Biokertészeti tanácsokat is kaptak a Nyitnikékre kilátogatók

0
314

Kedd délután a Budaörsi Kertbarátok Dr. Luntz Ottokár Egyesülete és a Budaörsi Jókai Mór Művelődési Ház közös szervezésben idén is megtartották hagyományos budaörsi tavaszköszöntő rendezvényüket, a Nyitnikéket. A színházteremben összefoglaló előadást tartott az egyesület tevékenységéről annak elnöke, Simon László, Budaörs zöldfelületeiről, növényállományáról és a lakosság számára kiírt pályázatokról beszélt a főkertész, Szűcs Barbara, valamint biokiskertek kialakításának módját mondta el Székely Gyöngyvér agrármérnök. A bejáratnál tombola, a folyosón mag- és növénybörze, növényvédelmi szaktanácsadás, míg a galériateremben a Budaörsi Gazdakör kóstolói várták az érdeklődőket. Idén másodszor került megrendezésre a Budaörsi Pogácsaverseny, melyet ezúttal a kéttagú zsűrin kívül az összes jelenlévő értékelhetett szavazatával.

Napsütéses, kertészkedő kedvet csináló nap volt a tegnapi, melyen megtartották a Nyitnikék elnevezésű kertészeti rendezvényt, immáron tizenegyedik alkalommal, a Jókai Mór Művelődési Házban. Az esemény koordinátora a művelődési ház részéről Hanzelik Éva művelődésszervező volt, aki a programokat felkonferálta.

A kertészeti témájú előadásokat a nagy színházteremben ünnepi műsor előzte meg. Monok Zsuzsanna Kikelet előadta saját versét, melynek címe: Tavaszfény királyfi. Felléptek a Zippel-Zappel óvodába járó gyerekek magyar és német körjátékok bemutatásával, illetve dél-alföldi népdalokat adott elő az 1. Számú iskola énekkórusa.

Öt órától kezdődtek a szakmai előadások. Először Simon László, a Budaörsi Kertbarátok Dr. Luntz Ottokár Egyesületének elnöke állt a színpadra, ahol kivetítő segítségével bemutatta a kertbarátok múlt évi tevékenységét, illetve mindazt, amivel e társaság hozzá tud tenni a budaörsi közösség épüléséhez. Így például szó esett a vasútállomásnál lévő park rendben tartásáról és arról, hogy az egyesület a város nagyobb rendezvényein mindig képviselteti magát, így az Úrnapi virágszőnyeg készítésnél vagy az Idesüss utcafesztiválon terménybemutatóval.

Szűcs Barbara, aki múlt év szeptembere óta az új főkertésze Budaörsnek, szintén beszámoló jellegű tájékoztatót tartott a város zöldterületeinek védelméről, a növényállomány gyarapodásáról, különösen hangsúlyozva, hogy az eddig egyéves növényekkel ültetett virágágyásokban folyamatosan cserélik évelőkre a kevesebb munkabefektetés, a kisebb vízigény miatt. A fákat a Fakopp nevű műszeres állapotvizsgálóval mérik föl, a 3D-s képalkotó megmutatja, belül a fatörzs mennyire egészséges vagy éppen korhadt, csak beteg, kidőléssel fenyegető fákat vágnak ki.

De legfőképpen azokat a pályázati lehetőségeket emelte ki, melyek arra hivatottak, hogy Budaörs lakosságát méginkább bevonja a kertművelésbe és az ökológiai körforgásba. Idén is hamarosan kiírja az önkormányzat a Tiszta, virágos Budaörsért pályázatot, illetve április 30-ig lehet pályázni komposztáló berendezésre.

A város közösségi kertjéről pedig kiderült, hogy az Otthon utcában található a 8503/3 hrsz. alatt, 2100 négyzetméteres és a Kőhegyi Civil Egyesület működteti.

Nagyon komoly szakmai előadás volt a fő program. Székely Gyöngyvér agrármérnök, a Biokiskert Kft. ügyvezető igazgatója (egyben biogazdálkodási és biológiai növényvédelmi tanácsadó) foglalta össze, hogyan alakítható ki biokert bárki kertjéből. Aki keresett már a világhálón ökológiai gazdálkodás lehetőségeire, biztosan találkozott már Gyöngyvér videóival, ahol terepen mutatja be a vegyszermentes megoldásokat – az ő munkáin kívül kevés szakmai anyag érhető el a témában.

Előadásának legfontosabb közlendője az, hogy saját egészségünk érdekében és a klímaváltozás negatív hatása ellensúlyozásának érdekében is fontos a bio kiskert, melynek legfőbb ismérve a hatalmas fajgazdagság és az, hogy olyan élőhelyeket alakítsunk ki, amelyek aztán egymás fennmaradását segítik. Ilyen az, hogy „erdő” rész is legyen, ahol a fák árnyékában meg tud maradni a párásabb, nedvesebb mikroklíma, ráadásul mulcs anyagot is szolgáltat. A „mező” rész a virágzó növényekért, melyek táplálékul szolgálnak a beporzó rovaroknak. Lényeg, hogy erős és egészséges növényállományban a kártevők, kórokozók nem tudnak nagy kárt tenni.

Ha mégis szükséges, a biológiai növényvédelem természetesen a vegyszerek teljes kiiktatásával lehetséges – és mindenre van megoldás. Lehet kapni olyan mikroorganizmusokat, melyek felveszik a harcot a káros baktériumok, gombák ellen (még a moníliát pusztító gombakészítmény is létezik). Lehet vásárolni katicabogarakat is, amelyek a kártevő rovarokat pusztítják. De ilyen megoldás az indiai futókacsa is, ami megeszi a meztelencsigákat.

Fontos lenne minél több kertben megvalósítani ezt a fajgazdagságot és természetes ökológiai körforgást, mert a monokultúrás kertek (homogén gyep és néhány tuja) semmire nem valók.

A művelődési ház folyosóján idén is volt szaporítóanyag, illetve mag vásár, a Rit-Sat Kft. által felajánlott vetőmagokon kívül a kertbarátok saját maggyűjtéséből származó magok is elérhetők voltak.

Kisberk Balázs, illetve az általa vezetett Budaörsi Gazdakör jóvoltából idén is színesítette a programot szalámi- és kolbászkóstoló, valamint őszibarackpálinka is előkerült.

És idén is két kategóriában hirdette meg az egyesület a pogácsaversenyt, magánszemélyeknek és cukrászatoknak, de utóbbiakat egyedül az Auchan képviselte. A megmérettetésen nem csak pogácsák, hanem egyéb sós harapnivalók is indultak. A zsűri és a közönség közös véleménye alapján:

  1. Strangné Erzsi sajtos háromszöge
  2. Hoffmann Ádám juhtúrós, tojáskrémmel töltött pogácsája
  3. Kucsera Ilona sajtos kockája

A bejáratnál tombolát is lehetett venni, melynek nyerteseit az előadások után a színházteremben sorsolták ki.

A rendezvényt tárgyi felajánlásokkal támogatta a Budaörsi Gazdakörön kívül a Borháló borszaküzlet és a Feldhoffer virágbolt.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here