A 6. sz. választási körzet jelöltjeinek mai tévés vitája

0
205

A 2024-es önkormányzati választásokon induló budaörsi képviselőjelöltek bemutatása a TV2040-ben múlt hét vasárnap kezdődött és ma, június 2-án folytatódott, szigorúan moderált kerekasztal-beszélgetések formájában. Az 6. számú választási körzet egyéni képviselőjelöltjeit élőben 9 órától lehetett meghallgatni. A műsorvezető/moderátor most is Kállai Lajos volt.

A 6. számú választókörzet: Árpád utca, Baross utca 26-87, Csalló köz, Eper utca, Garibaldi utca, József Attila utca, Kálvária utca, Kisfaludy köz, Kisfaludy utca, Komáromi utca, Kossuth Lajos utca 35-35/B, Kossuth Lajos utca 37-65, Kötő utca, Lévai utca 2-32, Lomnici köz, Maros köz, Moha utca, Munkácsy Mihály utca, Petőfi Sándor utca, Pozsonyi utca, Rákóczi Ferenc utca, Sport utca, Szabadság út 48-128, Szabadság út 53-117, Széles utca.

A vitaműsorban összesen 10 perc áll egy-egy jelölt rendelkezésére. Ebből maximum 5 perce, hogy bemutatkozzon és ismertesse választási programját. Majd a jelöltek egymásnak tesznek fel kérdéseket, de a megszólítottnak nem kötelező arra válaszolni.

A 6. számú választókörzet kisorsolt sorrendje a szavazólapon:

Erdősné Lakatos Éva – Budaörsi Lakótelepért Egyesület (BLE)

Dr. Ritter Gergely – Budaörs Fejlődéséért Egyesület (BFE)

Luntz Péter – Fidesz-KDNP

Mikszáth-Cseney Kálmán – Budaörsi Vállalkozók Egyesülete (BVE)

Szelecky Csilla – Mi Hazánk Mozgalom

A vitán csak ketten vettek részt, Luntz Péter és Dr. Ritter Gergely.

A bemutatkozást Luntz Péter a többi Fidesz-KDNP jelölthöz hasonlóan szintén kampányfilmjének levetítésével oldotta meg, melyben elmondja, hogy régi budaörsi család leszármazottja, születése óta itt él, programjából pedig a központosított belváros létrehozását emelte ki.

Dr. Ritter Gergely szintén tősgyökeres budaörsi család tagja, 1996 óta háziorvos itt, s egy ciklus kihagyásával, 1996 óta képviselő is, tehát szinte végig kísérte, hogyan lett a csatornázatlan, földutakkal borított kis faluból mostanra ez a fejlett település.

Az első kérdés joga is Luntz Péteré volt, a felszíni csapadékvíz elvezetésének megoldását firtatta, amire legutóbbi választásnál a Budaörs Fejlődéséért Egyesület ígéretet tett. Dr. Ritter Gergely elmondta, szinte az összes utcát felújították már a körzetben is, s azzal együtt mindig kiépítik a vízelvezetőket is. Luntz jelezte, ez azóta okoz gondot, hogy megépült az autópálya, s jelenleg két átfolyó van az autópálya alatt, vajon nem kellene, hogy több legyen? Dr. Ritter Gergely kijelentette, ebben ő nem szakember, de például az egyik ilyen átfolyót az egyik nagyáruház építette a velük kötött szerződés alapján.

Dr. Ritter Gergely arra kérdezett rá, tudja-e vajon Luntz képviselő-jelölt a választ arra, mennyit nem költött a KLIK az államosított iskolaépületek állagmegóvására? A fideszes jelölt nem akart válaszolni, így Ritter doktor mondta meg: 1,2 milliárdot a négy év alatt, mert ezt az önkormányzat fizette a KLIK helyett.

