Október 5-re, azaz mára egész napos sztrájkot hirdetett a pedagógusok szakszervezete. Arra kérték az óvodákban, iskolákban, kollégiumokban, szakszolgálatokban dolgozókat, hogy ezen a napon ne vegyék fel a munkát. Figyeljék majd cikkünket a budaörsi, ma délutáni demonstrációról (fél 3-kor lesz a városházánál)!
Budaörsi iskolák is tájékoztatták a szülőket a hét első felében: „Iskolánkban október 5-én és október 12-én egész napos sztrájk lesz. A két napos munkabeszüntetés alatt az órák 50%-át megtartjuk a következő elosztásban: 5-én 0%, 12-én 100%. 5-én minden tanuló számára biztosítunk felügyeletet.„
Volt, ahol az iskolaépületen kívülről is láthatták az arra járók a tiltakozást, például a Herman iskola ablakából óriási kockás leplet lógattak ki.
A budaörsi iskolák és óvodák pedagógusai még soha nem örültek annyira üres tantermeknek oktatási időben, mint ma reggel, de félreértés ne essék, nem azért, mert nincs kedvük tanítani, amire Kövér László utalt hétfői tévés nyilatkozatában, miszerint „a tisztességes pedagógusok nem a fizetésüktől teszik függővé teljesítményüket„, hanem azért, mert ez annak bizonyítéka, hogy a szülők is – megfogadva a tegnapi felhívást) – kiállnak mellettük.
E közléséből érzékelhető, hogy Kövér László, aki az országgyűlés elnöke, még mindig abban a hiszemben van, hogy a tanártársadalom egyetlen problémája az alacsony bérezés. *
Reggel kezdődött a fővárosban a demonstráció a tanárok mellett, élőlánchoz gyülekeztek a tanárok, szülők, pártolók, köztük sok budaörsi is
Délután 17 órától a Margit-hídon lesz a tüntetés folytatása, ezután pedig 19 órakor a Kossuth téren.
Budaörsön 14.30-tól 15.15-ig a városházához hirdettek meg demonstrációt, ahova várnak minden budaörsit és szolidaritás vállaló embert.
Az Illyés gimnázium tanárai közleményben osztották meg, hogy az iskola tanárainak jelentős része csatlakozik a pedagógus szakszervezetek által meghirdetett egész napos sztrájkhoz vagy az egyéni döntésen alapuló polgári engedetlenséghez. „Szolidárisak vagyunk az ország összes tiltakozó pedagógusával, felháborodással utasítjuk vissza a Kölcseyben tanító kollégák aránytalan büntetését.
Nincsenek szavaink arra, milyen visszafordíthatatlan károkozásnak vagyunk napról napra tanúi.
Együtt erősek vagyunk, kiáltsuk mindannyian: Elég volt!
Pedagógus nélkül nincs oktatás, oktatás nélkül nincs jövő.
Budaörs, 2022. október 4.”
Sztrájkol:
Árendás Péter
Balogh Emma
Bankó Melinda
Bothné Faragó Zsuzsanna
Budáné Veszi Mária Terézia
Demszki Anna
Haraszti Klára
Héjja Ágnes
Füleki Zsombor
Galambosi Réka
Gál Zsuzsanna
Gruberné Szilágyi Ágota
Gyeskó Ágnes
Heitzmann Ildikó
Huszti Gábor
Jordán Helén
Karlik Zsuzsanna
Károly Ildikó
Katrus Tamás
Keresztes Miklós
Kesjár Erika
Lantos Mária
Lukácsiné Lehota Edit
Maksai Kinga
Meinczinger Szilvia
Pesthy Dorottya
Péter András
Péter László
Petruska Magdolna
Sallai Gabriella
Schafferné Varga Judit
Somogyi Zsófia
Spányik József
Süket Erzsébet
Szabó Tánya
Szakálné Gulyás Katalin
Szép Adrienn
Szuromi Ádám
Tollner József
Tóth-Pozsonyi Enikő
Vadász András
Vajda Péter
Vereckei Noémi
Zsolnainé Harczi Ildikó
Verebélyi Marianna
Polgári engedetlenségben vesz részt:
Imre Szilvia
Támogató:
Becz György
Inges Zsófia
Keresztes Emília
Koós Nikolett
Kun Dániel
Maschefszkyné Kása Gabriella
Németh Eszter
Pelényi Rita
* Álljon itt az Illyés gimnázium 2022. június 9-i közleménye, amely kimerítő választ ad arra, miért sztrájkolnak a tanárok:
Az oktatás nemzeti ügy, a nemzet ügye. Nincs olyan ország, amely az oktatási rendszerének versenyképessége, a benne dolgozó tanárok nevelő és oktató munkája nélkül sikeressé tudott volna válni. A szülők a legféltettebb kincsüknek, a gyermekeiknek a szellemi, lelki és erkölcsi fejlesztését adják át részben a tanároknak, a bizalmuk meghálálásához pedig olyan tanárokra van szükség, akik anyagi és erkölcsi megbecsülésben tudják végezni a munkájukat.
