A Titanicról nyílt kiállítás a városházán, a hajó elsüllyedésével kapcsolatos furcsaságokról

0
56

A Titanicról nyílt kiállítás hétfő délután a budaörsi városháza aulájában, Papp Zoltán Titanic kutató anyagából, ami november végéig látható.

„A Titanic teljes történetével  én is az 1997-ben bemutatott filmben találkoztam, és mivel másokkal ellentétben engem nem elsősorban a szerelmi szál fogott meg, hanem az, hogy mégis mi és miért történhetett, és már a filmben furcsa dolgokat láttam, elkezdtem utána olvasni és kideríteni a részleteket.”

Hogy került ide? – kérdeztük a fiatalembert. Bár Csepelen él, de Budaörsön dolgozik raktárosként a Mömax áruházban – mondta -, és a cég igazgatója vetette fel neki tavaly, hogy Budapesten a Markó utcában a Mentőmúzeumban ekkor már látható kiállítást, kisebb területen ugyan és ezért kevesebb ereklyével, de mutassák be a budaörsi áruházban is. Ott három hónapig volt látható. Ez alatt egyeztetett az áruház vezetése a budaörsi önkormányzattal, illetve a hétfői megnyitón beszédet is mondott Wittinghoff Tamás polgármesterrel, hogy érdemes lenne a kiállítást tovább vinni a városházára, és a felkérésnek Papp Zoltán örült. Az áruház a szállításban is segített, illetve kiállítási eszközöket adtak.

Papp Zoltán Titanic makettjeit és relikviáit jelenleg négy helyen láthatják az érdeklődők, maradt ugyanis még érdekesség a Mentőmúzeumban, van egy kisebb kiállítás a zebegényi hajózási múzeumban és Budapesten a Király utca Bélyegmúzeumban. (A Titanicon kívül  más, neves hajókról is készített Zoltán maketteket, többek között a 2019-ben Budapesten elsüllyedt Hableányról, ezekkel is találkozhatunk.)

De miről is van pontosan szó? És miért pont a Titanic? – faggattuk tovább Zoltánt. „Gyerekkoromtól készítek maketteket, az első rendőrautót például egészen kisiskolásként még ezüst papírból és vécépapír gurigából. A Titanic teljes történetével azonban én is az 1997-ben bemutatott filmben találkoztam, és mivel másokkal ellentétben engem nem elsősorban a szerelmi szál fogott meg, hanem az, hogy mégis mi és miért történhetett, és már a filmben furcsa dolgokat láttam, elkezdtem utána olvasni és kideríteni a részleteket. Ezekről jegyzeteket készítettem, majd videókat, amiket feltettem a YouTube-ra, így egy idő után egyre többen hívtak, hogy tartsak a témáról náluk előadásokat is. A makettek készítését pedig összekötöttem a Titanic-kal, illetve amikor az előadásokon például a hajószegecsről beszéltem, be akartam mutatni, hogy milyen, ezért relikviákat is beszereztem, másolatokat készítettem.”

A három éve elkezdett videósorozat legtöbb része jelenleg is elérhető a világhálón, mintegy negyven epizód, aminek a tartalma azonban nemcsak érdekes, hanem megosztó is, hiszen – ahogy a szerzője fogalmaz – a hajó elsüllyedésével kapcsolatos furcsaságokat, hazugságokat, érthetetlen dolgokat dolgoztam fel, és persze vannak benne feltételezések is”. Talán ezért törölte például a százezres látogatottság felett őket a Tik-tok? A sorozat fogadtatása azonban összességében pozitív volt, és bár Zoltán tervezi, hogy még körülbelül tíz részt elkészít, most nem igazán ér erre rá, így a folyamat egyelőre megakadt.

Vannak-e támogatói, illetve milyen forrásból tudja finanszírozni ezt a kutatást? – vittük más irányba a beszélgetést. A válasz: „Kifejezett támogatóm nincs, de segítőim vannak, például a szállításban. És nagyon büszke vagyok arra, hogy eljött velem többek között a budaörsi megnyitóra Völgyi Márta, aki annak a dr. Lengyel Árpádnak az unokája, aki orvosként a mentőakcióban résztvevő Carpathia fedélzetén négy órán keresztül 705 túlélőt látott el és mentett meg. Amúgy a kiállításon minden a saját munkám, és fizetséget nem is várnék érte.”

S hogy a városházáról a makettek, a tablók, a relikviák hova kerülnek? „Egyelőre hazaviszem őket egy kicsit rendbe rakni, és végre visszakerül hozzám a 2022. december 31-én elkészült és azóta valahol folyamatosan kiállított nagyhajó, azt is feltupírozom. A folytatást pedig a megkeresések alapján szervezem majd meg”.

Aki esetleg lemaradt a hétfői megnyitóról november 29-ig tehát a budaörsi városházán láthatja Papp Zoltán titanicos kutatómunkájának az eredményét, a cikkben említett videókat pedig például ITT és ITT  nézheti meg.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here