Lezárult az előválasztás. Hogyan tovább?

0
430

Október 17-én az eredmények közzé tételével lezárult az előválasztás. A második fordulót a szavazatok összeszámolása szerint Márki-Zay Péter nyerte meg.

  1. Márki-Zay Péter: 372 313 szavazat (56,69%)
  2. Dobrev Klára: 284 430 szavazat (43,31%)

Részletes megyei és budapesti eredményeket ITT találhatnak.

Pest megyében Dobrev Klára 36 579, míg Márki-Zay Péter 51 044 szavazatot kapott.

Szubjektíven!

Több fideszes ismerősöm szegezte nekem az elmúlt hetekben, hogy független helyi lapként miért tudósít a Budaörsi Napló folyamatosan az előválasztásról? Hiszen szerintük ez csak egy cirkusz, úgyis marad jövőre Orbán Viktor, meg ugyan már, mi lehet a közös Karácsony Gergelyben, Dobrev Klárában és Márki-Zay Péterben, akik az első fordulóban az első három helyen végeztek. Természetesen azért írunk róla, mert ha lenne független országos közmédia, akkor nekik is ezt kellett volna/kellene tenniük, hiszen az előválasztás eredménye minden egyes magyar állampolgár életére jelentős hatással lesz. Azoknak is, akik változást szeretnének, és azoknak is, akik a jelenlegi kormányban bíznak. Továbbá: a magyar belpolitikai életbe végre újat, frisset, a demokraták számára reményt hozott, hogy a szavazó állampolgárok választhatják ki, kik legyenek 2022 tavaszán a fideszes jelöltek kihívói, közös ellenzéki támogatással.  Egy ilyen történelmi léptékű eseményt tehát a médiának dokumentálnia kell.

S hogy ez mennyire nem volt előre lejátszott meccs sem a pártok között, sem bármilyen egyéb módon, ahogy azt sokan állították, azt a második forduló végeredménye igazolja a legjobban: Márki-Zay Péter győzelme. Ami – és ezt nagyon fontosnak tartom – egyetlen más jelölt-jelölt vagy ellenzéki érzelmű ember számára sem vereség.

Budaörsön a kampány során többször megfordult Márki-Zay Péter, s bár Dobrev Klára személyesen nem, a DK elnöke Gyurcsány Ferenc igen. Feltehettük nekik a kérdéseinket, megfogalmazhattuk nekik a belpolitikai helyzetről a gondolatainkat és ők válaszoltak. Városunk első embere, Wittinghoff Tamás Karácsony Gergely mellett állt ki (Igen, micsoda bűn, hogy egy politikus politizál! – üzenem Löfler Dávidnak, a helyi fideszes képviselő közösségi oldalán futó fizetett reklámra reagálva), majd amikor a főpolgármester visszalépett Márki-Zay javára, a független, de bevallottan liberális elveket valló budaörsi polgármester is Márki-Zay-ra szavazott, nyilvánosan. Hogy a budaörsiek miként tettek, arról (egyelőre?) nincs adatunk, csak Pest megye egészére van, nálunk is Márki-Zay nyert.

Hogyan tovább?

Fideszes ismerőseimnek azt üzenem, gondolják át és készítsenek egy mérleget a saját és környezetük életéről 2010-től. Valóban megérezték a rezsicsökkentést vagy csak a sárga csekken hozta rájuk is a frászt, hogy mennyit is „spóroltunk meg”, mert azt hitték, hogy annyit kell befizetni? Senkit nem érintett a családjukban, a barátaik körében a magánnyugdíjpénztári befizetések államosítása? Elsőként a trafikok, majd sorra más ágazatok, legutóbb a hulladékkezelés központosítása és koncessziós jogokban a piac újraosztása? Nincs a környezetükben olyan, aki vissza nem utasítható ajánlatot kapott saját jól működő cégére, és mert nemet mondott, szó szerint vagy átvitt értelemben vége lett az életének? Nem szembesültek sehol a pedagógusok folyton „megemelt” bérével, ami így is kevesebb, mint bármely más területen dolgozóké? Nincs a családjukban megalázott egészségügyi dolgozó, megalázott rokkantnyugdíjas, akit „visszavezettek a munka világába”? Az iskolából 16 évesen közmunkára átvezényelt gyerek? A kórházból a járvány alatt kitett beteg rokon, vagy akinek „csak” a „nem életmentő” műtéte maradt el és ezért már soha nem épülhet fel? Nem folytatom, ki-ki tegye fel kormánypárti ismerőseinek a maga kérdéseit és ha nem azt a választ kapják, hogy „Stop Gyurcsány, meg Soros, meg stop akárki”, akkor vitassák meg érdemben, ha lehetséges, kiabálás, agresszió, személyeskedések nélkül.

Ellenzéki ismerőseimnek pedig azt üzenem, akár boldogan ünnepelték a második forduló eredményét, akár kicsit szomorúak, mert Dobrev Klárát találják alkalmasabbnak, hogy jövő év tavaszáig a győztes melletti kiállás a legfontosabb a változás érdekében. Most (még) nincs itt az ideje az összefogás pártjai, politikusai bírálatának, korábbi vagy akár mai hibáiknak a hangsúlyozásának. Természetesen mindenkinek lehet – akár Márki-Zayról, akár a többiekről – más a véleménye, lehet „saját véleménye”, most még nem ez a fontos. Ahhoz ugyanis, hogy megtudjuk, képesek lesznek-e ezek a nagyon különböző értékeket valló politikusok egy közös kormányban, közösen értünk dolgozni, előbb meg kell még nyerniük jövőre a választást. Azaz, mindazoknak, akik változást szeretnénk, meg kell nyernünk számukra  a választást. Ehhez pedig az eszközünk, hogy arra a listára szavazzunk, amin az előválasztás szerinti sorrendben lesznek a politikusok, az első helyen tehát Márki-Zay. És addig, a bizonyára nem kellemes kampányidőszakban ne megrendítsük, hanem építsük a bizalmat az ellenzéki pártok és politikusok iránt az ismerőseink körében!

Korábbi cikkeink ITT érhetők el.

 

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here