Egy nap alatt majdnem 17 tonna veszélyes hulladék, 14,5 tonna elektronikai hulladék, és 14 tonna gumiabroncs gyűlt össze.
Több, mint egy hónapja, 2024. október 5-én került sor az ez évi veszélyes hulladékgyűjtő akcióra, az összesített mérleg adatokat azonban – mivel ennyi az átfutási ideje, mire a veszélyes hulladék feldolgozó üzemekből visszaérkeznek a MOHU-n keresztül – most kaptuk meg. Sokan éltek is a lehetőséggel. Cikkünkből az is kiderül, hogy év közben folyamatosan hol adhatjuk le a lejárt gyógyszereket, tűket, elromlott elektronikus készülékeket és az egyéb veszélyes hulladékokat.
Évek óta az Ifjúság utcai parkolóban rendezi meg a Budaörsi Polgármesteri Hivatal a BTG közreműködésével a lakossági gyűjtőakciót, legutóbb októberben volt. A budaörsi lakosoknak ez remek lehetőség, hogy a lakóhelyükhöz közel, legálisan adhassák le az elektronikai- és veszélyes hulladékaikat, továbbá az elhasználódott gumiabroncsaikat. Az összesített mérleg adatok szerint egy nap alatt majdnem 17 tonna veszélyes hulladék, 14,5 tonna elektronikai hulladék, és 14 tonna gumiabroncs gyűlt össze. A hulladékok a MOHU-n keresztül kerülnek szakcégekhez, anyagfajtánként feldolgozzák, újrahasznosítják vagy ártalmatlanítják őket – tudtuk meg a városháza környezetvédelmi munkatársától, Székelyné Szatmári Csillától.
Az akció során az alábbiakban részletesebben felsorolt hulladékokat lehet minden évben a meghirdetett napon leadni: kiürült spray flakonok, savak és lúgok, szárazelemek, akkumulátorok, ragasztók és gyanták, permetezőszerek, vegyszerek, lejárt szavatosságú gyógyszerek, használt tonerek (nyomtató patronok), fénycsövek, izzók, fagyálló, használt étolaj, festékmaradék, hígító és egyéb oldószerek, használt motorolaj.
A lejárt gyógyszereket a legtöbb patikában visszagyűjtik, a használt injekciós tűket az egészségügyi központba (Kossuth Lajos utca 9.) kell eljuttatni, de egy honlap is mutatja pontosan hol találhatóak gyűjtőpontok: https://www.tugye.hu/tuterkep , ezek is veszélyes hulladéknak minősülnek, semmiképp se dobjuk a szemetesbe.
Használt sütőolajat sem csak éves gyűjtésen lehet leadni. A városban több ponton is találhatunk használt étolaj gyűjtőket, például a szelektív gyűjtő szigeteken, vagy néhány iskolánál, áruházaknál, benzinkutakon.
Egyéb hulladékok az FKF hulladékudvaraiban adhatók le. Budaörsiek 4 hulladékudvar is elérhető közelségben van: Budapesten a XI., Bánk bán u. 8-10-ben, XXII. Nagytétényi út 335.-ben, Érden a Sas utcában és Pusztazámoron. A részletekről az FKF oldalán tájékozódhat: https://www.fkf.hu/jelenleg-leadhato-hulladekfajtak
A gyűjtő napon az úgynevezett e-hulladékok is leadhatók. Ezek az elektronikai és számítástechnikai eszközökből származnak, amelyek már – meghibásodásuk, avulásuk miatt – értéktelenné váltak, de a bennük lévő anyagok környezetkockázatos hulladéknak tekinthetők, mint például: képcsöves és digitális tévék, monitorok, számítástechnikai eszközök, konzolok, híradástechnikai gépek, Hi-Fi berendezések, háztartási kisgépek, kábelek. Év közben is leadhatók a fent felsorolt e-hulladékok, a vásárlás helyszínén a nagyobb elektronikai áruházaknál. Amennyiben szeretnék meghibásodott elektronikai eszközünket leadni minden esetben érdeklődjünk az áruház ügyfélszolgálatán, hogy pontosan hol gyűjtik.
A hulladék udvarokban is leadhatjuk régi elektromos eszközeinket, ezért semmiképp se rakjuk a kommunális szemetesbe, de a szelektív hulladékgyűjtőknél sincs helye.
Bitumenes szigetelőt, hungarocellt, illetve egyéb, építkezésből származó hulladékot a gyűjtő akció során nem (!) lehet leadni. Hungarocelt kis mennyiségben külön zsákolva a szelektív szállítással is elvisz a kukásautó. Nagyobb mennyiséget hulladékudvarban lehet leadni.
Sitt leadására is a megadott mennyiségig a hulladékudvarokban van lehetőség.
Az azbesztet tartalmazó pala leadására sincs mód a gyűjtőakció során. Erre külön szabályok vonatkoznak. A bontás és az elszállítás során is különös gonddal kell eljárni. Meg kell akadályozni a porképződést és a hulladékot elkülönítetten kell gyűjteni a többi építési hulladéktól, majd erre szakosodott cégnek szükséges átadni.
Kapcsolódó cikkünk: November végéig közlekedik a zöldjárat, zöldhulladékot égetni tilos – Budaörsi Napló