Luntz Péter következő kérdése az autópálya mentén lévő zajvédő falra vonatkozott, ami elégtelen a lakosok panaszai szerint. Ritter Gergely hangsúlyozta a nagy bevásárlóközpont melletti felüljáróra telepített zajvédő falat. Majd az ő következő kérdése az volt, miért nyilatkozott a Fidesz-KDNP polgármesterjelöltje úgy, hogy Budaörs szociális hálóját bővíteni szükséges. Luntz Péter szerint a szociális háló mindig érvényes probléma, de nem tud konkrétumokról, erre Dr. Ritter Gergely elmondta, ő sem tudja, mi hiányozhat, mert 22 féle igényelhető szociális ellátási forma van s 300 milliót költ ezekre a város évente.

Luntz Péter felhozta az épületekkel telezsúfolt családi házas övezet problémáját, a Széles utca, József Attila utca is érintett. Kérdése arra vonatkozott, miért nem lehet a HÉSZ-szel (Helyi Építési Szabályzat) ezeket megakadályozni? Dr. Ritter Gergely elmondta, hogy amióta Budaörstől elvették az építési engedélyekre vonatkozó jogköröket (2017-ben), ezért nincs beleszólásuk. A HÉSZ-t szigorították, de mégsem a város dönti el, mi épülhet itt. Luntz Péter nem reagált saját felvetésére, tehát nem mondta el, a Fidesz-KDNP hogyan képzeli el ennek a problémának a megoldását.

Ezután megint Ritter Gergelyen volt a sor, hogy kérdést tegyen fel, azt kérdezte, hogyan oldották volna meg az ügyeleti orvosi ellátást Budaörsön, amit a kormány megszüntetett itt helyben. Luntz Péter elmondta, hogy nem szűnt meg, csak az OMSZ hatáskörébe tették, de mivel nem orvos, érdemben nem tudja megítélni, hogy ez rossz-e, majd idővel kiderül, beválik-e, adjunk neki időt. Dr. Ritter Gergely jelezte, hogy a budaörsieknek fontos, hogy helyben legyen a sürgősségi ellátás, mert a közelsége életeket menthet, ezért nincs idő, hogy kiderüljön, beválik-e az új rendszer.

Luntz Péter kérdezte, minden Budaörsön közlekedő busz elektromos-e, mert erre vonatkozóan is volt a BFE-nek ígérete. Ritter Gergely azt válaszolta, a kék buszok elektromosak, a helyi kisbuszok esetében egyelőre ez nem volt megvalósítható, mert nincs akkora teljesítménye az elektromos motoroknak, hogy megbirkózzanak a helyi terepadottságokkal.

Dr. Ritter Gergely ezután azt kérdezte Luntz Pétertől, tudja-e, mennyibe kerül a városnak a bölcsődék működtetése? Luntz azt válaszolta, nem tudja, mert most még nem képviselő. Kiderült, hogy évente 1 milliárd forintba kerül, amiből csak 400 millió az, amennyi az állami támogatás.

A kerékpárutakat hiányolta Luntz Péter a következő kérdésben, hogy miért nem épülnek? Ritter Gergely azt válaszolta, hogy épülnek, jelenleg is építik a Kereskedők útjánál, a nagyobb baj az, hogy a balatoni kerékpárút pályázaton, melyen a szomszédos települések is pályáztak, Budaörs nem nyert támogatást kerékpárút megépítésére, míg Törökbálint és Budakeszi igen. Talán ha lobbiztak volna a fideszes képviselők, akkor nyert volna Budaörs is, mire Luntz Péter csak annyit válaszolt, ha Budaörs a leggazdagabb, akkor anélkül is tudna bicikliutakat építeni.

Luntz Péter, mint a turizmusban dolgozó szakember, hiányolja a városból az olyan roller, illetve bringás akadálypályákat, amire szintén léteznek állami támogatások. Dr. Ritter Gergely erre nem válaszolt, csak azt mondta, elektromos rollerek és biciklik elterjedését nem támogatja, mert mint orvos sok olyan baleset következményeivel találkozik, amelyek ezen eszközök használatából eredeztethetők.

