A 8. sz. választási körzet jelöltjeinek tévés vitája

0
115

A 2024-es önkormányzati választásokon induló budaörsi képviselőjelöltek bemutatása a TV2040-ben múlt hét vasárnap kezdődött és június 2-án folytatódott, szigorúan moderált kerekasztal-beszélgetések formájában. Az 8. számú választási körzet egyéni képviselőjelöltjeit élőben 13 órától lehetett meghallgatni. A műsorvezető/moderátor Kállai Lajos volt.

A 8. számú választókörzet a másik lakótelepi körzet, a zöld színnel jelölt, amely területileg kicsit megnőtt az előző választás óta, határai nyugatról az Árok utca, Északról a Holdfény utca, keletről a Bleyer iskola és környéke és a Patkó utca két háza.

A vitaműsorban összesen 10 perc áll egy-egy jelölt rendelkezésére. Ebből maximum 5 perce, hogy bemutatkozzon és ismertesse választási programját. Majd a jelöltek egymásnak tesznek fel kérdéseket, de a megszólítottnak nem kötelező arra válaszolni.

A 8. számú választókörzet képviselőjelöltjeinek kisorsolt sorrendje a szavazólapon:

Kisberk Balázs  – Budaörsi Lakótelepért Egyesület (BLE)

Bod Brigitta – Budaörsi Vállalkozók Egyesülete

Biró Gyula  – Budaörs Fejlődéséért Egyesület (BFE)

Fazekas Dóra – Mi Hazánk Mozgalom

Fotyékné Arbanász Edina – Fidesz-KDNP

A vitán hárman vettek részt, a megszólalás sorrendjében: Biró Gyula, Kisberk Balázs és Fotyékné Arbanász Edina.

 

Biró Gyula, a körzet jelenlegi képviselője a bemutatkozás során elmondta, végzettségét tekintve vegyészmérnők, két gyermeke és négy unokája van. 1979 óta lakik a lakótelepen és nyolc évig az egyik tízemeletes panelház közös képviselője volt. 1994 óta képviselő a városi testületben, továbbá két ciklusban a Közoktatási, Művelődési, Ifjúsági és Sport Bizottságot, két ciklusban pedig a Településfejlesztési, Környezetvédelmi és Vagyongazdálkodási Bizottságot. 2014 óta alpolgármester. Jó viszonyt ápol a közös képviselőkkel és a lakótelep összes ügyes-bajos dolgait ismeri.

 

Kisberk Balázs, aki szintén jelenleg is képviselő a testületben a gazdaköri listáról, 40 éve él a budaörsi lakótelepen, társasházi közös képviselettel foglalkozik, így ő is ismeri az ott élők mindennapjait, problémáit. A városházán két bizottságnak is tagja, a Közbeszerzési Döntéshozó Bizottságé és a Közoktatási, Művelődési, Ifjúsági és Sport Bizottságé. E ciklusban számos javaslatot terjesztettek a testület elé, amit ott meg is szavaztak, ezért úgy gondolja, konstruktív ellenzékiséggel, de jó együttműködéssel tudtak együtt dolgozni a városért.

Fotyékné Arbanász Edina a Fidesz-KDNP-s kampányfilmjével mutatkozott be, melyből kiderült, hogy 2003 óta él Budaörsön, a Törökugratón. Egy Tolna megyei kisvárosból származik, ahol polgári értékrend szerint nevelkedett. Védőnői és bölcsész diplomája van, az egészségügyben dolgozik. Önkéntes segítőként sokszor dolgozott közösségek életének javításán, ezt a tapasztalatát szeretné itt önkormányzati képviselőként kamatoztatni. Célja a budaörsi gyerekek biztonságának és jóllétének biztosítása, fontos számára a természeti környezet megóvása és a zöldfelületek növelése. „Hitvallásom, hogy az önkormányzat nem lehet felülről építkező és irányító szervezet. Teszek azért, hogy minden lakossági igényt és kérést az önkormányzati testület vegyen figyelembe.”

