Elkészült Budaörs Fenntartható Városi Mobilitási Tervének tervezete. A város vezetése szeretné az itt élők véleményét is megismerni a dokumentum véglegesítése előtt.
Tisztelt Budaörsiek!
Budaörs a Fenntartható Városi Mobilitási Tervének (SUMP) elkészítésére európai uniós pályázaton nyert forrást. A tervezés célja, hogy a város közlekedése környezetkímélő és fenntartható legyen, illetve még kényelmesebbé és elérhetőbbé váljon mindenki számára a közösségi közlekedés.
Már a tervezet elkészítésébe is több körben bevonta az önkormányzat a Budaörsön élőket, a városban működő civil szervezeteket és vállalkozásokat. A szakemberek figyelembe vették az eddig beérkezett észrevételeket, és ezek alapján olyan forgatókönyvet készítettek, amelyet az itt élők a leginkább támogatnak. A szakmai anyag elkészítésének folyamata még nem zárult le, az itt olvasható kiadvány célja, hogy minél többen megismerhessék az eddig felvetődött elképzeléseket, és ez alapján tehessenek további észrevételeket.
Számítunk közreműködésükre a fenntartható városi mobilitási terv véleményezésében, várjuk javaslataikat, észrevételeiket!
Javaslataikat a Budaörsi Polgármesteri Hivatal részére, az acs.annamaria@budaors.hu email címre kérjük megküldeni augusztus 25-ig.
Köszönjük, hogy véleményükkel, javaslataikkal segítették és segítik egy megalapozott és átfogó terv elkészítését.
A teljes tervezet ITT olvasható!
Bevezető
Az olyan típusú agglomerációs településeken, mint amilyen Budaörs, az életminőség egyik meghatározó tényezője a közlekedés, hiszen ezer szállal kötődünk Budapesthez és persze a környező településekhez is. Ezért volt számunkra különösen örömteli, amikor egy uniós pályázaton nagyon jelentős összeget nyertünk Budaörs fenntartható városi mobilitási tervének elkészítésére. Az elnyert forrás lehetővé tette, hogy az itt élőket is maximálisan bevonhassuk ennek a nagyszabású koncepciónak az elkészítésébe, amely 2030- ig ad cselekvési tervet a kezünkbe. Volt forgalomszámlálás, interjúvolták az embereket a megállókban, folyt online kérdőívezés, emellett cégek, civil szervezetek, önkormányzati képviselők is elmondhatták a véleményüket. A koncepción dolgozó szakemberek messzemenően figyelembe vették az eddig beérkezett észrevételeket és ezek alapján olyan forgatókönyvet készítettek, amelyet az itt élők a leginkább támogatnak és legvalószínűbbnek tartanak. A végső intézkedéscsomag 52 projektet tartalmaz, amelyek a közlekedés minden területét átfogják. A gyalogosoktól a kerékpárosokig, az utas tájékoztatástól a vasúti összeköttetés javításáig, a pályaudvar jobb megközelíthetőségétől a buszjáratok sűrítéséig, az elektromos közlekedési eszközök elterjesztésétől az autómegosztásig, egészen a szemléletformálásig rengeteg mindent magában foglal. Vannak benne nagyszabású elképzelések, de olyan kisebb költségű beruházások is, amelyeket biztosan meg tudunk a közeljövőben valósítani. Vagyis a projektek egy része tőlünk függ és vannak köztük olyanok, amelyek együttműködésekkel és jelentősebb forrásokkal valósulhatnak meg. Ha azonban nincsenek kész koncepcióink, akkor hiába jutnánk pénzhez, rengeteg időt veszítenénk. Másrészt a közlekedésfejlesztésben is minden lépésünknek egymásra kell épülnie, csak úgy lesznek hatékonyak a kisebb fejlesztéseink is. Köszönöm a szakembereknek és azoknak az itt élőknek, akik véleményükkel, javaslataikkal segítették, hogy egy ilyen megalapozott és átfogó terv készülhetett.
Wittinghoff Tamás Budaörs város polgármester