2023. október 11. és 14. között rendezik meg a 11. Primanima Nemzetközi Elsőfilmes Animációs Fesztivált a városban. A mai megnyitó ünnepségen Patrovits Tamás fesztiváligazgató beszélt a programokról és kísérőeseményeiről, Vágó Csaba, aki a polgármesteri kabinet vezetője, az egyéb hivatalos elfoglaltságai miatt távolmaradó Wittinghoff Tamás polgármester szavait tolmácsolta.
Szerdától szombatig tart a 11. Primanima fesztivál. E négy nap alatt rengeteg vetítés és egyéb program (kiállítások, partik), vár az érdeklődőkre. Az eredeti, elsőfilmes fesztivál évről-évre tovább szélesedett: a tavaly felvett Mesterek versenyprogram mellé idén a Sziluettek versenyprogrammal bővült (tematikus csoportokba szedve gondolatébresztő filmek), de lesznek gyerekfilmek három életkor kategóriában, Primateen, vagyis a tiniknek való filmek két korosztálynak és két egész estés film.
Patrovits Tamás arról beszélt, hogy tavaly is már háború árnyékában zajlott a fesztivál, idén meg éppen a napokban robbant ki egy újabb. Viszont beszélgetett már külföldön élő orosz animációs művészekkel, akikre hazájukban börtön várna a véleményükért. „Egyébként Európában is gyakran megbélyegzik őket, pusztán azért, mert oroszok. Kiállunk az ukrán művészekért, de ugyanúgy kiállunk az orosz művészekért és a világ összes animációs művészéért” – mondta, majd a Nemzetközi Animációs Film Szövetség (ASIFA) magyar származású alapítójától idézett: „Az animáció nem vallás és nem is politikai mozgalom, semmilyen értelemben. Továbbra is egy igazi kortárs művészeti forma, melyet nem ismertek fel azért, amit el tud érni. Az animációt egyetemes kifejezésmódnak tekintjük, amely óriási hozzájárulásra képes, ha esélyt kap.”
A továbbiakban azt is elmondta, hogy az előző években a magyar alkotók óriási sikereket értek el, de az állami megbecsülések mértékében ez nem látszik. „A fesztiválok jó alkalmat teremtenek arra, hogy megmutassuk a hangunkat és felébresszük a döntéshozókat, hogy demokratikus, átlátható pályázati rendszereket dolgozzanak ki. Remélem, hogy az animációs kultúra ismét fontos lesz hazánkban és a világon mindenhol. Tudom, hogy ez bizonyos fokig naiv, utópisztikus gondolat, de ha ez nem lenne folyamatosan velünk, akkor nem alapítottuk volna ezt a fesztivált Orosz Anna Idával több, mint tíz évvel ezelőtt” – fogalmazott Patrovits Tamás. A magyar alkotóknak szánt díjak miatt a korábbi évekhez hasonlóan az idén is pályáztak, de ezúttal a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság nem nyújt támogatást. Helyette azonban a budaörsi polgármester saját keretéből biztosítja a három magyar díjazottnak a fejenként 500 ezer forintot.
Vágó Csaba tolmácsolta Wittinghoff Tamás polgármester szavait: „Budaörsöt Magyarországon – és az itt élők közül is – sokan gondolják egy kicsit a szabadság szigetének. Ám ilyenkor, amikor a Primanima fesztivál megnyílik, akkor ebben a szabad városban létrejön egy még szabadabb kis sziget évről-évre. Ez nagyon is természetes, hiszen a fiatalok, a művészet már eleve magukban hordozzák a szabadságot. Ráadásul egy olyan, bátran kísérletező művészeti ágról van szó, amely nem is létezhet a teljes alkotói szabadság, a korlátok nélküliség, a merészség vagy a szárnyaló fantázia nélkül” – mondta, majd hozzátette, hogy ez a műfaj tökéletesen alkalmas bármilyen témának, érzésnek, gondolatnak a kifejezésére és a felhasználható eszközök tárháza szinte határtalan: „Itt bátran lehet kísérletezni, nem kell korlátot szabni a fantáziának és akár pénz vagy komolyabb műszaki felszerelés nélkül is rendkívüli dolgokat lehet létrehozni. A Primanima egyik megálmodója, Patrovits Tamás gyakran beszél arról, hogy az olyan hatalom számára, amelyik tart a szabadságtól, kicsit aggasztó az animációs technika, mert túl demokratikus, hiszen ebben a műfajban elvileg bármiféle pénzügyi támogatás nélkül is létre lehet hozni remekműveket.”
A fesztivál további napjain délelőttönként a gyerekfilmeket lehet megnézni, erre közel ezer gyermeket várnak majd. Délután és esténként a többi versenyprogram filmjei tekinthetők meg két helyszínen, a Jókai Mór Művelődési Házban és a BABtéren.
Október 12-én, csütörtökön a Zichy majorban kiállítás is lesz 15:30-kor, ahol a „mozgásban lévő képzőművészet” példája olyan installáció lesz látható, mely kép- és hanghatások dinamizmusára koncentráló, közösen alkotott mozgókép.
A teljes program ITT tekinthető meg.