„A világ gyerekszemmel” – rajzkiállítás nyílt a városházán Herman tanulóinak alkotásaiból

0
246

A Herman Ottó Általános Iskola tanulóinak rajzaiból nyílt szerdán kiállítás a városháza aulájában, ahol egyúttal a többéves hagyománnyal rendelkező rajzverseny eredményét is kihirdették. Köszöntőt Biró Gyula alpolgármester, megnyitó beszédet pedig Mészáros Erzsébet festőművész mondott, aki az egybegyűlt gyerekeknek szervezett játékkal is feldobta az eseményt.

Április 19-én délután 16 órakor a városháza aulájában megnyitották azt a képzőművészeti kiállítást, amit a Herman iskola rajzpályázatára készült alkotásokból állítottak össze. A kiállítás és megnyitójának fő szervezője, a Herman iskola tanára, Bartók Enikő köszöntötte az egybegyűlteket.

A koronavírus járvány miatt az elmúlt két évben elmaradt ez a kiállítás. Most viszont megtelt az előcsarnok az alkotókkal, szüleikkel és barátaikkal, akiket az önkormányzat nevében Biró Gyula üdvözölt. Az alpolgármester köszönetet mondott a diákoknak és a felkészítő tanároknak a színvonalas alkotásokért.

Ezt követően a Vivaldi Zeneiskola tanítványai adtak zenei műsort, emelvén az ünnepség fényét.

A megnyitó beszédet Mészáros Erzsébet budaörsi festőművész mondta, s azzal kezdte, hogy nagy megtiszteltetés számára, hogy ő nyithatja meg ezt a „rendkívül gazdag és értékes kiállítást.”  Egyúttal értékelte is az alkotásokat, hangsúlyozva, hogy a pályázat témája igen átfogó volt, tág teret adva az egyéni kreativitásnak, fantáziának és nagyon örült, hogy milyen változatos és érdekes kiállítási anyag jött létre. Kitért arra is, hogy „a Herman iskola nagy hangsúlyt fektet tanulói művészeti képzésére, a magas szintű alkotói munkára.”

Az alsósok és az ötödikes, hatodikos, hetedikes alkotók képei vegyesen dolgozzák fel a könnyedebb és a komolyabb témákat. Voltak, akik elképzelt, idillikus világokat, színház és cirkusz élményeiket, mindennapi élményeiket, örömeiket, családtagjaikat, barátaikat, mások a világ nagy problémáit választották témául és „mély gondolatisággal és rendkívül kifejező erővel mutatták be a gyerekek a környezetszennyezést, a háborút, az értelmetlen pusztítás és a széteső világ miatt érzett aggodalmukat is” – fogalmazott Mészáros Erzsébet.

Másodikosok közül is van, aki a tengerek szennyezettségét ábrázolta, míg volt felsős, aki még a mesék világából merített. Egy ötödikes drámai képén egy túlzsúfolt, jellegtelen város és előterében egy összetört villanykörte látható, amelyből kiröppenő pillangók szállnak az ég felé. „Milyen kifejezően mutatja be az alkotó a széteső, pusztuló világok képét és a mély, őszinte, gyermeki-emberi vágyat egy szebb és jobb világ iránt!”

Azonban a nyolcadikosok munkáiban a gyermeki lét mesevilága már nincs jelen. Érett, felelősségteljes gondolkodásra utal például a montázs és kollázs technikával készített alkotás, amelyben már éles társadalomkritika is megjelenik.

A festőművésznő így zárta beszédét: „Rendkívül éles és hiteles látleletet kaphatunk a gyerekek munkáin keresztül. Felráznak és elgondolkodtatnak ezek a képek, ahogyan ők látják a világunkat. Szolgáljanak tehát okulásul számunkra is ezek az általuk megjelenített érzések, gondolatok. Tettekre sarkallva, hogy velük összefogva, tudásunkat neki átadva egy szebb és örömtelibb világot teremtsünk. Egy olyan világot, ahol a hetedikes, nyolcadikos gyerekek képein is a felnőttek iránti bizalom és a lét öröme jelenik meg!”

Ezután egy kis játékkal tette érdekessé a gyerekek számára a kiállítás megnyitót. Az érkezéskor kiosztott számok közül húzással kiválasztottaknak kérdésekre kellett válaszolni, a jól válaszolókat filctollal jutalmazta.

Végezetül Bartók Enikő kihirdette az egyes kategóriák első három helyezettjeit és számos különdíjasát. Két-két évfolyam került egy-egy kategóriába. Az oklevelekért egyesével járultak ki azok a díjazottak, akik jelen voltak az ünnepségen.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here