Testületi ülés: hozzászólások nélkül, fontos döntések

0
240

Hozzászólások nélkül, 45 perc alatt szaladtak végig a képviselők a mai rendkívüli testületi ülésen közel harminc napirendi ponton. Ugyanis nemhogy vita, hozzászólás sem volt egyiknél sem. És egyetlen kivétellel, ami a polgármester félévi jutalmazása volt (erre a fideszesek nemmel, a frakciókon kívüliek tartózkodással szavaztak) egységesen igen gombot nyomtak a jelenlévők. (Ketten maradtak távol, indokoltan.)

Így döntöttek tehát az alábbiakról:

  • A februárban elfogadott 2023. évi költségvetésben néhány módosításról, amit az évközi állami támogatások beépítése, az időközben a költségvetést érintő határozatok rendeletbe foglalása, a felügyeleti, valamint a saját hatáskörű előirányzat módosítások átvezetése indokolt.
  • Növelték a jogosultsági jövedelemhatárokat a méltányossági települési támogatás esetében. Ilyen támogatás betegség, temetés, gyógyászati segédeszköz vásárlás, lakhatást, megélhetést veszélyeztető életkörülmény, elemi csapás esetén lehet kérni, vagy ha váratlan kiadás miatt létfenntartása veszélyeztetve van valakinek. És a módosítás után annak jár, akinek a családjában az egy főre jutó havi nettó jövedelem nem haladja meg a szociális vetítési alap hétszeresét, egyedül élő esetén pedig a havi jövedelem nem haladja meg a szociális vetítési alap tízszeresét.
  • Hulladékgazdálkodás – amióta a szemétszállítást államilag központosították, folyamatosak a lakossági panaszok Budaörsön. A BTG helyett ugyanis előbb Érdhez került a feladat majd a fővároshoz. Nem sok jót ígér tehát az sem, hogy 2023. július 1-től megszűnik a települési önkormányzatok hulladékgazdálkodási közszolgáltatás megszervezésével kapcsolatos feladata is, és az állam kizárólagos gazdasági tevékenysége lesz. Az állami hulladékgazdálkodási közfeladat pedig magában foglalja a hulladékgyűjtést, szállítást, továbbá ezek mellett az előkezelést és a hulladékkal való kereskedést is, mégpedig az újonnan kialakítandó koncessziós rendszer bevezetésével. Tehát 2023. július 1-jét követően a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. (MOHU Zrt.), mint Koncessziós Társaság végezheti a magyarországi települési szilárdhulladék begyűjtését és gondoskodik annak kezeléséről is. A feladatellátás tehát gazdálkodó szervezetek bevonásával, koncessziós szerződés útján fog megvalósulni, így a koncesszió tárgya, vagyis a hulladékgazdálkodási közfeladat ellátása az állam közfeladatai közé fog tartozni.
    A mai testületi ülésen tehát az előterjesztés szerint a kötelezően előírt változások helyi rendeletekbe való átvezetéséről kellett „dönteni”, miszerint a helyi önkormányzatok által szabályozandó feladatok közül az elhagyott hulladékkal kapcsolatos rendelkezés marad hatályban.Budaörsön „A környezetvédelem és fenntarthatóság iránt elkötelezett önkormányzatként ezúttal is hangsúlyozzuk az illegális hulladéklerakás elleni küzdelem fontosságát. Amellett, hogy jelentős mértékben terheli az önkormányzat költségvetését a szabálytalanul elhelyezett hulladékok felszámolásának költsége, kiemeljük, hogy az elhagyott hulladékkal kapcsolatban (…) Az ingatlanon más által, az ingatlantulajdonos hozzájárulása nélkül, ellenőrizetlen körülmények között elhelyezett vagy elhagyott hulladék elszállításának és kezelésének kötelezettsége a hulladék tulajdonosát vagy korábbi birtokosát terheli. Ha a tulajdonos vagy a korábbi birtokos ismeretlen, az elhagyott hulladék felszámolásának kötelezettsége – ellenkező bizonyításigazt az ingatlantulajdonost terheli, akinek az ingatlanán a hulladékot elhelyezték vagy elhagyták. Az elhagyott hulladék felszámolására kötelezett személy a kötelezést megállapító közigazgatási hatósági döntés véglegessé válásától számított 30 napon belül gondoskodik a hulladék ingatlanról történő elszállításáról. Ha a kötelezett az elszállítási kötelezettségének nem tesz eleget, a hulladékgazdálkodási hatóság közigazgatási hatósági döntésében kötelezheti az ingatlan fekvése szerinti települési önkormányzatot a végrehajtás foganatosítására. A települési önkormányzat a kötelezést megállapító közigazgatási hatósági döntés véglegessé válásától számított harminc napon belül gondoskodik az elhagyott hulladék felszámolásáról. A felszámolással összefüggésben felmerült költségek a települési önkormányzat költségvetését terhelik azzal, hogy a felmerült költség a kötelezettől adók módjára behajtandó köztartozásnak minősül és az önkormányzat bevételét képezi. Ha a települési önkormányzat a kötelezettségének nem tesz eleget, a hulladékgazdálkodási hatóság a tudomásszerzéstől számított harminc napon belül gondoskodik az ingatlanon elhagyott hulladék felszámolásáról. Az ezzel összefüggésben felmerült költségek erejéig a hatóság azonnali beszedési megbízást kezdeményez a települési önkormányzat ellen. Az így befolyt összeg a hulladékgazdálkodási hatóság bevételét képezi. A – köztisztaság – kötelező önkormányzati feladata továbbra is a BTG Kft.-vel megkötött közszolgáltatási szerződés keretében kerül teljesítésre.
    Amellett, hogy az elhagyott hulladék elhelyezése büntetőjogi szempontból üldözendő, a kisebb súlyú cselekményeket szabálysértésként kell kezelni” – áll az előterjesztésben.
  • Döntés született még napkollektoros melegvízrendszer kiépítését és a világítás korszerűsítését célzó pályázati önerő biztosításáról a városi sportcsarnok területén. Továbbá ugyan ide kamerarendszer kiépítésére vonatkozó megállapodást is jóváhagytak.
  • Támogatást kapott a Régiségbúvár Egyesület és a Biatorbágy és Környéke Mozgáskorlátozottak Egyesülete, ez utóbbiba léptek ugyanis át a budaörsi szervezet megszűnésével az itt élő mozgássérültek. Továbbá A Mi Utcánk Mini Fesztivál kapott többlettámogatást, és a 10. Budaörsi Építész Szüret.
  • Szavaztak a gázenergia beszerzéséről.
  • Több önkormányzati ingatlanról is szavazni kellett, így bérlemények bérleti szerződéseinek módosításáról (a Szivárvány u. 5. szám és a Kesjár Csaba Általános Iskolában található gondnoki lakásról van szó) ingatlan értékesítésről (a Galagonya utcában). Már zárt ülésen döntöttek elővásárlási jog gyakorlásáról a Vasvári Pál utca 14. szám alatt található ingatlan 98/400-ad tulajdoni hányadára vonatkozóan.
  • Szintén az állami központosítások miatt kellett módosítani a budaörsi ügyeleti betegellátás támogatási szerződését és a rendezni a védőnők státusát. Az utóbbiak 2023. július 1. napjától az Észak-budai Szent János Centrumkórházhoz kerültek, de az önkormányzatnak biztosítania kell az állam számára a 2023. június 30. napján a védőnői ellátásra szolgáló ingó és ingatlan vagyon ingyenes használatát. A tárgyi eszközök helyiségenként, leltár szerint kerülnek átadásra a kórháznak.
  • A LIFE LOGOS 4 WATERS pályázathoz Budaörs a szomszédos Törökbálint kezdeményezésére csatlakozik, és mivel ehhez legalább 3 település együttműködése szükséges, így a harmadik Budakeszi. A pályázat benyújtásával kapcsolatos adminisztrációs feladatokat Törökbálint vállalja és alapvetően a Hosszúréti patakot érinti. Nyertesség esetén a szakértők a települések által rávilágított problémakörre fókuszálva szakmai koncepciót és tanulmányt dolgoznak ki, ami jó alapot is jelenthet a későbbiekben egy nagyobb volumenű pályázat sikeréhez.
  • A közszolgálati tisztviselőkről szóló módosított 2011. évi CXCIX. törvény (a továbbiakban: Kttv.) 225/H. § (1) bekezdésében foglaltak alapján a képviselő-testület határozatával jutalmat állapíthat meg a polgármesternek meghatározott időszakban végzett munkája értékelése alapján. A jutalom évi mértéke nem haladhatja meg a polgármestert megillető illetmény vagy tiszteletdíj hat havi összegét. A mai döntés szerint „a Képviselő-testület Wittinghoff Tamás polgármestert – 2023. első félévi munkáját értékelve – három havi illetményének megfelelő jutalomban” részesítette.