Biró Gyula első megszólalóként arról kérdezte képviselőjelölt társait, tudják-e, hogy az iskolák 2017-ben történt államosítása óta mennyit költött rájuk az önkormányzat az állam, mint fenntartó helyett, amellyel tehát az állam az önkormányzatnak tartozik. A jelöltek látták a délelőtti vitákat, így tudták, hogy 1,2 milliárdot költött már a város az iskolákra, Kisberk Balázs hozzátette, egyetért azzal, hogy a megszokott oktatási színvonalat tartani kell, ezért ő is mindig megszavazza az erre vonatkozó jellegű határozatokat. Fotyékné Arbanász Edina megjegyezte ehhez, hogy 2017-ben, már az államosítás után volt egy felmérés, és akkor a szülők elégedettek voltak az oktatás színvonalával. Biró Gyula kiegészítette, hogy azért, mert az önkormányzat mindent meg is tesz azért, hogy ez így legyen.

Kisberk Balázs a lakótelep közbiztonságáról kérdezte a többieket. Biró Gyula elmondta, ő volt a Pest megyei rendőrkapitányság beszámolóján, ott az derült ki, hogy Budaörs közbiztonság tekintetében jól áll. Fotyékné Arbanász Edina azt említette, hogy a lakosok a hajléktalan-problémát jelezték neki, illetve az autókat ért károsodásokat. És hogy jó lenne, ha több térfigyelő kamera lenne és azokat monitoroznák is. Biró Gyula hozzáfűzte, hogy azok monitorozva vannak. Kisberk Balázshoz olyan információk jutottak el, mely szerint a játszótereket esténként nem rendeltetésszerűen használják, és persze nem lehet minden sarokra rendőrt állítani, azért annak teljes hiánya nem jó, szükség lenne, ezért ő is említette a kifejezetten lakótelepi polgárőrség igényét, amely a már meglévő budaörsi polgárőrség kötelékében tevékenykedne (megelőzendő azok a problémák, melyek miatt korábban néhány polgárőrségi csoport működése rövid életű volt). Ez növelné a lakók biztonságérzetét is. Továbbá szintén említette a benzinlopást az autók tankjából, vagyis szerinte bőven lenne mivel foglalkozni ezen a téren.

Fotyékné Arbanász Edina azt firtatta, miért csak egy közmeghallgatás van egy évben és akkor is korlátozva. Biró Gyula elmondta, amit két órával korábban Stift Nándor is elmondott, vagyis hogy törvény egyet sem ír elő, de gyakorlatilag bárki, bármikor keresheti a problémájával az önkormányzatot, telefonon vagy emailben, meg fogják hallgatni és igyekeznek azt megoldani. A közmeghallgatáson bevezetett korlátozást, csoportosítást azért vezették be, mert sok ember ugyanazt mondta el, emiatt nagyon hosszúra nyúltak ezek. Fotyékné erre annyit reagált, azért joguk van az embereknek elmondani a problémájukat és ha többeknek ugyanaz, az csak azt jelentheti, hogy súlyos problémáról van szó.

A következő témát Biró Gyula vetette fel, vagyis azt, hogy a többiek szerint az rendben van-e, hogy egy állami tulajdonú utat, ami Budaörsön halad át, csak akkor újít fel az azt kezelő vállalat, ha a projekt felét az önkormányzat állja. Kisberk szerint ezt az államnak kellene finanszíroznia, de ő is támogatta, hogy legalább így valósuljon meg a felújítás. Biró Gyula elmondta, tavaly a főút (Szabadság út) egy részét így újították fel, közös erőből, idén pedig egy másik szakaszra fog sor kerülni.

