„Egyeztetve az önkormányzat kabinetirodájával, azt a tájékoztatást adjuk, hogy a város továbbra is a földi szúnyoggyérítési metódusok (kémiai és biológiai) mellett tette le a voksot a jövőre nézve. A következő akcióról időben el fogjuk juttatni a hírt a helyi médiának. Üdvözlettel Szederkényi László fogyasztóvédelmi referens, BTG Nonprofit Kft.”
A kérdést, hogy visszatérnek-e Budaörsön (is) a légi irtásra azért tettük fel az önkormányzati cégnek, mert a héten megjelent a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Igazgatósága (OKF) tájékoztatója, miszerint „az elmúlt hetek esőzései miatt elszaporodtak a szúnyogok, és a megfelelő mértékű gyérítés a meglévő biológiai illetve földi, kémiai módszerekkel már nem biztosítható. A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) figyelembe véve egy esetleges szúnyogok okozta betegséghullám megjelenését, 180 napra engedélyezte az OKF számára a légi szúnyoggyérítést deltametrin és természetes piretrin hatóanyag tartalmú szúnyogirtó biocid termékekkel. A rovarok a csípés kellemetlen érzésén túl több fertőző betegség terjesztői lehetnek. Hazánkban az utóbbi években több trópusi szúnyogfaj jelent meg, amelyek a trópusokon honos betegségek terjesztői. A meghonosodásukra egyelőre a hazai körülmények nem alkalmasak. A szúnyoggyérítés idején a szabadban tárolt tárgyakat, ruhákat takarjuk le, vagy vigyük be zárt térbe. Ezen idő alatt és az azt követő 1 órában az ablakokat, ajtókat tartsuk zárva és a szellőztető berendezéseket kapcsoljuk ki. A zöldségeket, gyümölcsöket fogyasztás, feldolgozás előtt mindenképpen mossuk meg, valamint ne tartózkodjunk az irtást végző gépkocsi közvetlen közelében. A szúnyogok ellen egyénileg is védekezhetünk. Mivel a szúnyoglárvák akár egy hét alatt is kifejlődhetnek, ezért az épületek körüli kisebb, pangó vízgyülemek ürítésére figyeljünk. Az emberi egészség védelme és a természetes környezet védelme szorosan összefügg egymással. Tegyünk közösen érte!”
Nos, Budaörs azt teszi az egészségünkért, hogy marad a környezetbarátabb megoldásnál és nem keresi a kibúvókat az Európai Unió július 1-jén életbe lépett, a korábbi módszer természetre gyakorolt hatását vizsgáló kutatásokkal alátámasztott tiltása ellen, mely szerint nem lehetne a légi irtást alkalmazni.
Korábbi elemző cikkeink: https://budaorsinaplo.hu/meg-egyszer-a-szunyogirtasrol-olvasoi-level-a-kutatasi-eredmenyekrol/ és https://budaorsinaplo.hu/vegyszer-a-nyakunkba-vagy-szunyogcsipes-a-harmadik-ut-nehezebb/