Vendégségben Siklós Endrénél, „Bandi bácsi”-nál – Az iskolai gondnok kulturális missziója

0
311

Siklós Endre az elmúlt években mintegy száz vagy még több zenei és irodalmi estet szervezett már, tucatnyi könyvet írt és/vagy szerkesztett, illetve adott ki, továbbá tucatnyi pódium beszélgetésen kérdezgetett ismert, érdekes embereket. Most mi kérdezgettük őt.

Siklós Endre, alias Bandi bácsi, ahogy az utóbbi harminc évben hívják, 1952-ben Kecskeméten született, nagycsaládba, és a köznyelv szerint „egyszerű” ember. Ő volt nyugdíjazásáig a katolikus iskola gondnoka. Alig múlt negyvenéves, amikor oda került, ahogy lapunknak mesélte, az egyházközségben szerzett ismerősei révén. Előtte ugyanis a szakmájában dolgozott kertészként, többek között a kertészeti egyetemen, majd amikor 35 éve – ekkor már a fővárosból – Budaörsre költözött, a Sasadnál helyezkedett el. A legtöbb budaörsi ismerőse azonban a Mindszenty iskolában találkozott vele, illetve még többen az általa szervezett kulturális rendezvényeken.

Bandi bácsinak ugyanis a hobbija (ami másoknak lehet foglalkozás, de hát azzal pénzt szokás keresni és nem a fizetésünkből költeni rá) a zene és a versek népszerűsítése.

Ami hogy kezdődött? „A nejemnek a nagybátyja is írogatott, vele elolvastuk, bírálgattuk egymás verseit. Azután ő sajnos meghalt, én pedig családi, ünnepi alkalmakra készítettem a verseinkből kis füzeteket, ajándékba. Majd jöttek az újabb ötletek, történelmi művek alapján kis színdarabokat állítottam össze…”, és ha már ezek elkészültek és egészen jól sikerültek, miért ne olvashatnák, láthatnák mások is, a családon kívül.

Siklós Endre tehát az elmúlt években („a dátumokkal mindig bajban vagyok” – mondja) mintegy száz vagy még több (ezt sem tartja számon) zenei és irodalmi estet szervezett már, tucatnyi könyvet írt és/vagy szerkesztett, illetve adott ki, továbbá tucatnyi pódium beszélgetésen kérdezgetett ismert, érdekes embereket. A plakátokon fő helyen és hivatalosan a Művészet a Nemzetért Alapítvány szerepel, amit 2006-ban hozott létre és egészen a közelmúltig ő volt a társelnöke. Az idén azonban főként a pályázatok írását és a pénzügyi elszámolásokkal járó adminisztrációs feladatokat átadta másnak, és már „csak” a program tematikájának az összeállításért és megszervezéséért vállal felelősséget.

Eseményeiket az utóbbi években a PostART-on tartják, mert – ahogy Bandi bácsi fogalmazott – a kulturális központot irányító Selmeczi Ágnessel sikerült nagyon jó kapcsolatot kialakítania, aki pár éve befogadta őket helyszínt biztosítva az előadásoknak. Illetve a pódiumbeszélgetéseket van, amikor a Mindszenty iskolába szervezi.

A Budaörsi Napló „Vendégségben” rovatába szintén közös ismerősünk, Selmeczi Ági ajánlotta Siklós Endrét. A személyes találkozót azonban a PostART-ról az utolsó pillanatban át kellett tennünk a pár száz méterre lévő Szertár kávézóba, mert Ágiéknál ebben az időpontban éppen telt házas kvízjáték zajlott.