Kisberk Balázs azt kérdezte jelölttársaitól, hogy milyennek találják a panelházak műszaki állapotát, illetve az önkormányzat által kiírt pályázatokat, amelyeket ezek felújítására az önkormányzat ír ki. Biró Gyula tudja, hogy nincsenek túl jó műszaki állapotban ezek a házak, de a testület éppen a héten szavazott meg a társasházak számára kiírandó pályázatot, ami házanként 1 millió forintot tud biztosítani a társasházaknak, vissza nem térítendőt, ami körülbelül a fele annak, amire a karbantartáshoz szükséges lenne. Fotyékné szerint nincsenek jó műszaki állapotban a panelházak, oda kell rájuk figyelni, nem csak a virágosításra. Kisberk Balázs véleménye, hogy fontos, hogy vannak ilyen pályázatok, de ne alkalomszerűen és ritkán, 2-3 évente legyen ilyen, hanem rendszerszerűen, akár minden évben, ha nem is 40 milliót, mint az idén, hanem kevesebbet, de egyenletesen évente, illetve differenciált legyen, mert a jelenlegi rendszer szerint a 48 lakásos társasház ugyanannyit kaphat, mint egy 100 lakásos.

Fotyékné Arbanász Edina kifogásolta, hogy a Napsugár játszótér átépítésével kapcsolatban csak utólag egyeztettek a játszótér használóival, a szülőkkel, így kétszer is meg kellett terveztetni, plusz költséggel, pedig talán egyszer is elég lett volna. Biró Gyula azt mondta, már a szülők petíciójának megjelenése előtt összehívták őket. Egyébként annyiból van egy kis félreértés is, hogy tulajdonképpen vannak szülők, akiknek az első verzió is megfelelt volna, vagyis a legtöbb esetben mindig van, akinek tetszik bizonyos terv, másnak meg nem.

Biró Gyula azt is megkérdezte a többi jelölttől, tudják-e, mennyibe kerül a bölcsődék működtetése egy évre? 1 milliárd forintba kerül, amiből csak 400 millió származik az államtól a fenntartásra, a többit az önkormányzat pótolja ki.

Kisberk Balázs: Hogyan látják a többiek a lakótelepi parkolási helyzetet, és megválasztásuk esetén mit tennének annak javítása érdekében? Fotyékné Arbanász Edina látja, hogy nem jó a helyzet, bár épültek parkolók, közel sem elég. Biró Gyula jelezte, szintén a testületin szavazták meg, hogy 150 milliót szavaztak meg arra, hogy az egész város parkolási megoldására átfogó terv készüljön. Fotyékné nem értette, 30 év után miért csak most kezdenek el ezzel foglalkozni. Biró Gyula erre csak azt mondta, sokan a piacra is haragszanak, mert hétvégén elfoglalja a parkolók egy részét. Kisberk Balázs a délelőtt már Lakos Tibor, szintén a BVE színeiben induló jelölt által említett jelenségeket sorolta, a gazdátlan autókat, mozgó raktárakat (amik 30-40 helyet blokkolnak évek óta) és a gyeprácsos parkolóhelyek ötletét. Biró Gyula meg is kérdezte, hova tud még elképzelni parkolót? Kisberk: például a Mákszem ovi előtti füves placcon vagy a Szivárvány utcánál, ahol várakozni tilos tábla van kint.

Fotyékné Arbanász Edina arról érdeklődött, mikor lesz valamilyen módon korlátozva az autók száguldása a Szivárvány és az Árok utcában? A stadionnál, ahova sok gyerek jár focizni, kifejezetten veszélyes. Biró Gyula: fekvőrendőrt nem lehet a buszok miatt, egyébként pedig ez olyan, mint a szemetelés, nagyobb állampolgári önfegyelemre lenne szükség, sok probléma azonnal megoldódna. Fotyékné viszont a realitás talaján maradva azt kérte, amit az önkormányzat meg tud tenni, tegye meg, például az új traffiboxokból ide is kerülhetne. Kisberk Balázs hozzászólt, hogy ezeket idén fogják telepíteni, s valóban, volt szó róla, hogy az Árok utcába is kerüljön belőle.

