Szakszerű VELUX tetőablak beépítés: lépések és szempontok

0
4

A megfelelő szakértelemmel végzett tetőablak beépítés biztosítja, hogy a tető hosszú éveken át megőrizze szél- és vízzárását, ezzel védve otthonunkat a beázás és az energiafelesleg távozása ellen. A beépítési folyamatnak azonban megvan a maga szabott sorrendje, amelyet érdemes betartani a maximális eredmény érdekében.

Új tetőszerkezet esetén a VELUX tetőablak beépítése, korszerű szél- és vízzáró csatlakozással egy tökéletes megoldás lehet. Egy régi tetőablakcsere során viszont gyakran előfordul, hogy a meglévő tetőfólia nem alkalmas a modern csatlakozásokhoz, vagy hiányzik az alátéthéjazat, ami szél és vízzárási problémákhoz vezethet. Ebben az esetben, legtöbbször a szélzáró beépítés nem valósítható meg. Persze ez nem azt jelenti, hogy be fog fújni a szél, hanem a hőszigetelésünket a légmozgás valamelyest hűteni fogja, azaz nem lesz tökéletes a hőszigetelés. Régi tetőknél a tökéletes beépítéshez, héjazatot kellene cserélni, ami a legtöbb esetben nem reális.

A tetőablak beépítés lépései

A tetőablak helyének kialakításánál először a nyílás megfelelő szélességét és magasságát határozzuk meg, figyelembe véve a gyártó előírásait. A tetőfóliát boríték alakban kivágjuk, majd a nyílás oldalain feszítjük ki, és a sarkokat nyújtható ragasztószalaggal lezárjuk, biztosítva hogy a légmozgás ne hűtse a szigetelésünket. A tetőablak működési hézagainak beállítása is kulcsfontosságú. Az ablakszárny és a tok közötti hézagokat úgy kell beállítani, hogy a tetőablak tökéletesen záródjon a rések pedig párhuzamosak legyenek. A külső páraáteresztő fólia megakadályozza, hogy a pára visszacsepegjen a szigetelésbe, ezzel megelőzzük a hőhidak és a penészesedés kialakulását.

A tetőablakhoz tartozó fóliagallérok típusonként eltérőek lehetnek: a VELUX tetőablakok fóliagallérja butil csíkkal, a Roto tetőablak fóliája ragasztócsíkkal, míg a DAKEA tetőablakhoz egy márkás fóliagyártó fóliájával készült gallérral csatlakozik az ablakhoz. A teljes szélzárás érdekében fóliaragasztót is alkalmazunk a gallérok és a tetőfólia között. A burkolókeret beépítése és a cserépfedés visszaállítása során ügyelünk a cserepek méretre vágására: a túl nagy cserép eltömődést, a túl kicsi beázást eredményezhet. Az apró részletek, mint a szivacs csík méretre vágása és a vágott cserepek rögzítése, mind hozzájárulnak a tetőablak tartós víz- és szélállóságához.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here