Állandóság és változás a budaörsi egészségügyi központban

0
337

Sorozatunkban helyi cégeket kérdezünk, miként zárták 2023-at, mire számítanak 2024-ben. Az alábbiakban Zsákai Zoltánnak, az egészségügyi központ – ma már TritonLife Magánkórház Budaörs – vezetőjének újévi gondolatait olvashatják.

Ha magánemberként gondolkodunk az egészségünkről – vagy az egészségügyről –, nem szeretjük a változást, a megszokottat keressük, sőt a nosztalgiák sem állnak távol tőlünk: régen minden jobb volt! Hát persze, hogy jobb, ha egyszer fiatalok és egészségesek voltunk… A budaörsi szakrendelő üzemeltetőjeként mi az érem másik oldalát is nézzük. Az egészségügyi technológiák rohamosan fejlődnek (és avulnak), a társadalmi, jogi és gazdasági környezet átalakul, váratlan események is történnek, és mindehhez nekünk folyamatosan alkalmazkodnunk kell. Ahol lehet, előrelépünk, de azokon a területeken is sok munkára, folyamatos fejlesztésre van szükség, ahol „csak” megőrizzük a működőképességet. Ráadásul akkor végezzük jól a munkánkat, ha a változás nem sokkszerű, pácienseink a megszokott módon érik el a korszerű szolgáltatásokat. 2023-2024 fordulóján két dolgot szeretnék kiemelni ebből a perspektívából.

Az elmúlt év a visszatérés esztendeje volt, a COVID-időszak után a betegek növekvő számban jelentkeztek a járóbeteg-szakrendeléseken. Csakhogy közben a szabályozási környezet megváltozott, és azt tapasztaltuk, hogy gyakorlatilag változatlan közfinanszírozásból kellene az ellátásokat kigazdálkodni, sőt magánellátásaink nyereségének részbeni átcsoportosítása sem elegendő a megnövekedett személyi és anyagköltségek fedezésére. (A nyereség döntő részét korábban ingatlanberuházások, eszközvásárlások formájában forgattuk vissza a helyi egészségügybe, és ennek így is kell maradnia!) A helyzetet energiaválság súlyosbította, és végül az is, hogy a betegek az ország más részeiből is felénk kezdtek áramlani, miután saját ellátási területükön jelentősen csökkentek a kapacitások, ha éppen meg nem szűntek egyes szakrendelések.

Az eredmény az előjegyzési idők növekedése lett, ami persze országos jelenség, ám Budaörsre az elmúlt évtizedekben mindig is jellemző volt, hogy jobban teljesített az átlagnál. Ezt az elvárást közvetíti felénk megrendelőnk, a budaörsi önkormányzat. Felismerve, hogy a helyben élők időben történő ellátásához forrásbevonásra van szükség, a képviselőtestület decemberben 167 millió forintos céltámogatást szavazott meg számunkra, amit arra fordítunk, hogy március 31-éig hat kulcsterületen – a nőgyógyászati, a kardiológiai, az ortopédiai, a diabetológiai, a szemészeti és az ultrahang-diagnosztikai szakrendelésen – növeljük a kapacitásokat, egy hónapra csökkentve az előjegyzési időket. (Korábban a „budaörsi modellben” az önkormányzatnak, a települések többségétől eltérően, egyáltalán nem kellett pénzzel hozzájárulnia a szakrendelő működéséhez, azt üzemeltetőként magunk gazdálkodtuk ki.) Változtatnunk kellett – hogy a dolgok visszazökkenjenek a megszokott kerékvágásba.

A másik nagy változás az életünkben, hogy 2024. január 1-jével lezárult cégünk integrációja a TritonLife Magánkórházak Zrt.-be. A TritonLife Csoport – Magyarország dinamikusan és stabilan fejlődő magánegészségügyi holdingja – 2020 őszén vette át a szakrendelőt üzemeltető cég irányítását. Érdeklődésük üzleti értelemben nagy elismerés volt számunkra, mégis sokaknak jelentett dilemmát, jó úton járunk-e, amikor csatlakozunk egy nagy országos hálózathoz. Visszatekintve azt kell mondanom: tőkeerejüknek, szakmai kapcsolataiknak, jó hírnevüknek és az általuk szorgalmazott magánegészségügyi fejlesztéseknek köszönhetjük, hogy talpon tudtunk maradni, sőt elmozdultunk egy olyan szisztéma felé, ami a közfinanszírozott és a magánegészségügyi rendszer együttműködésén alapul, és amire a döntéshozóknak is érdemes odafigyelniük.

Mindebből a helybeliek főleg azt vették észre, hogy szakrendelés nem szűnt meg, valamint hogy ősszel kikerült az épületre a TritonLife logója is. Én azért gyorsan hozzátenném, hogy felújított és kibővített műtőszintünkön ma már havi kétszáz műtétet végzünk, köztük sportsebészeti beavatkozásokat és protetikiai nagyműtéteket fekvőbeteg-ellátás keretében. A beavatkozások egy része magánszolgáltatás, de tekintélyes a NEAK-finanszírozott műtétek száma is. Óriásit léptünk előre a labordiagnosztikában is. Az előjegyzési idők minimálisak, az eredmények gyorsak és megbízhatóak – az ország legkorszerűbb szolgáltatója, a vadonatúj TritonLabs dolgozza fel és értékeli a budaörsi betegektől vett mintákat. Mindezt annak köszönhetjük, hogy három évvel ezelőtt, amikor csatlakoztunk a cégcsoporthoz, helyesen, racionálisan döntöttünk.

2024 már látható – és majd még meglepetésként érkező – kihívásaival ezeken az alapokon nézünk szembe. Célunk, hogy dolgozóinknak stabil munkakörnyezetet, a budaörsieknek folyamatos, jó színvonalú ellátást biztosítsunk. Kollégáink hűségét és odafigyelését, pácienseink megértését és rugalmasságát ezúton is szeretném megköszönni.

Egészségben töltött sikeres új esztendőt kívánok!

Írta: Zsákai Zoltán 

Korábbi cikkeink az egészségügyi központról ITT érhetők el.

A sorozat korábbi cikkei: 

„A termelői piac egy kicsit drágább ugyan, de az áru friss” – Budaörsi Napló (budaorsinaplo.hu)

https://budaorsinaplo.hu/a-fer-ablak-a-visszaeses-ellenere-bizakodo/

https://budaorsinaplo.hu/a-terraparkban-nincs-okunk-panaszra/

https://budaorsinaplo.hu/megvalosult-fejlesztesek-az-l33-medicalnal/

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here