A 7. sz. választási körzet jelöltjeinek tévés vitája

0
137

A 2024-es önkormányzati választásokon induló budaörsi képviselőjelöltek bemutatása a TV2040-ben múlt hét vasárnap kezdődött és június 2-án folytatódott, szigorúan moderált kerekasztal-beszélgetések formájában. Az 7. számú választási körzet egyéni képviselőjelöltjeit élőben 11 órától lehetett meghallgatni. A műsorvezető/moderátor Kállai Lajos volt.

A 7. számú választókörzet: Baross köz, Ifjúság utca, Lévai utca 34-36, Patkó utca 1-9, Szabadság út 119-149, Szabadság út 134-134/B.

A vitaműsorban összesen 10 perc áll egy-egy jelölt rendelkezésére. Ebből maximum 5 perce, hogy bemutatkozzon és ismertesse választási programját. Majd a jelöltek egymásnak tesznek fel kérdéseket, de a megszólítottnak nem kötelező arra válaszolni.

A 7. számú választókörzet kisorsolt sorrendje a szavazólapon:

Lakos Tibor – Budaörsi Lakótelepért Egyesület (BLE)

Farkas Tamás  – Mi Hazánk Mozgalom

Szüle Barnabás  – Fidesz-KDNP

Stift Nándor – Budaörs Fejlődéséért Egyesület (BFE)

Gutveiler Tamás – Budaörsi Vállalkozók Egyesülete (BVE)

A vitán négyen vettek részt, a megszólalás sorrendjében: Szüle Barnabás, Farkas Tamás, Lakos Tibor és Stift Nándor. Kállai Lajos megjegyezte, hogy a legfiatalabb budaörsi képviselő jelölt Szüle Barnabás.

Ez az egyik lakótelepi körzet, a barna színnel jelölt.

Bemutatkozó kisfilmjében Szüle Barnabás elmondta, hogy kisgyermekkora óta él Budaörsön és megválasztása esetén egy jobb, szerethetőbb és élhetőbb város kialakítására fog törekedni.

Farkas Tamás felsorolta, hogy közösségi céljai vannak, illetve infrastrukturális célok, valamint olyanok, melyek nemcsak a lakótelep, hanem az egész város élhetőbbé, modernebbé válását segítenék elő. Abban hisz, hogy a politika nem az, amit manapság a médiában láthatunk, hanem „a politika egy olyan szolgálat, ami abban csúcsosodik ki, hogy az emberek mindennapi életét jobbá teszi.” – ez lenne a célja képviselőként.

Lakos Tibor a lakótelep parkolási, közbiztonsági és közlekedési problémáit emelte ki, hogy azok jobbá tételére lennének egyesületének ötletei, illetve a rágcsálóirtás hatékonyabbá tételére. Kiemelt célja még a társasházaknak a pályázati lehetőségekben való segítségnyújtás.

Stift Nándor, aki a jelenlegi képviselője a körzetnek bemutatkozásában elmondta, 1998 óta tagja a testületnek, illetve ezen kívül három bizottságnak is, ő is végig követte a várossá fejlődését Budaörsnek. És van három felnőttkorú gyereke.

Szüle Barnabás kezdte a kérdezést, Stift Nándorhoz fordulva Budaörs sokat hangoztatott fejlődéséről érdeklődött, hogy ez miben nyilvánul meg, mert szerinte ez már nem jellemző, Biatorbágy és Törökbálint előrébb jár. Stift elmondta, az elmúlt öt évben voltak nagy beruházások, felújították a körzetben lévő Mákszem és Csillagfürt óvodák játszóudvarát, ezen kívül út- és járdafelújítások is voltak. De egyébként volt covid-járvány és energiaválság, amik mellett a város a lehetőségekhez képest fenn tudta tartani azt a színvonalat, amit megszokott a lakosság. Ez a válasz nem elégítette ki Szüle Barnabást, szerinte ez a város többet érdemel, mint szintfenntartást.

