosabb terület, amivel foglalkozik, hogy legalább itt Budaörsön óvjuk meg, fejlesszük az oktatást. Már 2014 óta segítette a Budaörs Fejlődéséért Egyesület munkáját aktivistaként, 2018-ban pedig felkérték, hogy induljon a 9. sz. választókörzetben képviselő jelöltként a 2019-es választáson. Ahogy Premecz Enikő civilként, Farkas Benedek a városháza részéről tettek a lőtér bezáratásáért, de 2019-ben még nem merte megígérni, ez sikerül is, de végül bezárták. A Nemzeti Közszolgálati Egyetemen nemzetközi igazgatást tanult, illetve a Közép-Európai Egyetemen (CEU) közpolitikát, szakterülete a közügyekkel való foglalkozás, ezen belül a fenntartható fejlődés és az oktatáspolitika a legfontosabb témái.
Bencsáth Gergely közgazdász, okleveles könyvvizsgáló, aki főállásban pénzügyekkel foglalkozik, de villanyszerelő és méhész is. Röviden még annyit mondott, hogy aki többet szeretne megtudni, nézze meg a BVE honlapját, a bve2002.hu-t, illetve az övét, a 2040budaors.hu-t.
Mózes Gábor elmondta magáról, hogy több éve él Budaörsön családjával, de Szegeden született és ott is szerzett diplomát vállalkozó menedzser mérnökként, jelenleg kertészeti vállalkozása van. „Budaörs életem meghatározó szereplője és hiszem, hogy a lehetőségek városa.” Célja az élhető környezet megteremtése és gyermekei jövőjének megalapozása itt, Budaörsön. Ez a vitaműsor volt az első, hogy a Fidesz-KDNP jelöltje nem kisfilmmel mutatkozott be, hanem élőszóval, utána Keller-Deák Kristóf is követte.
Kállai Lajos ismét elmondta, a jelöltek vethetnek fel egymásnak témákat, egymástól kérdezhetnek, de senkinek nem muszáj válaszolni.
Tarnavögyiné Premecz Enikő mindjárt az elején ledobta az első bombát, Farkas Benedekhez, a körzet jelenlegi képviselőjéhez (aki egyébként a Közoktatási, Művelődési, Ifjúsági és Sport Bizottság tagja is) fordult aggódó szülők kérdését tolmácsolva, hogy mi most az álláspontja arról, hogy az LMBTQ esetleg bekerülhet az iskolákba. Az előzmény, hogy idén májusban a Budapest Pride egyik szervezője, a Szivárvány Misszió Alapítvány által megfogalmazott kötelezettségvállalási szerződést aláírta a Momentum Mozgalom. „Ez egy széleskörű, LMBTQ jogi vállalás csomag, melyben LMBTQ szervezetek iskolalátogatását és érzékenyítő oktatást is tartalmaz” – olvasta fel Premecz Enikő, mert mint mondotta volt, nem járatos ebben a témában. A lakók kérdése pedig ennek kapcsán az, hogy Farkas Benedek, mint a Momentum Mozgalom tagja (annak EP listáján a 6. helyen van) és a KMISB-ban is benne van, ad-e okot arra, hogy tartani kelljen attól, hogy az LMBTQ téma bekerül az iskolákba, illetve mit tartalmaz egyáltalán az LMBTQ Inkluzív Oktatás, és iskolásokat is fel szeretnének-e ezzel keresni?
