Energetikai korszerűsítés az óvodában és a könyvtárban

0
285

Önkormányzati épületek energetikai korszerűsítése Budaörsön

A Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz keretén belül a Pénzügyminisztérium, mint Támogató által 2022.05.23-án meghirdetett TOP_PLUSZ-2.1.1-21-PT1 Önkormányzati épületek energetikai korszerűsítése tárgyú felhívás alapján a Budaörs Város Önkormányzatának támogatási kérelmét támogatásra alkalmasnak minősítette. A Kedvezményezett – a Támogató döntése alapján 158,01 millió forint, az Európai Regionális Fejlesztési Alapból és hazai központi költségvetési előirányzatból finanszírozott vissza nem térítendő támogatásra jogosult.

A kedvezményezett neve: Budaörs Város Önkormányzata

Megvalósítási helyszín:

2040 Budaörs, Clementis László utca 3.

2040 Budaörs, Károly király u. 20.

A Támogatás intenzitása: 100 %

A Projekt tervezett elszámolható összköltsége 158,01 millió Ft.

Projekt azonosító száma: TOP_PLUSZ-2.1.1-21-PT1-2022-00032

A fejlesztés bemutatása:

Budaörs Város Önkormányzata tulajdonában több olyan korszerűtlen állapotú közintézmény áll, amelyek fenntartása, üzemeltetése és karbantartása jelentős anyagi terhet ró az önkormányzatra. Megvizsgálva a pályázati lehetőségeket két épület energetikai korszerűsítése valósul meg a projektben: a Budaörsi Csicsergő Óvoda és a Gróf Bercsényi Zsuzsanna Városi Könyvtár épületei

Az óvoda épülete az 1970-es években épült kétszintes, részben alápincézett épület. 2004-ben egy fedett, zárt, de fűtetlen térrel, egy foglalkoztatóval, és az emeleti szinten egy tornateremmel bővült. Az épület fűtéséről és használati melegvíz ellátásáról kombi kazánok gondoskodnak. Az óvoda bejárata akadálymentes, de a jelenlegi szabályozásnak nem felel meg az akadálymentes megoldás. A projektarányos akadálymentesítés során a bejárat akadálymentesítési korrekciója megtörténik, parkoló kerül kialakításra, továbbá akadálymentes mosdó létesül az épületben.

A Városi Könyvtár egy földszint és tetőtér kialakítású, változatos alaprajzú, több traktusból álló épület. A házon többszöri bővítés nyomai láthatóak, a legutóbbi 2000-ben volt. Ekkor épült a nyugati traktus, amelynek a tetőterében is újabb helyiségeket alakítottak ki. Az épület fűtéséről gázkazán gondoskodik, a használati melegvíz ellátása elektromos bojlerekkel történik. Az épület főbejárata nem, a kis kerülővel elérhető udvar felőli bejárat akadálymentesített, de a megoldás a jelenlegi szabályozásnak már nem felel meg.

Az épülethez nem tartozik akadálymentes parkoló, akadálymentes mosdóhelyiség azonban van. A hatályos szabályozásnak való megfelelés érdekében a meglévő mosdó és akadálymentes bejárat korrekciója szükséges, továbbá parkoló kerül kialakításra a projektarányos akadálymentesítés keretében.

A projekt elsődleges célcsoportja a fejlesztéssel érintett épületek használói, rendszeres és alkalmi látogatói, valamint az ott dolgozó munkatársak. Másodlagos célcsoport a település teljes lakossága, akik a fejlesztés hatására elért épületfenntartási és üzemeltetési költségek megtakarításából megvalósítható további önkormányzati fejlesztések kedvezményezettjei lesznek.

A projekt célja a fejlesztéssel érintett önkormányzati intézmények hatékonyabb energiahasználatának, racionálisabb energiagazdálkodásának elősegítése és ezáltal a fosszilis energiahordozókból származó üvegházhatású gázok (ÜHG) kibocsátásának csökkentése. Hosszú távú cél a településen élők életminőségének javítása, a település vonzóbbá tétele a környezeti fennfenntarthatóság növelését elősegítő fejlesztések által. A korszerűsítés eredményeként az Óvoda épület energetikai besorolása nem változik, CC – korszerű marad, ugyanakkor jelentős fosszilis alapú energiafelhasználás csökkenés jelentkezik és megnő a megújuló energiafelhasználás is. A Városi Könyvtár épülete II rossz energetikai besorolásból BB közel nulla energiaigényű épületté válik. A fosszilis alapú fosszilis alapú energiafelhasználás csökkenés is itt számottevő, és a megújuló energiafelhasználás is növekszik. A megvalósuló fejlesztés hatására a két épületben elért üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkenése összesen 52,86 t/év. Mindkét épületre igaz, hogy az új fűtési rendszer megújuló energia alapú lesz (hőszivattyú) és mindkét épületre napelemes rendszer kerül telepítésre, így az épületek üzemeltetéséhez szükséges villamosenergia előállítása is megújuló energiaforrás igénybevételével történik majd.

A beépített napelemes rendszerek összesített névleges teljesítménye a két épületre összesen 57,60 kW, a telepítésre kerülő hőszivattyús rendszerek teljesítménye a két épületre összesen 64 KW.

A projekt a Széchenyi Terv Plusz program keretében valósul meg. A 158,01 millió forint európai uniós támogatás segítségével valósul meg a fejlesztés.

A projekt tervezett befejezése: 2024.04.30.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here