A Magyar Kultúra Napján, január 22-én Deviszont címmel Kemény Zsófi és barátai (Horváth Panni, Agócs Márton, Csányi Péter és Mészáros Péter) rendhagyó irodalmi műsort adtak elő a Jókai Mór Művelődési Házban. Mottójuk az érték teremtő érték megőrzés volt.
Dalok, anekdoták, slam poetry és spoken word szövegek hangzottak el, keveredve a kortárs és klasszikus irodalomból. Kemény Zsófi úgy fogalmazta ezt meg a meghívójában, hogy ez az „amikor a nagy klasszikusok kimásznak a könyvből és tesznek egy sétát a mában”…
Elsőként Agócs Márton Ady Endre megzenésített versét A nincsen himnuszát adta elő, majd Mészáros Péter rendhagyó módon idézte meg klasszikusainkat.
Elmondta, hogy ha egy mondatban kellene összefoglalni mit is csinálnak ők most itt a színpadon akkor azt mondaná, hogy „megidézzük költőinket, mi közben mi magunk performanszok vagy költők vagyunk”. Majd játékosan belebújt nagy költőink bőrébe és azt adta elő, hogy ők hogyan reagálnának, ha látnák most itt őket, a fiatalokat. Tóth Árpáddal kapcsolatban például azt mondta tréfásan, hogy ő eladta volna a beszélgetést.
Ezután Csányi Péter anekdotákat adott elő, melyben a Babits Mihály, Szabó Lőrinc Tanner Ilona (aki költőnőként Török Sophie néven vált ismertté) szerelmi háromszög történetét érintette. Majd a másik anekdotában József Attilának Flórához fűződő viszonyáról esett szó. Később arról, amit Kosztolányi novellájából ismerünk, ahogy Karinthy Frigyes gyermek sereget küldött Kosztolányihoz akik 2-3 aláírást is kértek tőle. Erre megkérdezte az író, hogy miért, az volt a gyerekek válasza, hogy 50 Kosztolányiért kapnak egy Karinthyt. A következő anekdotában Weöres Sándor alkoholproblémájával kapcsolatban elhangzott, hogy felesége napi fél liter bornál többet nem engedélyezett neki és erről kötelezvényt íratott vele alá. Amikor megkérdezték tőle, hogy miért írt olyan sok gyerekverset, talán annyira szereti a gyermekeket, az volt a válasza, hogy ő soha nem írt gyerekverset.
Kemény Zsófi Csinszka bőrébe bújva levelet írt Ady Endrének. Nagy sikere volt ennek az írásának is.
Majd Pilinszky megzenésített verse a Tilos csillagon következett ismét Agócs Márton előadásában.
Most ismét Mészáros Péter vette magához a szót, aki a szerelem témakörével kapcsolatban egy olyan írását adta elő amelyben a mai dalszövegeket (Ákos, Kozsó stb.) ötvözte klasszikus költőink legszebb soraival. Mint elmondta, egyetlen szót sem tett hozzá, mind idézet volt.
Kemény Zsófi elárulta, hogy író családból származik és ezzel kapcsolatos írását adta elő. „Én tisztelem a gyökereket, ha ők is tisztelnek engem, hisz a legnagyobb kortárs költők hánytak kiskoromban a cipőmbe.” „Amikor megkérdezték, mond csak: Mi az apád foglalkozása és azt feleltem rá, hogy költő (Kemény István szerk.) , azt felelték akkor halott?!”
Kemény Zsófi Rontás című verséből származnak ezek a sorok, melyet szintén megzenésítve adott elő Agócs Mártonnal. „Valamit rontani szeretnék és ha már roncs, akkor rontani rajta, ha lehet még, ha lehet még.”
Alapvetően a „Hümm” élmény kortalan, ezt érezzük egy jó vers hallatán ma is – állította Mészáros Péter.
Az utolsó zenés szám előtt, viccesen megkérdezték a fiatalok, hogy van-e itt valaki a rendőrségtől, mert nem szeretnék, ha az előadás után bilincs kattanna a kezükön. Agócs Márton és Kemény Zsófi dala így szólt, az Elveszett fej: „Otthon ülve megtaláljuk Kádár fejét, újra elveszítjük vagy visszalopja magát. Mit jelent, hogy elveszett, hogy nem mi loptuk el…Új kezek fognak új kezeket vagy visszalopja magát. Nem kell elveszett fej.”