Farkas Benedek úgy válaszolt, hogy „ezen nem kell aggódnia senkinek, mert a budaörsiek nagy többsége befogadó, felvilágosult és tudja, hogy nemre, bőrszínre, szexuális irányultságra, vallási elkötelezettségre tekintet nélkül egyenlőek vagyunk, és fontos, hogy inkluzívak legyünk azokkal, akiket valamilyen hátrány ér a társadalomban.” Hozzátette a legnagyobb ilyen csoport a nők csoportja, akik hátrányt szenvednek, de ez más csoportokra is igaz. „Budaörsön a többség azt gondolja, hogy a melegek, biszexuálisok, leszbikusok is emberek, nekik is vannak emberi jogaik és nem azzal a harciassággal fordulnak feléjük, ahogyan ezt a Fidesz-propaganda szeretné.” Azért a kérdésre is válaszolt, vagyis természetesen LMBTQ programokat nem lehet bevinni az iskolákba, bár korábban volt LMBTQ érzékenyítő rendezvény az Illyésben, azonban az csak 18 éven felüliek számára volt megtartva. Illetve azt is hozzáfűzte, hogy a szexuális felvilágosítás is ki van tiltva az iskolákból. Mózes Gábor annyit szólt hozzá, hogy szerinte nem kell az LMBTQ-t bevinni az iskolákba. Erre Farkas Benedek visszakérdezett, hogy mivel a társadalom 4-5%-a érintett, az ilyen gyerekek akkor nem járhatnak iskolába, csak külön iskolába? Mózes Gábor úgy értette, járhat iskolába, de nem kellene az LMBTQ-val a közoktatásban foglalkozni. Premecz Enikő jelezte, határozottan elutasítja, hogy 7-8-9 éves gyerekeknek szexuális felvilágosítást tartsanak az iskolában, pláne ilyen módon. Erre Farkas Benedek még úgy reagált, hogy természetesen 7-8-9 éves gyerekek szexuális felvilágosításáról nincs terv.
A következő kérdést Farkas Benedek tette fel jelölttársainak, hogy szerintük mi Budaörs legfontosabb problémája és azt hogyan oldanák meg? Mózes Gábor a parkolást mondta, és kíváncsi volt arra, amit korábbi vitákban BFE-s jelöltek említettek, hogy mi a megoldásuk rá. Premecz Enikő vázolta, hogy mivel már családonként nem egy, hanem 2-3 autó a jellemző, fizikailag nem lehet hagyományos módon parkolókat létesíteni, mert több hely már nincs, nem lehet több zöld felületet beáldozni, ezért muszáj, hogy a lakosok is részt vállaljanak a megoldásban.
Bencsáth Gergelynek már a kérdés sem tetszett, mert szerinte a 9. választókörzet vitáján nem egész Budaörs problémáiról kellene beszélgetni, hanem a körzet legnagyobb problémájáról. Egyébként szerinte is nagy gond a parkolás kérdése, de erről a 8 pontból álló programjukban írtak már, így nem áldozna rá időt.
Erre Farkas Benedek úgy válaszolt, a képviselők a város összes polgárára esküsznek fel, és egyébként az egész várost érintő problémával az egészre vonatkozóan kell foglalkozni, főleg, ha ilyen érzékeny a téma, amilyen a parkolás, amit a BFE úgy képzel el, hogy átfogó módon, a város teljes lakosságával egyeztetve történik majd meg és bíznak egy közös döntéshozatal megvalósításának lehetőségében.
Bencsáth Gergely megkérdezte Farkas Benedeket, miért nem a Momentum színeiben indul, ha annak a tagja és az EP listáján is rajta van? Farkas erre azt mondta, azért, mert igazságtalan választási rendszer van ma Magyarországon, ezért van szükség arra, hogy összefogjanak, akik hasonló módon szeretnék jobbá tenni a várost. A BFE-ben több olyan van, akik más párt tagjai, de ő például sokkal régebb óta a BFE tagja, mint a Momentumé. Úgy fogalmazott, a Momentum a Budaörsön kívüli tevékenysége, míg a helyi a BFE.