Dr. Ritter Gergely megkérdezte, mi a véleménye a szolidaritási hozzájárulásról Luntz Péternek? Hogy már 23 milliárdot elvontak. Luntz Péter jelezte, hogy ez országszerte így működik normatívan, ezzel együtt is duplájára nőtt Budaörs költségvetése, és a gyengébbek támogatása jó ügy. Valóban jó ügy lenne, de Dr. Ritter Gergely azonban tájékoztatta, hogy már a pénzügyminiszter is úgy nyilatkozott erről, hogy ez nem szolidaritási támogatássá válik, hanem csak egy sima adónem, nem valamelyik kistelepülés kapja pluszban, amelyik rászorulna, hanem az önkormányzatok támogatására megy, amit egyébként is adnának.

Luntz Péter következő kérdése a zajos és veszélyes gyorsulási versenyek elleni lépésekre vonatkozott, hogy mit tesz ellene a városvezetés? Ritter Gergely elmondta, a rendőrséggel konzultálva, velük együttműködve tesznek lépéseket, hogy ez megszűnjön.

Dr. Ritter Gergely aztán azt kérdezte Luntz Pétertől, hogy milyen új fejlesztéseket képzel el a 6. számú választókörzetben és egész Budaörsön? Luntz Péter kifejtette, hogy vissza kellene állítani a belváros központi funkcióját a Templom téren, ahogy régen volt, ahol egy helyen minden üzlet és intézmény megtalálható. Ritter Gergely válaszában elmondta, sem az építési szabályzat, sem az anyagi lehetőségek nem engedik, hogy nagyszabású átalakításba kezdjenek ott.

Luntz Péter a szociális lakások építésére is rákérdezett, amire szintén ígéretet tett a BFE, jól tudja-e, hogy nem valósult meg, illetve miért nem? Ritter Gergely elmondta, vannak önkormányzati bérlakások, amelyek felhasználása minden évben pályázati úton történik, de valóban nem építettek újabbakat. Luntz Péter elmondta, a pályakezdő fiataloknak kellene, illetve a túlzsúfolt telkekről, ahol 5-6 család él egy udvarban, onnan költöztetné át az embereket újépítésű szociális bérlakásokba.

Majd Dr. Ritter Gergely zárszót mondott: kéri a tévénézőket, szavazzanak a BFE-re és Wittinghoff Tamás polgármesterjelöltre, hogy folytathassák az eddigi munkát, mellyel fejlődő, élhető Budaörs, ahol mindenki otthon érezheti magát.

Luntz Péter még egyet kérdezett, zöldítés, fásítás területén mennyit haladt a város és ezzel Ritter doktor, mint orvos, mennyire elégedett? Ritter Gergely elmondta, folyamatos a faültetés, illetve a kivágott fákat is pótolni kell. Szerinte megfelelő.

Luntz Péter zárszavában azt a dilemmát említette, hogy „Gyarapodás vagy marakodás?”, mert szerinte a városvezetés nem foglalkozhat országos politikával, csak a város ügyeivel, mert úgy látja, tíz éve leállt a város fejlődése. Arra kéri a tévénézőket, olyanokra szavazzanak, akik együtt tudnak működni a kormánypárttal, mert ez vezet a város fejlődéséhez, az itt élők jobb életminőségéhez. Erre Ritter Gergely úgy reagált, hogy a képviselő-testületben a BFE-s képviselők jellemzően nem ócsárolják egymást, céljuk, hogy a város érdekeit képviseljék. Szerinte éppen ellenkezőleg, a Fidesz-KDNP-s jelenlegi képviselőknek a pártpolitikai szempontok fontosak, nem pedig a város jövője.

A tévé vita itt is megnézhető: TV2040 Budaörs – YouTube

A múlt heti képviselő-jelölti viták:

Az 5. körzeté volt az utolsó képviselői vita tegnap – összefoglaló – Budaörsi Napló (budaorsinaplo.hu)

Sok konkrétum hangzott el a 4. v. k. élő vitáján – összefoglaló – Budaörsi Napló (budaorsinaplo.hu)

A 3. sz. választási körzet jelöltjeinek vitája – összefoglaló – Budaörsi Napló (budaorsinaplo.hu)

A polgármester-jelöltek első fordulója: 

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here