Farkas Tamás a zajterhelést hozta szóba az autópálya és a repülőtér kapcsán, illetve a közbiztonságot és köztisztaságot, ezzel kapcsolatban van a lakosságnak problémája. Stift Nándor megjegyezte, hogy éppen a héten lezajlott testületi ülésen volt a rendőrségi beszámoló, illetve a rendőrkapitány ott elmondta, hogy nem romlott a közbiztonság a városban, egyébként pedig az önkormányzat három járőr fizetését finanszírozza, hogy legyen több, mint amennyit az állam biztosít. A BTG pedig mindent elkövet a köztisztaság fenntartásáért. Továbbá az autópálya egyben az oka annak is, hogy Budaörs ennyit fejlődött 1992 óta, mert ez segítette elő a nagyáruházak idetelepülését, azok iparűzési adójával együtt. Lakos Tibor hozzászólásában felhívta a figyelmet arra, hogy közbiztonság tekintetében a lakótelepen egyedi a helyzet, mert sok a gépkocsi feltörés, benzinlopás, a parkoló autókban okozott kár, ami nem üti meg a rendőrség által kárnak titulált összeget, ezért sokszor feljelentést sem tesznek az emberek, de itt lenne mit javítani a közbiztonságon, a BLE-nek lennének ötletei erre, például egy helyi polgárőrség felállításával. Farkas Tamás is megjegyezte, hogy a statisztika és a lakók közbiztonság érzete eltér egymástól, a Mi Hazánk is inkább a közterület felügyelet irányából közelítene a helyzet javításán.

Lakos Tibor témafelvetése a lakótelepet tekintve, a jelenlegi képviselőhöz fordulva, hogy sok a balesetveszélyes terület, például a viakolor a téglaburkolatú emeletes házaknál és lépcsőlapok mozognak a parkoknál, illetve a zöldfelület karbantartása is hagy maga után kivetnivalót, úgy tűnik, kevés az, amennyit a BTG foglalkozik vele, mit tesznek ennek érdekében, hogy ez javuljon? Stift Nándor elmondta, a BTG közel 8000 négyzetméter zöldfelületet gondoz, ekkora esőzések mellett, a növények gyorsan nőnek rövid idő alatt, érthető, hogy nehezebb a feladat, de a BTG próbálja kezelni a helyzetet. Farkas Tamás a burkolatproblémákhoz felsorolta az Aradi utcánál lévő gondot is, mint Budaörs más területén is jelentkező hasonló problémát, ami közlekedésbiztonságot is veszélyeztet.

Stift Nándor által felvetett téma a helyi orvosi ügyeleti rendszer megváltoztatását, mi a véleménye róla a többieknek. Szüle Barnabás a lakosság ijesztgetésének nevezte ezt a problémát, mert egyébként van állami, elérhető ügyelet a 1830-as telefonszám hívásával. És hozzátette még az egészségügyi központ szakrendeléseinek hosszú várólistáját is. Stift Nándor szerint nem jó az a budaörsieknek, hogy ügyeletre Budakeszire vagy Érdre (gyerekkel) kell átmenni. Farkas Tamás annyit fűzött hozzá, hogy valóban páciensbarát lépés volt a saját orvosi ellátás létrehozása ügyeleti időben, de a várólistákat szerinte is rövidíteni kell. Stift Nándor elmondta, az önkormányzat pluszpénzt biztosít annak érdekében, hogy hat kiemelt szakrendelés esetében egy hónapon belülre szorítsa a várólistát, de azt nem tudta, melyik ez a hat.

Szüle Barnabás kijelentette, hogy a Fidesz-KDNP térnyerése esetén programjukat a lakossággal egyeztetve, az ő igényeik alapján megvalósítani, s ehhez évente egy közmeghallgatásnál többet is biztosítanának. Ami most van évente egy, az is korlátozott keretek között zajlik, de miért? Stift Nándor tájékoztatta, hogy a törvény egyet sem tesz kötelezővé. Egyébként neki fogyott leggyorsabban az ideje, mert mindenki hozzá intézett kérdést, amelyeket meg is válaszolt.