S hogy lesz-e telt ház ugyanitt november 14-én az Afrikáért Alapítvány támogatására Bandi bácsi, illetve az alapítványa által szervezett jótékonysági esten is? Majd kiderül. „Dr. Tshava Tona Budapesten tanult orvosnak, és hazatérve Kongóba a szegények gyógyítója lett. A kórháza már felépült, de a működtetéséhez keresnek támogatókat, ehhez csatlakozunk mi is. Többek között a budaörsi zeneiskolából jönnek tanárok és növendékek, aztán Elmer István író-költő, Mohai Gábor bemondó, előadóművész, akinek a hangszála sajnos éppen begyulladt mára, de reméljük, addig rendbe jön” – mondja Siklós Endre. (A teljes programot lásd itt: https://budaorsinaplo.hu/zenei-irodalmi-jotekonysagi-est-az-afrikaert-alapitvanynak-meghivo/).

Milyen szempontok szerint hívja meg általában a fellépőket és hogyan választ témát? – faggatjuk kolléganőmmel őt tovább. Vannak, amik csak szembe jönnek, mert valakinek vagy valaminek évfordulója, aktualitása van. Illetve „jöhet bármi, ami értékálló és magyar”, mert elsősorban a magyarság hagyományait szeretné megmenteni a feledéstől, az előadásokhoz pedig a saját értékrendje szerinti hiteles személyiségeket kér fel. Szenzációk helyett klasszikus művészettel persze nem könnyű feladat felkelteni az érdeklődést – teszi hozzá -, és nem is mindig sikerül. Legutóbb, október 24-én például szerinte viszonylag kevesen voltak kíváncsiak arra az irodalmi felolvasó estre, amit a 18. században élt Bihari János cigányprímás életéről rendezett, Barát Endre „Bolygó tűz” című kötete alapján. A változó intenzitású érdeklődés azonban nem veszi el a kedvét a folytatástól és visszamenőleg sem bánt meg semmit – válaszolja kérdéseinkre -, mert így teljes az élete.

És persze így telhet meg 2026-ra egy újabb, a tízéves évfordulón kiadotthoz hasonló „Emlékkönyv” a húszéves évfordulóra, visszaemlékezésekkel és fotókkal.

A másik kiadvány címe, amit Siklós Endre elhozott a velünk való beszélgetésre: „A színpad örök játékosa Venczel Vera”. Pályatársak visszaemlékezései, idézetek a színésznő másutt elhangzott gondolataiból és persze fotók. Továbbá egyebek között egy telefonos beszélgetés Siklós Endre és a színművész között, Venczel Vera közeledő 75. születésnapjára, néhány héttel a művésznő halála előtt. Sajnos a kész, szép kiállítású, kemény borítós kötetet ő már nem láthatta.

Az előzőekben már szó volt arról, hogy Siklós Endre pódiumbeszélgetéseket is szervez, és ezeken ő maga kérdezgeti a meghívott művészeket, a sorozatának a címe pedig „Arcképcsarnok„. Így tudhattunk meg többet Kováts Kolos operaénekesről (erről itt írtunk: https://budaorsinaplo.hu/beszelgetes-kovats-kolossal-humorral-es-komolyan/) vagy (Lantos) Szabó Istvánról a Vagantes régizenei együttes vezetőjéről, és Benedekffy Katalin operaénekesnőről, aki Kányádi Sándor költő unokahúga – jegyzi meg Bandi bácsi -, akinek az emlékére ugyancsak szervezett előadói estet néhány évvel ezelőtt. Nagy terve pedig, hogy jövő év elején Huszti Péter és felesége Piros Ildikó legyenek a pódium beszélgetésen a vendégei.

További tervek? Siklós Endre öt éve ment nyugdíjba, de ettől nem lett több szabadideje – meséli -, mert az 1980-as években született gyerekeitől kilenc unokája van, és a feleségével közösen sokat vannak a kicsikkel. Amikor pedig nincsenek, akkor is van teendő a budaörsi ház körül és a kertben. A felesége mindig, mindenben mellette állt és támogatta, támogatja – válaszolja további kérdésünkre. És most is egyetértenek abban, hogy amíg Bandi bácsi fizikailag és szellemileg bírja, addig nem hagyhatja abba a kulturális misszióját.

EE – BÉ

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here