Szeremlei Csilla rendőr főtörzsőrmester, bűnmegelőzési előadó tartott tanácsadó előadást a budaörsi idősek otthona napközijében november 28-án. „Történt-e az önök sérelmére bűncselekmény az utóbbi időben?” – kérdezte a tucatnyi érdeklődőtől, majd vetített képekkel illusztrált előadásában a lehetséges veszélyekre hívta fel a figyelmet, és elhárításukhoz adott hasznos tanácsokat. Az egyórás előadás után a résztvevők a témával kapcsolatos keresztrejtvényt töltöttek ki, melyért tárgynyereményekben részesültek.
A rendőrség „Idősekért” elnevezésű bűnmegelőzési programjának részeként a budaörsi rendőrkapitányság munkatársa, Szeremlei Csilla rendőr főtörzsőrmester tartott prezentációt az időseket érintő leggyakoribb bűncselekményekről, és azok kezeléséről, illetve elkerülésének lehetőségeiről. A program célja, hogy csökkenjen az idősek sérelmére elkövetett bűntettek száma, az idősek biztonságérzete pedig erősödjön.
És bár a hallgatók csak néhány esetet említettek, mégis muszáj minél többször az időskorúakkal szemben elkövetett bűnesetekről beszélgetni, elsősorban a vagyon elleni bűncselekményekről, azaz a betörésről, zsebtolvajlásról, besurranásos és trükkös lopásokról.
Az adventi időszakban fokozottabb rendőri jelenlét lesz a nagy bevásárlóközpontokban, civil ruhában is fognak járőrözni – tudtuk meg.
Melyek azok helyzetek, amelyekkel az idősebb korúak gyakran találkoznak és amelyek magukban rejtik a veszélyét, hogy bűncselekmény áldozatává válnak?
- Tömegközlekedés
A fiatalok viselkedésében vajon megnyilvánul-e az idősek iránti tisztelet, például átadják-e a helyüket a buszon? „Ha bottal vagyok, átadják. Bot nélkül nem biztos” – válaszolt Panni néni.
Az előadó szerint javasolt, hogy az idősebbek ne egyedül, hanem kísérettel, együtt utazzanak, mert így kisebb az esélye, hogy a tolvajok kiszemelik maguknak.
- Otthoni veszélyforrások
Csak azokat engedjük be a lakásba, akik igazolni tudják a személyazonosságukat, és hogy valóban attól a szolgáltatótól stb. jöttek-e, amit mondanak, ezért mindig kérjünk igazolványt, hiszen ha nem akarnak adni, az gyanús. A villany- és gázszerelőknek, a kéményseprőknek, a rendőröknek van igazolványuk, utóbbiaknak jelvénye is (rajta ötjegyű szám) és többnyire egyenruhában vannak, ráadásul csak meghatározott esetekben léphetnek be magánlakásba. A házalók sajnos többnyire csalók, azt állítják, hogy a boltoknál olcsóbbnak kínálják árujukat, ami általában nem igaz, az elsődleges céljuk, hogy felmérjék a terepet, családi viszonyokat, az anyagi helyzetet egy későbbi, besurranó tolvajláshoz. De ha zárva van az ajtó, már megakadályoztuk a besurranó tolvaj kártevését.
Ha adománygyűjtők készpénzt kérnek rászorulók számára, az is gyanús, mert a valódi segélyszervezetek sárgacsekket adnak vagy számlaszámot.
A védelem eszközei: kukucskáló lyuk az ajtón, biztonsági lánc, ék, páncélszekrény, több zár és hevederzár.
Elterjedt a tüzifa csalás: bevizezik a fát, hogy többet nyomjon.
Az is gyakori, hogy a csalók azt állítják, szolgáltatói túlfizetést akarnak visszaadni, egy kisebb összeget, de csak nagy címletű bankjegy van náluk, és a pénzváltásnál „számolják el” magukat.
Az „unokás-trükkről” gyakran írtunk mi is: éjjel telefonálnak idegenek vagy este, hogy bajba került az unoka és gyorsan pénzre van szüksége. Legyen jelszónk a családtagokkal váratlan esetekre.
Csak kevés pénzt tartsunk otthon! – javasolta az előadó, bár a kékfény hírekből sajnos tudjuk, néha ez sem tartja vissza a bűnözőket.
- Utcán, bevásárlóközpontban:
- A táska ne csak a vállon lógjon, mert úgy nagyon könnyen leakasztható, hanem vessük át a vállunkon. A külső zsebébe pedig iratokat, pénztárcát ne tegyünk! A belső zsebünkben nagyobb biztonságban van.
- Autóban ne hagyjunk látható helyen semmiféle szatyrot, kabátot, üresen sem, hiszen a tolvaj nem tudhatja, hogy üres és feltöri az autót.
- Ne tegyük a bevásárlókocsiba a táskánkat, hiszen onnan a legkönnyebb kiemelni.
- Fontos, hogyha a személyi iratainkat ellopják, azt azonnal be kell jelenteni a rendőrségen, hiszen visszaélhetnek vele, de ha megkerülnek, természetesen azt is.
Azt, hogy miért az idősek számítanak potenciális áldozatnak megmagyarázza, hogy rájuk jobban jellemző a figyelmetlenség, az óvatlanság, a jóhiszeműség, a túlzott bizalom, és ezért hajlamosak elhanyagolni a biztonságot, nem zárják az ajtót vagy bárkit beengednek a lakásba.
S még egy fontos tanács: ha minden óvatosság ellenére mégis baj van, segélykéréskor lehetőség szerint ne a 112-t hívjuk, hanem a területi rendőrkapitányságot, sőt, a Budaörsi Rendőrkapitányság kezdeményezni fogja, hogy legyen nyilvános a területi járőr szolgálati mobiltelefonszáma is. Az elkövető minél pontosabb személyleírásával sokat segítjük a rendőrség munkáját.
Az előadáson szó esett még a SZEM „szomszédok egymásért mozgalom” előnyeiről, amely már Budaörsön is több részen kiépült. Továbbá a télen aktuális „Látni és látszani kampány”-ról. Azt is megtudtuk, hogy az éjszakai közlekedés biztonságosabbá tétele érdekében a rendőrségi honlapon, a police.hu-n fel van tüntetve, hol lehet az ingyenes szemvizsgálatokon részt venni.