„A termelői piac egy kicsit drágább ugyan, de az áru friss”

0
431

Az új évet köszöntő online sorozatunkban néhány helyi céget, intézményt kérdeztünk meg arról, miként zárták 2023-at és mire számítanak 2024-ben. E cikk szerzője, a szombati Gazdapiac üzemeltetője azonban tíz évet ugrott vissza, egészen az induláshoz.

Budaörsön a piacot nagyon sokan várták, míg nem 2014 májusában az önkormányzat támogatásával megtörtént a hely kijelölése. A lakótelepen egy több száz négyzetméteres parkolót kaptunk díjtalanul arra a célra, hogy létrehozzuk a piacot. A piac léte fontos volt a múltban is és ma is azért, hogy a termelők és vásárlók egymásra találjanak. Fontos hogy a helyben lakók első kézből vásárolhassanak friss, többnyire magánkertekben termelt zöldségféléket, vagy magángazdaságokban előállított hús termékeket.

A budaörsi termelői piac – a kijelölt nyitvatartási napon – egész évben rendelkezésére áll a vásárlóknak. Nincs nyári vagy téli szünet, mert a piacra mindig szükség van. Negyvenkét gazdacsalád működteti és találja meg itt a számítását. Nyári időszakban a szezongyümölcsök érése idején szezonárusok hozzák terméseiket. Nagy keletje van a görögdinnyének, vagy őszibaracknak, nem csoda, hogy óriási mennyiséget adnak el a termelők. De a nyári szezon mellett megemlíthetném az adventi időszakot is, amikor megjelennek az adott ünnepre jellemző ajándéktárgyakat árusítók, vagy a népszerű forralt bort kínáló termelők.

A piac hangulata tehát mindig megteremtődik. Az elmúlt kilenc év megmutatta, hogyan alakul át a vásárló réteg. Az első években az emberek még idegenkedve kétkedve és olykor bizalmatlanul fogadták a piacot. Az eltelt kilenc év egy érési folyamat volt, amely idő alatt rájöttek a vásárlók arra, hogy a termelői piac egy kicsit drágább ugyan, de az áru friss, az napi szedésből való. Eleinte olyan hangok is voltak, hogy a termelők megveszik az áruikat a konkurenciánál olcsóbban és a piacon eladják drágábban, de mostanra ez a vélemény megváltozott. A vásárlók rájöttek arra. hogy nem minden esetben az olcsó áru a jó. Inkább többe kerüljön, de legyen friss, zamatos és időtálló.

A Gazdapiac életében is voltak nehéz időszakok. Ilyen volt a koronavírus válságos ideje, amikor bizony a gazdák joggal aggódtak a megélhetésükért, de ezt a nehéz időszakot is sikerült átvészelni. Most az infláció réme fenyeget, rohamosan emelkednek a benzinárak, emelkedik a jövedéki adó, amely megnehezíti a gazdák helyzetét, ugyanúgy, mint a vásárlókét is, hiszen a gazdák ennek következtében kénytelenek emelni az árakon. Sajnos ez egy láncreakció. aminek reményeink szerint talán egyszer csak vége lesz. Mi bizakodva nézünk a jövő elé, ugyanakkor joggal aggódnak a termelők, hogy milyen év elé néznek. De ez így volt mindig. Mert aki a mezőgazdaságban él és dolgozik, sok mindennek ki van téve, többek között az időjárásnak. Idáig – az elmúlt kilenc évben – mindent sikerült átvészelni, ha nem is volt könnyű. Az eddigi kilenc év tapasztalata azt mutatja, hogy minden vásárlóért meg kellett küzdeni, minőségben, árban, és áru választékban egyaránt, mert ha nem így történik, nem jön a vevő és akkor nincs létjogosultsága a piacnak.

Megelégedéssel elmondhatom, hogy egy piacnapon 600 és 800 vásárló fordul meg. Természetesen ez a szám változó, befolyásolja az évszak, az időjárás. de mégis a legrosszabb piacnapon is 600 vásárló megfordul a gazdák sátrainál.
Vannak kimagasló vásárlási napok. Olyanok, amikor rekordot döntünk forgalomban eladási mennyiségen, vagy vásárló számban. Nyári hónapokban megdöbbentő volt az, amikor almavásárt hirdettünk. Egy nyírségi gazda almáját reklámoztuk, óriási igény jelentkezett rá és 800 kg almát tudott eladni. Dinnyeszezonban egy medgyesegyházi gazda, nagymennyiségű dinnyéjét nálunk akarta értékesíteni. Hatalmas igény mutatkozott a vevők részéről. Másfél tonnát adott el itt a mi piacunkon. Még belegondolni is sok, hogy mekkora mennyiség ez egy kis termelői piac életében. Ezekre a számokra mi nagyon büszkék vagyunk. Meg kell említenem a védjegy oltalommal rendelkező Budaörsi őszibarackot is, melyből 40-50 láda vagy akár 70 láda is elfogy egy piacnapon. Néhány száz négyzetméteren, hatalmas forgalmat tud lebonyolítani a piac, úgy mennyiségben, mint vevő számban egyaránt.

Érdekes azonban hogy a kilenc év tapasztalata még mindig nem tudta a piacot beállítani úgy, hogy minden hónapban kiegyensúlyozott forgalom legyen, az egyszerű oknál fogva, hogy a vásárlási szokások még mindig változnak.

Ilyenkor év elején szokás átgondolni a mögöttünk hagyott évet és újragondolni az előttünk álló lehetőségeket. A 2023-as év eredményesen és megelégedéssel zárult, úgy a gazdák, mint a vásárlók részéről. A jövő tervei között első helyen szerepel, hogy az Agrárminisztérium kiírja a fejlesztési pályázatát, ahol Budaörs is a már kész tervével pályázni tud. Ezenkívül pedig bízunk abban, hogy a jelenlegi gazdasági válság nem tépázza meg túlságosan a termelőket és ezáltal a piacot. Ezzel a bizakodó gondolattal nézünk a 2024-es év elé.

Írta: Kisberk Balázs

A sorozat már megjelent további cikkei:
https://budaorsinaplo.hu/a-fer-ablak-a-visszaeses-ellenere-bizakodo/
https://budaorsinaplo.hu/a-terraparkban-nincs-okunk-panaszra/
https://budaorsinaplo.hu/megvalosult-fejlesztesek-az-l33-medicalnal/

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here