Biró Gyula következő témája, hogy a kormány a 24 órás orvosi ügyelet megszüntette Budaörsön, ami helyett kialakított az önkormányzat egy helyi ellátási rendszert. Illetve a várólistákat is sikerült egy hónapon belülire rövidíteni néhány szakellátásban 300 millió forint pluszköltséggel (kardiológia, hasi ultrahang, nőgyógyászat, diabetológia, ortopédia). Fotyékné Arbanász Edina hozzátette, hogy a 1830-as telefonszámon elérhető az ügyelet budaörsieknek most is, de a budaörsi új ellátó rendszert egyébként a Fidesz-KDNP képviselői is megszavazták annak idején. De bővíteni kellene a szakrendelések körét is, mert az nonszensz, hogy nincs az egészségügyi központban nincs gyermekfülészet és –szemészet. Biró Gyula: Már csak orvost kéne találni hozzá! Kisberk is jelezte, hogy a háziorvosok átlagéletkora is magas, amikor nyugdíjba mennek, ott is súlyos orvoshiány lesz.

Kisberk Balázs a piacról kérdezte a többieket, hogy látják a helyzetét, illetve jövőbeli lehetőségeit… Fotyékné Arbanász Edina szereti, hogy van piac, de botrányosnak tartja az ott uralkodó állapotokat, mert bár van egy mobil wc, de nem lehet kezet mosni, ami őt védőnőként nagyon zavarja, mert alapvető egészségügyi hiányosság. Biró Gyula is belátja, nem jó helyen van a piac, meg kellene annak egy méltó hely, de Budaörs nem Simontornya meg Etyek, amely települések egyenként 4 milliárd forintot kaptak az államtól erre a célra. Kisberk Balázs jelezte, hogy kézfertőtlenítőt is lehet használni, más piacokon még wc sincs, de egyébként ő is tudja, persze, hogy nincs jó helyen a piac és már keresik az új helyszínt, de nem mond róla többet, ahogy a BFE és a Fidesz-KDNP jelöltjei sem.

Fotyékné vetette fel az utolsó témát, azt, hogy nincs közösségi tér a 10-18 éves gyerekeknek, pedig milyen jó volna, ha valahol összegyűlhetnének biliárdozni, csocsózni, dartsozni ahelyett, hogy otthon ülnének a számítógép előtt, mert a 8. számú választási körzetben csak focipálya van meg egy szabadidőpark.

Kisberk Balázs zárszavában kérte a tévénézőket, hogy támogassák a Budaörsi Lakótelepért Egyesületet, az összes jelöltjüket, mert az elmúlt majdnem öt évben láthatták, hogy konstruktív ellenzékként „velük lehet jövőt tervezni”– ő és a bizottságokban Premecz Enikő és Kovalik Sándor –, s ugyanezt szeretnék folytatni.

Fotyékné Arbanász Edina is arra kérte a választópolgárokat, szavazzanak rá, illetve a Fidesz-KDNP polgármesterjelöltjére, Czuczor Gergelyre.

Biró Gyula is kérte a lakosságot, hogy szavazatukkal segítsék hozzá a Budaörs Fejlődéséért Egyesület jelöltjeit ahhoz, hogy folytathassák a megkezdett munkát, őt a 8. választókörzetben, Wittinghoff Tamást pedig polgármesterjelöltként.

A tévé vita itt is megnézhető: TV2040 Budaörs – YouTube

A 7. sz. választási körzet jelöltjeinek tévés vitája – Budaörsi Napló (budaorsinaplo.hu)

A 6. sz. választási körzet jelöltjeinek mai tévés vitája – Budaörsi Napló (budaorsinaplo.hu)

A múlt heti képviselő-jelölti viták:

Az 5. körzeté volt az utolsó képviselői vita tegnap – összefoglaló – Budaörsi Napló (budaorsinaplo.hu)

Sok konkrétum hangzott el a 4. v. k. élő vitáján – összefoglaló – Budaörsi Napló (budaorsinaplo.hu)

A 3. sz. választási körzet jelöltjeinek vitája – összefoglaló – Budaörsi Napló (budaorsinaplo.hu)

A polgármester-jelöltek első fordulója: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here