Mi, a Budaörsi Illyés Gyula Gimnázium alulírott tanárai ezúton hívjuk fel a kormány figyelmét arra, hogy ezt a megbecsülést máig nem kaptuk meg, és a munkánkat egyre nehezebb körülmények között kell végeznünk. Noha néhányan reménykedtünk, hogy az új kormány megalakulásával a magyar pedagógustársadalom lesújtó helyzete végre napirendre kerül, eddig nem kaptunk mást, csak cinikus mondatokat. Csak az utóbbi hetekben egymást érték vezető politikusok kijelentései, amik arról tanúskodnak, hogy a kormány nemhogy nem szándékozik változtatni a közoktatás eddigi kezelésén, de kifejezetten ellenségnek tekinti a pedagógusokat. Hüledezve hallottuk rögtön az új kormány formálódásának heteiben, hogy az oktatást a civilizált országokban egészen szokatlanul a belügyminiszter irányítása alá helyezik. Erről az a véleményünk, hogy egyetlen rendszeren belül nehezen fér össze két nagyon más attitűd: egy hierarchikus, parancsokat végrehajtó és egy empatikus, együtt gondolkodó.
Egy másik miniszter a tudomásunkra hozta, hogy nagyon kicsi fizetésemelést lát csak reálisnak számunkra – számunkra, akiknek a kezdetben felajánlott életpályamodell helyett az utóbbi tíz év valósága az egyik legalacsonyabb jövedelmű diplomás pályát hozta el. Az utóbbi hetek megaláztatásának emlékezetes része marad, ahogy az új munkakörébe belecsapó belügyminiszter tudatta velünk, hogy magunknak kell kivívnunk a társadalom tiszteletét, amit ezek szerint eddig elmulasztottunk.
A legújabb fejlemény, hogy tavaszi mozgalmunkért elégtételt véve a parlamenti többség a használhatatlanságig korlátozta a sztrájkjogunkat, illetve konkrét szankciókkal fenyegeti a polgári ellenálláshoz esetleg folyamodó magyar pedagógusokat. Ezeket a jogszabályokat a frissen megválasztott, a családok sorsát egyébként annyira a szívén viselő köztársasági elnök rögtön ellenjegyezte. (…)
Mi arra tettük fel az életünket, hogy diákjaink álmaiból és páratlan tehetségéből egy szabad, gondolkodó és eredményeire méltán büszke nemzet épüljön fel. Erre azonban addig nem kerülhet sor, amíg a növekvő árak között alig élünk meg a fizetésünkből, amíg a legjobbjaink külföldre kényszerülnek, amíg méltóságunkat, önbecsülésünket, a boldogulásba vetett hitünket a rendszer napról napra két lábbal tiporja.
Az a rendszer, amely a tanári pályavállalást a fiatalok számára ellehetetleníti, minden magyar rosszakarója. Az a rendszer, amely a tanárokat megalázza, kizsigereli, szegénységbe taszítja, a valósággal és az igazsággal kapcsolatban félrevezeti a polgárokat, sőt nem áll távol tőle, hogy akár szembe is fordítsa a társadalmat a tanárokkal, nyilvánvalóan nem szolgálja a nemzet érdekeit. Az Illyés alulírott tanárai ebben a véleményben osztozva követelik a kormánytól, hogy gyökeresen változtasson a tanárokkal szembeni politikáján, és kezdje el helyrehozni az oktatási rendszerben eddig okozott károkat. Az oktatás nemzeti ügy, a károkozás benne hosszú évtizedekre kihathat és generációk életét rombolhatja. Sürgős cselekvésre van szükség, amihez a társadalom támogatását kérjük!
Fotók: Farkas Gábor
„Itt vagyunk!” – a budaörsi pedagógusok kora délutáni demonstrációja