Farkas Tamás a 15-30 éves korosztály szórakozási lehetőségeire tért át, amik korlátozottak, s vajon a többiek milyen lehetőségeket látnak ennek bővítésére? Lakos Tibor másfél éve költözött vissza Budaörsre, s ahol eddig élt, ott ezt már meglépték, a vendéglátóipart fejlesztve, aminek az lett a következménye, hogy élhetetlenné vált a település, nem tudták az ottlakók a hétvégéjüket nyugodtan tölteni. Itteni tapasztalata, hogy egy reptéri rendezvény is dühöt vált ki a környéken élőkből, nem valószínű, hogy népszerű lenne a zajongás, egyébként pedig a fiatalok zöme akkor is a fővárosba járna. Szüle Barnabás is nehezményezi, hogy nincs Budaörsön sok szórakozási lehetőség, de nem vad bulikra gondol ez alatt, ami zavarná a lakókat. Ötleteiket tartalmazza a Fidesz-KDNP kampánykiadványa. Ugyanígy a turizmus fejlesztését is itt említi, a természeti adottságok ellenére nincs helyi turizmus, pedig ebben lenne bevételi forrás is a városnak. Farkas Tamás azzal egészítette ki az előtte szólókat, hogy azért Budaörsnek meg kell tartania saját, hagyományos arculatát is, de valóban kellenek turistákat vonzó programok, viszonylag csendesek, például kiállítások, illetve a túraútvonalakat is lehetne bővíteni. Szüle Barnabás a lakótelepi közösségi házban zajló rendezvényeket is kevesli és annak állapotát sem tartja kielégítőnek, kérdezi, mi ennek az oka? Stift Nándor volt elképzelés annak fejlesztéséről, de az végül nem valósult meg, ezért inkább kialakítottak mellette egy 33 férőhelyes parkolót.

A panelházak pályázati lehetőségeiről kérdezte jelölt társait Lakos Tibor, amelyek elősegítené azok fejlődését, fenntartását. Stift Nándor tájékoztatott arról, hogy a testületi ülésen megszavazták, hogy az iparosított technológiával készült házak számára pályázatot írnak ki, összesen 40 millió forintot áldozva rá. Szüle Barnabás is biztosított arról mindenkit, hogy az ő megválasztása esetén is lennének ilyen pályázati lehetőségek, illetve támogatnának egyéb budaörsi közösségeket, egyházakat, nyugdíjasokat, fiatalokat is, hiszen a pénz az megvan rá. Farkas Tamás az inkubátorházakat hiányolja, amelyre szükség lenne, hogy az induló kis- és középvállalkozásokat segítsék az elindulásban.

Stift Nándor azt kérdezte a többiektől, mi a véleményük a 7. számú választókörzet parkolási helyzetéről? Szüle Barnabás jelezte, hogy ez az egész városban probléma, az óratárcsás rendszer nem vált be, mert nem ellenőrzik rendesen. Sokan itt parkolnak más településekről is, itt szállnak át tömegközlekedési eszközökre. A Fidesz-KDNP-nek van terve a parkolási gondok megoldására, de majd csak megválasztása után részletezi. Farkas Tamás ehhez két teendőt fűzött hozzá, az egyik a lobbyzás, hogy csökkentsék az elvonásokat, a másik, hogy az autópálya kivezető szakasza ingyenes legyen, hogy kisebb legyen a városon átmenő forgalom. Lakos Tibor is katasztrofálisnak tartja a parkolási helyzetet, tudja, hogy a lakótelepen is sok a nem használt, „ittfelejtett” autó és az úgynevezett mozgó raktárak, ezek sok helyet elfoglalnak. Több parkolóhelyet létesítene gyeprácsos megoldással zöldfelületen. Stift Nándor elmondta, 150 millió forintot különített el a testület arra, hogy megoldja ezt a problémát, a lakosság bevonásával. Lakos Tibor még hozzátette, most már azt is bele kell kalkulálni a parkolóhelyek kialakításába, hogy sokkal nagyobbak lettek az autók, mint több évtizeddel ezelőtt.

