Mi fán terem az okuloplasztika? – portré interjú dr. Erdem Kaan Okannal

0
311

Már gyerekként arról álmodott, hogy orvos lesz. Egyenes, de hosszú út vezetett számára a szemészethez. Havonta 2400 kilométert repül, hogy szülővárosában is operálhasson. Dr. Erdem Kaan Okan a szemészeti szakrendelésen fogadja a betegeket Budaörsön, emellett az egynapos sebészeten szürkehályog-műtéteket, szemhéjplasztikai korrekciós beavatkozásokat és trifokális lencsebeültetéseket végez.

Hogyan választotta az orvosi hivatást, azon belül miért lett épp szemész szakorvos?
Már hétévesen mindig azt mondtam, hogy orvos akarok lenni. Nagyon sokat tanultam, jó tanuló is voltam, végül megvalósítottam az álmomat. A kézügyességemet is ki akartam használni, mindenképpen sebész akartam lenni, de a kissebészeti ágak közül – fül-orr-gégészet, nőgyógyászat, szemészet – egészen az orvosi egyetem végéig nem tudtam választani.

Az egyetemet Törökországban végezte, szakvizsgát már Magyarországon szerzett.
A véletlen műve. A szomszédunkban lakott egy magyar hölgy, ő mondta, hogy Magyarországon nagyon jó egyetemek vannak: Debrecen, Szeged, Budapest… A Semmelweis Egyetemre kerültem, az I. Számú Szemészeti Klinikán kezdtem dolgozni. Négy év után szakvizsgáztam, majd immár szemész szakorvosként dolgoztam közel másfél évtizedet a Klinikán és a Budai Irgalmasrendi Kórház szemészeti osztályán.

Remekül beszél magyarul. Jól értem, hogy annak idején nyelvtudás nélkül érkezett Magyarországra?
Angolul nagyon jól tudtam, magyarul semmit. Fél év alatt sajátítottam el a nyelvet intenzív tanulással. A török és a magyar nyelvtana egyébként kicsit hasonlít, ez segített.

A szemészeten belül a szemhéjbetegségekre specializálódott. Mit kell tudnunk erről a szakterületről?
Valóban, amellett hogy sok szürkehályog-operációt végzek, a szem körüli plasztikai műtétek a fő profilom. Idős korban a tartóizmok meglazulnak, a szemhéj lecsünghet, esetleg kifelé vagy befelé fordul. Ezek a hibák alsó vagy felső szemhéjplasztikával műtéti úton korrigálhatók. Fiatalabb korban baleset, arcidegbénulás is állhat a szemhéjproblémák mögött. Ha valaki ilyesmit tapasztal, az első kérdése az szokott lenni: Kihez menjek? Plasztikai sebészhez vagy szemészorvoshoz? A válasz az, hogy olyan szemorvosra van szükség, akinek szakterülete a szemhéjplasztika. A szem körüli anatómiát a szemész ismeri jobban; a plasztikai sebészet speciális területe az okuloplasztika – ezt végzem én.

Budaörsre hogyan került?
Régen itt vagyok. Szakvizsga után az Auchan áruházban rendeltem egy optikai üzletben, később a Karvázy Optikában is. Szimpatikusak itt az emberek, hamar otthon éreztem magamat. A budaörsi szakrendelőben 2021 végén kezdtem dolgozni, amikor újra Magyarországra jöttem.

Az egynapos sebészeten ekkor még nem kapott szerepet.
Törökországban is feladataim voltak, egy hónapot töltöttem ott, egyet itt. Törökországban nagyon sokat operáltam, Budaörsön rendeltem. Most, hogy az itteni egynapos sebészeten is dolgozom, már csak havonta egy hetet töltök Törökországban. Ez a hét operációkkal telik el, a betegeim már várnak. Budaörsön az említett szemhéjplasztikai beavatkozások mellett szürkehályog-műtéteket és látásjavító szemlencse-beültetéseket is végzek.

Ki finanszírozza ezeket a műtéteket?
A szürkehályog-műtéteket bizonyos beavatkozásszámig támogatja az állami egészségbiztosító, a szemhéjplasztikát és a szemüvegviselést kiváltó, közelre és távolra is használható trifokális okoslencsék beültetését magánellátásban tudjuk kínálni. Ezekhez a műtétekhez Budaörsön rendelkezésre áll a megfelelő felszerelés, de a lencse megvásárlását sajnos nem támogatja a „tébé”.

Számos helyen szerzett tapasztalatot. Budaörs hol helyezkedik el a mezőnyben?
Budaörs volt az első sokszakmás egynapos sebészet Magyarországon, húsz éve működik. A műtők nemrégen lettek felújítva. Múltkor operáltam egy máshonnan érkező beteget; a kezeléssel is elégedett volt, a személyzetet is dicsérte, a fürdőszobás szobák is tetszettek neki. „Nem gondolta volna”, meglepődött. Másnak is ajánlja majd.

Gyerekekkel is foglalkozik?
Törökországban igen, de a magyar rendszerben külön gyerekszemorvosok vannak, például a Budaörsön ugyancsak tevékenykedő strabológus, dr. Domsa Patrícia. Vele együttműködve gyermekeken is végzek szemhéj körüli műtéteket az egynapos sebészeten. Sokszor veleszületett szemhéjbetegségeket – kisebb daganatokat, befelé fordulást, lecsüngést – korrigálunk.

Milyen más orvosi szakmákkal kerül kapcsolatba munkája során?
Jellemző kórkép a könnycsatorna-dugulás, ilyenkor a fül-orr-gégésszel dolgozunk össze. De fül-orr-gégészeti ok, például arcüreggyulladás állhat a mögött is, amit a páciens szem körüli fájdalomként érzékel. Trauma, baleset után kialakulhat kettőslátás, a páciens a szemészeten jelentkezik, de a probléma fül-orr-gégészeti jellegű törés lehet. A másik határos szakma a neurológusé: a látótérkiesés például lehet valamilyen agyi elváltozás, daganat tünete. Volt ilyen betegem: a jó diagnózis és a gyors műtéti beavatkozás mentette meg az életét.

Írta: R. G.

Névjegy

Dr. Erdem Kaan Okan a törökországi Izmirben született. 1990-ben diplomázott a konyai Selçuk Egyetemen. Szemész szakképesítését a SOTE-n szerezte meg, majd az I. Számú Szemészeti Klinikán és a Budai Irgalmasrendi Kórházban dolgozott szakorvosként. 2013-ban hazatért szülővárosába. 2021 óta kétlaki: Izmirben operál, Budaörsön a szemészeti szakrendelésen és az egynapos sebészeten is ellátja pácienseit. Erdem Kaan Okan családja Magyarországon él, két gyermeke 16 és 11 éves.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here