Újszerű megközelítéssel kísérleteznek Budaörsön. Egy rendkívül izgalmas felvetést tárgyaltak meg a szakemberek április végén, amelynek lényege: mi lenne, ha a gyerekek védelme nemcsak az erre kijelölt hivatalok feladata lenne, hanem a település teljes közössége tekintené magáénak ezt az ügyet.
Egy falu kell ahhoz, hogy felneveljen egy gyereket, de egy egész település fordítja el a fejét, ha bántalmazás éri ugyanezt a kisembert. Ezzel a szomorú képpel szokták a gyermekvédelmisek leírni azt a tragikus helyzetet, amivel gyakran szembesülnek.
A Hintalovon Alapítvány már több éve végez sikeres szemléletformáló munkát Budaörsön az önkormányzattal együttműködve. A közös munka keretében dolgozták ki 2019-ben a város gyermekvédelmi koncepcióját. Ezen együttműködés bővült ki, amikor 2021-ben elkezdték a „Közösségi gyermekvédelem” elnevezésű projektet. Ennek egy nemzetközi kutatás volt az alapja, amely gyakorlatias javaslatokat gyűjtött arról, hogyan előzheti meg, ismerheti fel időben és kezelheti a települési közösség a gyermekek veszélyeztetésével kapcsolatos eseteket.
Az április 25-én megtartott budaörsi szakmai találkozó abban is rendhagyó volt, hogy a munkába a szakemberek mellett szülőket, sőt gyerekeket is bevontak. Stáhly Kata, az alapítvány Nemecsek programjának vezetője elmondta, hogy a gyerekvédelem egyik gyenge pontja éppen a kiterjedt együttműködés hiánya. Ez az együttgondolkodás szokatlan még a szakmában, pedig ezúttal is bebizonyosodott, hogy mennyi mindent tudnak hozzátenni a családok felnőtt és gyerek tagjai a közös munkához.
A Hintalovon Alapítvány részletes ajánlásokat tett Budaörs számára, hogyan honosíthatnák meg ezt az új szemléletet a város teljes közösségében.