Anyagilag is a közös felügyelettel járhatnak a legjobban az elvált szülők?

0
168

A családi adókedvezménnyel jelentős összegeket takaríthatnak meg főként a több gyermeket nevelő családok. De kinek jár és milyen formában, ha válásra kerül sor?

A válások száma hektikusan változott az utóbbi években Magyarországon. Utoljára 2015-ben haladta meg a 20 ezret, akkor 20 315 házasság ért véget hivatalos úton is. Majd ez az érték 17-18 ezer között ingadozott: 2016-ban volt a legmagasabb (19 552), 2020-ban pedig a legalacsonyabb (14 979). De 2021-ben már megint 20,8 százalékkal több (18 092) házasságot zártak le, mint 2020-ban, míg 2022-ben 2,2 százalékos csökkenés volt megfigyelhető (17 695). Az idei adatokat még nem ismerjük, de tény, hogy nagyon sok embert érint.

A családi adókedvezmény pedig váláskor komoly döntés elé állítja a szülőket. A családi adókedvezményt ugyanis a legtöbb esetben az veszi igénybe, akinek magasabb a fizetése, tehát több személyi jövedelemadót kell fizetnie, amiből a gyerekek után a kedvezmény levonható. Ez gyakran az apa. Az esetek többségében viszont (természetesen vannak kivételek) az anya nevelésében maradnak a gyerekek, vele élnek egy háztartásban a válás után, ezért az apa a jogszabályok értelmében elveszíti a jogosultságot a családi adókedvezmény igénybevételére. Amivel a tartásdíj mértékének az előre kalkulálásakor sokan nem számolnak.

Természetesen a válás minden szempontból feldúlja a család életét, így anyagilag is teljesen új helyzetet teremt, amit helyesen kell kezelni. De ha nem kerülhető el, akkor emberileg és anyagilag is az a legjobb, ha a felek meg tudnak egyezni, többek között a tartásdíj mértékében. Ügyfeleim körében bizony a legtöbbször éppen a tartásdíj mértékének a meghatározása a legnagyobb gond egy válóperben, továbbá a bírósági gyakorlatban is ez az egyik legfontosabb kérdés, a gyermek mindenek felett való érdekéből kiindulva. Ezért is tanácsolom, hogy reálisan kalkuláljanak, hogy mekkorák a gyerekek várható költségei és mekkora a felek várható jövedelme, és hogy egy jogvita során a jogszabályok alapján mi érvényesíthető ebből és mi nem.

Végül az is egy szempont lehet a helyes döntésekhez, hogy ha a válás után a szülők váltott elhelyezéssel (tehát mondjuk a gyermekek egy hetet töltenek az egyik szülővel, egy hetet a másikkal) közös felügyeletet kérnek és állapít meg a bíróság, akkor továbbra is mindketten igénybe vehetik az adókedvezményt. Vagyis ha mindkét szülő alkalmas a gyerekek nevelésére és valóban az az ő érdekük, hogy közös felügyelet maradjon, még egy érv mellette, hogy anyagilag is így járhatnak a legjobban.

Dr. Medgyessy-Moravcsik Krisztina

Bővebben: http://moravcsik.hu

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here