Gerincsebészet Budaörsön? Igen, itt az ideje, hogy olvasóink megismerkedjenek az „uniportális unilaterális full endoszkópos gerincsebészet” fogalmával és dr. György Zoltán Magorral, a TritonLife Magánkórház gerincsebészével, aki meghonosította az eljárást Magyarországon.
Ön keresett sebész, a TritonLife Gerincgyógyászati Központjának vezetője. Hogyan lett ebből ambuláns szakrendelés Budaörsön?
Zsákai Zoltán nemcsak a budaörsi szakrendelőt irányítja, év elejétől a TritonLife fekvőbeteg-ellátásért felelős vezetőjeként országos feladatot is ellát a cégcsoporton belül. Megismerkedtünk, fél szavakból értettük egymást az első pillanattól fogva. Hívott, ösztökélt, hogy használjuk ki a budaörsi intézmény adottságait. Mihelyt lehetett, jöttem: októbertől gerincsebészeti magánrendelésen fogadom a pácienseket a szakrendelőben.
Milyen adottságokra utal?
A TritonLife a gerincgyógyászati – konzervatív és műtéti – megoldások átfogó palettáját kínálja. Ebben a körben kitüntetett szerepet kap egy innovatív eszköz és a hozzá kapcsolódó műtéti technika, az uniportális (egy kapun keresztül történő) unilaterális (egyik oldalt érintő) endoszkópos porckorongsérv-eltávolítás. Az eljárást mi honosítottunk meg Magyarországon, és tudtommal egyelőre kizárólag a TritonLife Magánkórházakban érhető el. Orvosszakmai szempontból ez egy egynapos sebészeti ellátásban is kivitelezhető operáció, hiszen már a műtét napján, de maximum egyéjszakás bent tartózkodás után otthonába bocsátjuk a pácienst.
A budaörsi egynapos sebészet egy ideje fekvőbetegosztály is.
Így van. Lehetőség van nagyobb léptékű beavatkozások elvégzésére is a betegbiztonsági szempontokat maximálisan betartva. Ezeket a műtéteket viszont csak magánellátás keretében tudjuk elvégezni, hiszen a szóban forgó kórképekre intézményünknek jelenleg nincsen állami finanszírozási kerete. Remélem, ebben is lesz változás, de egyelőre marad a magánellátás.
Ami drága.
Én azt tapasztalom, hogy az aktív embernek az életminősége és az ideje az, ami igazán drága. E műtétet követően a páciens – pár órás kötelező megfigyelés után – az otthonába távozhat. A sebzés apró, nincs vérzés, nincsen drénezés, sőt varratszedés sincs, vagy csak minimális. A seb fájdalmatlan, esetleg elhanyagolható fájdalmat okoz. A táppénzen töltött idő kb. tíz nap, harmada-negyede annak, ami a nyitott porckorongsérvműtétek esetében megszokott. Szóval nagyon is megéri.
Nehéz volt kitanulni ezt a technikát?
Az endoszkópos eszközzel kényelmesen lehet dolgozni, az egyik kéz felel a manipulációért – kilenc milliméteres vagy ennél is kisebb munkacsatornában mozgatjuk az apró szerszámokat –, a másik kéz irányítja a kamerát. Azok számára, akiket érdekelnek a részletek, készítettünk egy kisfilmet, meg lehet nézni videómegosztón. A műszer használatát meg kellett tanulnom, a műtéti technikát be kellett gyakorolnom, amiben nagy segítségemre volt, hogy a TritonLife elméleti oktatóanyagot és németországi gyakorlati továbbképzést is finanszírozott számomra. És bizony sok energiát kellett belefektetnem a tanulásba és a gyakorlásba, de most már 40-50 ilyen műtétnél járok, az eszköz használata rutinná vált.
Hogyan áll össze a műtéti team?
A kiváló szakembereket részben a budaörsi TritonLife Magánkórház biztosítja, de jönnek velem olyan kollégák is, akikkel nagyon régóta dolgozom együtt.
Pályafutása során a degeneratív, a traumás és az onkológiai eredetű gerincelváltozások terén is tapasztalatokat szerzett. Most mi a fő csapásirány?
A TritonLife-nál egyértelműen a degeneratív gerincbetegségek konzervatív és műtéti kezelése. A traumás eset viszonylag ritka, hiszen ez nem sürgősségi ellátás. Ha daganatos elváltozásra derül fény a kivizsgálás során, a beteget továbbirányítjuk az onkológiai ellátórendszerbe.
Műtét vagy konzervatív kezelés?
Mindkettő. Bár engem sokszor mint sebészt keresnek meg, műtéti igénnyel, a pácienseim mintegy felével a konzervatív útra lépünk. Az operációról is minden esetben közösen döntünk a beteggel; nekem az a feladatom, hogy elmagyarázzam a lehetőségeket, a kilátásokat. Senkit nem beszélek rá a műtétre csak úgy… Az viszont nagyon fel tud dühíteni, amikor tudománytalan módon, hatástalan szerekkel bolondítják az embereket konzervatív kezelés címszó alatt. Hatásosak lehetnek ugyanakkor a jól bevált konzervatív eljárások, a gyógytorna, a masszázs, a balneoterápia vagy az olyan hatékony minimálinvazív beavatkozások, mint az infúziós terápiák vagy az ideggyöki és kisízületi blokádinjekció, amit biztonságos körülmények között adunk be képi monitorozás mellett. Azon vagyunk, hogy a TritonLife budaörsi páciensei számára is elérhetővé váljanak ezek a korszerű fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő eljárások.
Névjegy
György Zoltán Magor Sepsiszentgyörgyön született, az orvosi egyetemet Marosvásárhelyen kezdte, de diplomát már a SOTE-n szerzett 2007-ben. Ortopéd-traumatológusként 2014-ben szakvizsgázott. A gerincsebészet iránt az Országos Gerincgyógyászati Központban köteleződött el egy életre, az ott eltöltött évtized alatt az osztályvezető főorvosi pozícióig jutott, és a gerinctáji műtétek páratlanul gazdag tárházával ismerkedett meg. Pályafutása során 3500–4000 sikeres operációt végzett el. Jelenleg a TritonLife-csoport gerincgyógyászati profiljának vezetője.