Tegnap, azaz 2024. szeptember 17-én adták át 45. alkalommal a Színikritikus díjakat, amellyel a 2023/2024-es évad kiemelkedő színházi teljesítményeit ismerték el. Az esemény a Színházi Kritikusok Céhe gáláján a Trafó Kortárs Művészetek Házában került megrendezésre.
A legjobb rendezés díját Kovalik Balázsnak ítélték oda a Budaörsi Latinovits Színházban bemutatott, Molnár Ferenc Liliom című darabjának újragondolt verziójának megrendezéséért.
A díjat – mivel Kovalik Balázs külföldön tartózkodik – Hartai Petra (a Liliom előadásban Julika szerepét játszó színésznő) vette át L. Ritók Nórától, az Igazgyöngy Alapítvány – Berettyóújfalu alapító-vezetőjétől.
Forrás: Facebook/Alföldi Róbert
Frissítés:
„Rendezés csak akkor jöhet létre, ha van egy csapat, aki azt megvalósítja.” – Mondta a szeptember 17-én este átadott Színikritikusok díja kapcsán Kovalik Balázs rendező, akinek a Legjobb rendezés díját ítélte oda a Színházi Kritikusok Céhe a Budaörsi Latinovits Színház Liliom előadásáért. Az oklevet és emlékplakettet a rendező külföldi elfoglaltsága miatt a Liliom Juliját játszó Hartai Petra vette át.
Szeptember 17-én, a Trafóban osztotta ki a 2023/24-es évad legkiemelkedőbb színházi teljesítményeit elismerő Színikritikusok díját a Színházi Kritikusok Céhe. Az átadó ünnepségen idén a Budaörsi Latinovits Színház két kategóriában is érdekelt volt: a Legjobb férfi főszereplő kategóriájában Alföldi Róbertet a Liliom címszerepének megformálásáért, a Legjobb rendezés kategóriájában pedig Kovalik Balázst jelölték a Liliom létrehozásáért – utóbbi a nominációt díjra is váltotta.
A rendező távollétében az elismerést a Liliom női főszereplője, a Julit játszó Hartai Petra vette át L. Ritók Nórától, az Igazgyöngy Alapítvány – Berettyóújfalu alapító-vezetőjétől. A színésznő rövid beszédében kitért az inspiráló közös munkára: „Csodálatos volt Balázzsal dolgozni, és nagyon boldog vagyok az elismeréséért. Köszönjük, és gratulálunk a többi díjazottnak.”
A díjátadó után a jelenleg Németországban tartózkodó Kovalik Balázs telefonon mondott köszönetet az elismerésért: „A budaörsi társulatnak éppúgy köszönöm ezt a díjat, mint a produkcióért lelkesedő kritikusoknak. Aki látta az előadást, persze sejtheti, hogy most folyton az a jelenet vág gunyorosan hol jobbról, hol balról pofon, amikor Liliom koporsója mellett Bregyus (Bregyán Péter) felolvassa annak díjait. No, de hess-hess-hess! Köszönöm és örülök!”
A Színikritikusok díjazottjai:
A legjobb független színházi előadás: Prudencia Hart különös kivetkezése (Stúdió K Színház, rendező: Kovács D. Dániel)
A legjobb kőszínházi előadás: Az igazság gyertyái (Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulat, rendező: Sebestyén Aba)
A legjobb szórakoztató színházi előadás: Csárdáskirálynő (Nagyváradi Szigligeti Színház, rendező: Novák Eszter)
A legjobb rendezés: Liliom (Budaörsi Latinovits Színház, rendező: Kovalik Balázs)
A legjobb női főszereplő: B. Fülöp Erzsébet (Az igazság gyertyái, Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulat)
A legjobb férfi főszereplő: Pál András (Oidipusz, Radnóti Színház)
A legjobb női epizódszereplő: Berekméri Katalin (Csónak, avagy előttünk az özönvíz, Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulat), Mentes Júlia (Extázis, Katona József Színház), Zsigmond Emőke (Lidércek, Shaxpeare, Delírium, Örkény István Színház)
A legjobb férfi epizódszereplő: Znamenák István (Karácsonyozzatok velünk, vagy ússzatok haza, Örkény István Színház)
A legígéretesebb pályakezdő: Major Erik
A legjobb új magyar dráma/színpadi szöveg: Székely Csaba: Az igazság gyertyái
A legjobb díszlet: Extázis (Katona József Színház, tervező: Devich Botond)
A legjobb jelmez: Pekingi ősz (Katona József Színház, tervező: Szakos Kriszta)
A legjobb színházi zene: Üvöltő szelek (Benoit Produkció–Szentendrei Teátrum, zeneszerző: Kákonyi Árpád)
Különdíj: Závada Péter, David Greig: Prudencia Hart különös kivetkezése című darabjának fordításáért és a Stúdió K Színház-beli előadás szövegének létrehozásáért
A Liliom színlapja és a jegyvásárlás linkje: https://latinovitsszinhaz.eu/eloadas/liliom
Forrás: sajtóközlemény