Mózes Gábor szerint választania kellene, melyik képviselőséget választja, a budaörsit, vagy az EP-t. Farkas Benedek erre úgy válaszolt, a budaörsiekért dolgozik elsősorban, a 6. hely az EP listán nem jelenti azt, hogy bekerül, mert nincs reális esély arra, hogy ennyi helyet megszerezzen a Momentum. Azonban ő dolgozik a nemzetközi térben is Budaörsért, például szólalt már föl a Régiók Bizottságában azért, hogy a települések több forrást kapjanak közvetlenül az Európai Uniótól, ne pedig a kormányon átfolyatva, akik ellopják a nagy részét. Bencsáth Gergely egyrészt nem érti, miért tekinti magát civilnek a BFE, ha többen is pártpolitikusok (Laczik Zoltán MSZP, Wittinghoff Tamás régebben az SZDSZ-ben volt) és miért nem közös listán indulnak, felsorolva az összes jelölő szervezetet. Másfelől, ha Farkas Benedek azt mondja, hogy elvégzi itt a munkáját, miért kerülhetett sor arra, hogy a körzetében élők néhányszor nem tudták vele felvenni a kapcsolatot, amikor szükségük volt rá, s itt említette a 2022. februári képviselő-testületi ülést, ahol Löfler Dávidot (Fidesz-KDNP) idézte, aki akkor elmondta, hogy a 9. sz. körzetből hozzá fordultak az itt lakók, mert két eset kapcsán nem érték el saját képviselőjüket, Farkas Benedeket. Az egyik 2021. októberében volt, a másik akkor, 2022. februárjában. Farkas Benedek elmondta, a 2021-es esetben Löfler Dávid tévedett, mert akkor őt elérték a lakosok és egyeztetett is velük személyesen, a 2022-es esetben valóban nem érték el, és ezért többször is bocsánatot kért. Egyébiránt meg elmondta, hogy a Kaktusz utcai lakókat érintő víz bevezetés és csatorna kialakítás ügyében járt el, amire Bencsáth visszakérdezett, hogy az hogyan lehetséges, hiszen zártkerti rész, erre Farkas elmondta, hogy igen, és az önkormányzatnak nem is lenne feladata itt ezeket kiépíteni, de lesz egy állami beruházás erre, és ahhoz kapcsolódóan lehet itt ezt megoldani, illetve nem várható további beépítés sem. Bencsáth erre megállapította, hogy nem túl igazságos, hogy ezen a zártkerti részen az önkormányzat segíti a víz, csatorna kiépítést, a belterületen lévő Frankhegyen meg nem, úgy sem, hogy az ott lakók önerőből szeretnék. Majd a BVE jelöltje folytatta kutatómunkája eredményeinek felsorolását, miszerint azt is kiszámolta, hogy Farkas Benedek 2020 és 2023 között a testületi ülések (29 db) 14%-án nem volt jelen, s mivel magyarázza ezt? Farkas Benedek (akinek ekkorra már csak fél perce maradt) annyit válaszolt, az itt élők tudják, hogy őt el lehet érni. Egyébként pedig nem érti, miért folyik ellene lejárató hadjárat. Ekkor Mózes Gábor még megkérdezte, hogy miért a Momentum fizette a BFE hirdetéseit a közösségi oldal felületén? Farkas Benedek elmondta, ezt így szabályozza a közösségi oldal, hogyha egy párt tagja hirdet, akkor muszáj ráírni, hogy a szervezete fizet, holott a gyakorlatban ő a saját pénzéből fizette. Majd hozzáfűzte, ha a Fidesz-KDNP tagjai nem így járnak el, akkor szabálytalanok. Bencsáth nem értette, miért nem lehetséges Farkasnak magánszemélyként hirdetnie, ha ő, Bencsáth hirdet, akkor az ő neve szerepel ott, mire Farkas jelezte, hogy mert Bencsáth nem tagja pártnak. Mózes hozzátette, náluk van, amit a párt (Fidesz) fizet, de van, ami Czuczor Gergely nevén van. Farkas Benedek erre annyit mondott, hogy akkor Czuczor Gergely nem tartja be a nevezett közösségi oldal jogi szabályait.
Mózes Gáboron volt a sor, hogy kérdezzen, és ismét Farkas Benedekhez fordult, az iránt érdeklődve, hogy az Árok utcai stadion miért hat évig épült és miért került a megszavazott 1,2 milliárd forint helyett végül 2,6 milliárd forintba? Farkas Benedek annyit mondott, hogy ilyen rossz az állam TAO rendszere, ennyire nem működött, hogy az önkormányzatnak kellett többször is kipótolni a hiányzó összegeket.