Szüle Barnabás a budaörsi helyi kisbusz járattal kapcsolatban állapította meg, hogy nagyon ritkán járnak és hogy a város sok területét nem közelíti meg, ezek miatt a lakosok inkább autóval járnak. No meg, hogy nem lettek elektromos buszokra cserélve. Stift Nándor jelezte, hogy csúcsidőben a Volánbusz járatai elég sűrűn járnak, a kisbusz pedig eléggé kuriózum, hogy egyáltalán van és ingyenes, és a város fontosabb intézményeit meg lehet velük közelíteni. Farkas Tamás elismeri ennek jelentőségét, de valóban lakossági észrevétel, hogy hétvégén nagyon kevés az óránkénti egyetlen járat.

Farkas Tamás nem csak a Fidesz-KDNP képviselő jelöltjéhez intézte szavait, hogy szerintük milyen lobbi lehetőségek lennének arra, hogy csökkentsék az elvonásokat? Szüle Barnabás ebben nem lát kivetnivalót, mert minden negyedik magyarországi település fizet ilyen hozzájárulást, amit az elmaradottabb települések kapnak meg. A 23 milliárd forintos elvonás mellett az államtól kapott Budaörs 17 milliárdot, illetve egy 6,5 milliárdos hitelt is átvállalt tőle. Farkas Tamás azt is megjegyezte, kiegyensúlyozatlanok a kampányolási erőviszonyok Budaörsön, mert szinte csak két erőt lehet látni a plakátokon, ami azért probléma, mert a kampány során nincs esélyegyenlőség. Lakos Tibor is reagált az elvonásokra, „irdatlan mértékű” az idei 4,5 milliárd forint, amit Budaörstől elvon a kormányzat, de nem érzékelhető az, hogy hova kerül ez a pénz, mert kis településeknél nem látható olyan robbanásszerű fejlődés, ami ezt bizonyítaná, nem tudjuk, hova mennek ezek a pénzek.

Stift Nándor zárszóként biztatta a tévénézőket, hogy június 9-én menjenek el voksolni és szavazzanak a Budaörs Fejlődéséért Egyesület képviselő jelöltjeire, illetve Wittinghoff Tamás polgármesterjelöltre. Szüle Barnabás hasonlóképpen, kérte a választókat, támogassák június 9-én a Fidesz-KDNP jelöltjeit és Czuczor Gergely polgármesterjelöltet, mert az ő céljuk, hogy a lakossággal együttműködve, őket meghallgatva, az ő érdekeiket képviselve szeretnének jobb, élhetőbb, szerethetőbb várost kialakítani. Lakos Tibor is elmondta mindezt a tévénézőknek a Budaörsi Lakótelepért Egyesület nevében, hogy június 9-én menjenek el szavazni és válasszák a BLE jelöltjeit, s itt hivatkozott Kisberk Balázsra, aki már bizonyította alkalmasságát képviselőként a városi testületben.

A tévé vita itt is megnézhető: TV2040 Budaörs – YouTube

A 6. sz. választási körzet jelöltjeinek mai tévés vitája – Budaörsi Napló (budaorsinaplo.hu)

A múlt heti képviselő-jelölti viták:

Az 5. körzeté volt az utolsó képviselői vita tegnap – összefoglaló – Budaörsi Napló (budaorsinaplo.hu)

Sok konkrétum hangzott el a 4. v. k. élő vitáján – összefoglaló – Budaörsi Napló (budaorsinaplo.hu)

A 3. sz. választási körzet jelöltjeinek vitája – összefoglaló – Budaörsi Napló (budaorsinaplo.hu)

A polgármester-jelöltek első fordulója: 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here