Az előterjesztések ITT érhetők el.

Napirend előtt Kapitány Gábor (Fidesz-KDNP) megköszönte azok munkáját, aki az úrnapi ünnepségen tevékenyen részt vettek.

Farkas Benedek (Budaörs Fejlődéséért Egyesület) jelezte, hogy a Rezeda utcai buszmegállóban a menetrend kifakult, ennek a cseréjét kérik.

Kisberk Balázs (Budaörsi Gazdakör) kezdeményezte, hogy a hivatal illetékes osztálya egyeztessen a távhő szolgáltatóval, hogy a fűtési rendszert egy előre meghatározott napon – a fűtési szezonon kívül – engedjék le. Így, ha szükséges, a rendszert is érintő munkálatokat ilyenkor el tudják végezni a lakástulajdonosok.

Hauser Péter (Budaörs Fejlődéséért Egyesület) kérte, nézzék meg, hogy a Farkasréti úton és Tátra utcában hova lehet kitenni súlykorlátozó táblát, mert többször előfordult, hogy problémát okoztak a teherautók ezekben az utcákban.

Stift Nándor (Budaörs Fejlődéséért Egyesület) érdeklődött, hogy a Bleyer Jakab Általános Iskola udvarán megtörtént-e az árnyékolás. Szeretné tudni, hogy mikor lesz a Lévai utcában épülő parkoló átadása, illetve hogy mikor kezdődik a Herman Iskola futópályának tervezett felújítása.  Gróza Zsolt a műszaki ügyosztály munkatársa ígérte, hogy tájékoztatni fogják az időpontokról.

Török István képviselő elmondta, hogy a Kamaraerdei futópálya kapcsán is felmerültek problémák, szükséges lenne a javítása. Dr. Bocsi István jegyző válaszában elmondta, hogy a műszaki ügyosztály már elkezdte a javítást.

Laczik Zoltán (Budaörs Fejlődéséért Egyesület) jelezte, hogy a Puttony utca környékén elszaporodott az illegális hulladéklerakás, ezért kérte, hogy legyen kihelyezve illegális hulladéklerakást tiltó tábla. Wittinghoff Tamás polgármester már a napirendhez is kapcsolódóan tájékoztatta a testületet, hogy miután július 1-től a MOL új cége veszi át a szemétszállítást, több minden változni fog, és brutális áremelkedés is várható.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here