Tarnavölgyiné Premecz Enikő arról kérdezte képviselő jelölttársait, hogy a körzetben lévő egyetlen, gyerekek számára alkalmas szabadidős tevékenységre alkalmas hely, a Csiki Pihenőkertről mit gondolnak, érdemes-e fejleszteni. Pláne hogy most átköltöztették oda a Régészeti Múzeumot. Mózes Gábor ezzel kapcsolatban rákanyarodott a játszóterekre, az Árok utcaival elégedett, de a Rézvirág utcairól elmondta, hogy bár belül rendezett, de körülötte magasra nőtt a gaz, ezt szerinte jobban kellene gondozni, s erről eszébe jutott, hogy az egész Törökugrató olyan, mintha nem lenne gazdája és különben is, a játszótereket korszerűsíteni kell a gyerekek számára. Bencsáth szerint is fejleszteni kellene a gyerekek játszóhelyeit (egyébként a Törökugrató tetején is van családi kirándulásra alkalmas hely, de azzal is akadnak gondok), meg az egész Törökugratót, és az is igaz, hogy a BTG elég sok helyre nem ér oda időben, így megállapítható, hogy a fejlesztésekhez dolgoznia kéne a BTG-n kívül a műszaki ügyosztálynak is és a közterület felügyeletnek is, és ha már nem dolgoznak, valakinek számon kéne őket kérni ezért, például a körzet képviselőjének, s ezt Farkas Benedek eddig nem tett meg. Említette, hogy 2023 márciusában volt egy közmeghallgatás, ahol egy felszólaló megkérdezte, miért van az Őszirózsa utcának elsőbbsége a Kővirág utcával szemben, amire az volt a válasz, hogy majd megvizsgálják, de azóta sem tértek vissza rá a témára.
Miután Farkas Benedek ideje gyakorlatilag elfogyott, tehát semmire sem tudott válaszolni, Bencsáth Gergely hosszan beszélt a Szüret utcai kereszteződésről, ahol egy jelzőlámpát szeretettek volna, de a közútkezelő egy másfajta megoldást, „okos zebrát” engedélyezett így ez épült ott meg. A BVE jelöltje Farkas Benedek és Wittinghoff Tamás ezzel kapcsolatos korábbi nyilatkozatait idézte, amikben ellentmondásokat fedezett fel. Majd Mózes Gábor az ésszerűtlen belterületbe vonásokra hívta fel a figyelmet, illetve gondozatlan területekről, felújításra váró utcákról beszélt. Premetz Enikő reagált: a Törökugrató utcában még 2013-ban készült egy terv a felújításra, de a lakók között se volt egyetértés, az azért késik. Bencsáth Gergely teátrálisan eljátszotta, mit mondana Farkas Benedek, ha lenne még ideje és megjegyezte: „2013-ban… De most milyen évet írunk? BFE!”
Az utolsó körben a megmaradt másodpercekben Premetz Enikő azt kérte, szavazzanak rájuk, a BLE jelöltjeire, Farkas Benedek emlékeztetett, hogy „pedagógus nap is van ma„, így őket köszöntötte, akik kitartanak a körülmények ellenére ezen a gyönyörű hivatás mellett, és ő is további támogatást kért, hogy minél többet visszaadhasson a városnak, amit kapott. Bencsáth átadta a szót Mózes Gábornak, akinek még több mint 3 perce volt, hátha kérdezni is akar. Meg is tette: miért mentek el a BVE jelöltjei Magyar Péter Tisza pártjának a rendezvényére? A válasz: „Mi mindenkit meghallgatunk. Nálunk nincsenek párttagok, de sok mindennel egyetértünk, ami a Tisza párt programjában van.” Amit kiemelt, hogy minden választott vezető csak két ciklusban lehessen. Majd Mózes Gábor mondott zárszót, ő már nem használta ki a teljes idejét a választók szavazatát kérte. Bencsáth rövidebben ugyanezt tette.
A tévé vita itt is megnézhető: TV2040 Budaörs – YouTube
A képviselő-jelöltek vitái:
A 10. (Kamaraerdő) választási körzet jelöltjeinek tévés vitája – Budaörsi Napló (budaorsinaplo.hu)
A 8. sz. választási körzet jelöltjeinek tévés vitája – Budaörsi Napló (budaorsinaplo.hu)
A 7. sz. választási körzet jelöltjeinek tévés vitája – Budaörsi Napló (budaorsinaplo.hu)
A 6. sz. választási körzet jelöltjeinek mai tévés vitája – Budaörsi Napló (budaorsinaplo.hu)
A múlt heti képviselő-jelölti viták:
Sok konkrétum hangzott el a 4. v. k. élő vitáján – összefoglaló – Budaörsi Napló (budaorsinaplo.hu)
A 3. sz. választási körzet jelöltjeinek vitája – összefoglaló – Budaörsi Napló (budaorsinaplo.hu)